Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Card de cumparaturi in rate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
Salut, parintii mei ar vrea sa-si mute salariul pe card, si sa faca cumparaturi in rate a unor produse de pe emag,altex sau flanco.
Se poate face asa ceva daca au o istorie negativa la biroul de credite? Si daca reusesc,dupa cat timp pot cumpara ceva in rate? Adica trebuie sa aiba o anume vechime pe acel card?Ma refer la Ing,Raiff, sau altele care ofera acest serviciu.

Nu cunosc acest sistem,poate imi explicati voi.Multumesc !

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Sa mearga la banca sa intrebe.
Pe fiecare site al fiecarei banci ai anumite conditii care iti raspund la unele intrebari.

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Cred ca depinde de politica fiecarei banci, nu e ceva standard. Depinde si cat de mare a fost restanta pentru care au istoricul negativ, daca au achitat imprumutul respectiv etc.
Daca isi vor primi salariul pe card cred ca au sanse sa le dea si un card de credit cu cateva mii disponibile, in functie de cat au salariul.
Cardurile se emit destul de repede (debit-salariu + credit-rate), cam o saptamana, maxim doua. Cumparaturi poti face imediat ce ai activat cardul.

Edited by Maryus89, 03 December 2016 - 11:22.


#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Cel mai bun este cardul de la banca Transilvania, Star BT. In schimb ca sa faci cumparaturi la Flanco trebuie sa apelezi la teparii de la Cetelem, Flanco nu a facut un contract decat cu Cetelemul iar asta din urma iti ia bani pentru administrarea contului. Jaf curat.

Concluzie: Fara Cetelem

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca au fost "declarati" rau-platnici in cel mai fericit caz vor lua sume mici. Nu pot avansa o cifra, dar daca o persoana fără istoric sau fără credite ia pe cardul de credit 3 salarii, ei mai mult de unul nu cred.

Ar putea avea avantajul incasarii salariului pe card, dar nu garantează nimeni.

Cred ca toate băncile accepta primirea salariului si oferirea unor mici avantaje (nu percep comisoane de cont si card, dobamzi un pic mai mici la credite, etc).

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 Axel2015, on 03 decembrie 2016 - 11:22, said:

Cel mai bun este cardul de la banca Transilvania, Star BT. In schimb ca sa faci cumparaturi la Flanco trebuie sa apelezi la teparii de la Cetelem, Flanco nu a facut un contract decat cu Cetelemul iar asta din urma iti ia bani pentru administrarea contului. Jaf curat.

Concluzie: Fara Cetelem

+1 pentru BT :D sunt si alte variante decat flanco, eu 70% tranzactii le am la emag... restul dedeman si media galaxy / altex :P

#7
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
Multumesc, de ex mama are 1600, si ar vrea ceva in valoare de 2500.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 bystefu, on 03 decembrie 2016 - 11:52, said:

Multumesc, de ex mama are 1600, si ar vrea ceva in valoare de 2500.
Presupun ca isi doreste un XBOX sau un laptop de gaming, gresesc? Posted Image

#9
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
Un laptop mai exact :)))

#10
doubai777

doubai777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.11.2015
Trebuie intrebat la Banca, Odata intrat pe listele de datornici , stai acolo ceva timp , cativa ani daca nu ma insel. Ma gandesc totusi ca un card de cumparaturi ar putea face , insa mare atentie , pentru ca acum nu mai e de joaca. Odata mutate veniturile pe card , banca nu mai are nevoie sa fii tu baiat bun si sa iti platesti rata , si-o achita singuri retragand suma + eventuale penalitati direct de pe card.

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Pai...in rate fara dobanda...Am luat un aragaz de la emag, de 700 de lei. Bun, in 12 rate asta inseamna 50 si ceva de lei pe luna. Imi trage de pe card suma de 700 de lei, si dupa aia o pun la loc, cate 50 si ceva, lunar. Pai ce-ai facut, Bobita? Pai banii aia 700, nu i-am pus tot eu? Asa ma duceam la Emag, decartam 700 odata, luam aragazu si plecam cu el acasa. Si timp de un an, strangeam cate 60 de lei pe luna sa fac banii la loc. Nu mi se pare nici o combinatie. Doar daca, cum a zis cineva mai sus, ma crediteaza banca cu suma necesara, si eu returnez banii in rate fara dobanda.

#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

 wiseguy76, on 03 decembrie 2016 - 12:36, said:

Pai...in rate fara dobanda...[...] Imi trage de pe card suma de 700 de lei, si dupa aia o pun la loc, cate 50 si ceva, lunar. Pai ce-ai facut, Bobita? Pai banii aia 700, nu i-am pus tot eu? Doar daca, cum a zis cineva mai sus, ma crediteaza banca cu suma necesara, si eu returnez banii in rate fara dobanda.
Plata in rate (fara dobanda) este posibila NUMAI CU CARDURI de CREDIT!!! Adica pe banii bancii.
Pe carduri de debit (adica banii tai) nu merge, caci principiul este cel mentionat de tine: la efectuarea cumparaturii iti pleaca toti banii conform pret produs (banii bancii) pe care tu ii pui inapoi lunar in X rate, fara dobanda. (desi teoretic banca trebuia sa-ti perceapa dobanda, ca-s banii ei) De aia ii zice si "rate fara dobanda".

Deci, pentru initiator: faptul ca parintii tai au sau nu cardul de salariu la o banca nu inseamna ca nu sunt eligibili pentru a obtine un card de credit de la orice banca doresc!

Iar ca si card, daca tot doriti sa-l utilizati doar pentru cumparaturi in rate fara dobanda, uitati-va pe site-urile magazinelor de unde doriti sa efectuati respectivele cumparaturi, vedeti ce carduri de credit merg cu facilitatea respectiva si apoi alegeti banca, duceti actele etc.

#13
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Nu știu care e cel mai bun card(cu siguranță nu e starbt)...,Dar pot să zic că la ING dacă ai venituri constante peste 700lei nu se plătește taxa anuală de administrare,nu ai comisoane depunere/retragere bancomat propriu.... și un mare plus poți să cumperi în 12 rate fără dobândă de la oricare comerciant.Urmează ca și costuri Garantibank ce are doar comisionul de administrare de 40lei an dar cam săraci cu rate la magazinele partenere.
O mare atenție trebuie acordată plata ratelor la termene(dobânzi uriașe). La oricare bancă românească...,Atenție și la comisoane și taxe ascunse.....

Edited by owydyu, 03 December 2016 - 12:53.


#14
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Slabe sanse.

Eu mi-am luat reject de la banca la care am salariul + economii + plasamente in fonduri de investii si fara instoric la biroul de credit. De ce? Aparent am avut un scor FICO mic, n-au dorit sa dea detalii.  

Btw, iti poti verifica la zi situatia la biroul de credit dintr-un email. Vezi punctul 4

#15
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
E ca naiba...o sa le cer o situatie luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate