Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Autofiletanta cu acumulator adaptata la priza

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cristimeseriasu

cristimeseriasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.10.2013
Detin o autofiletanta Bosch 9,6 V  .Incarcatorul :7,2v  - 14,4v   ,0,4 A ,iar acumulatorul NiCd 9,6v   1,25Ah .Se poate sa o adaptez direct la priza ?Se poate cu acelasi incarcator ?Daca nu,ce fel de transformator imi trebuie? O schema  transformator,punte redresoare,condesator.
[ http://images.hepsiburada.net/assets/Hirdavat/1500/Hirdavat_2967009.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 06.08.2015
chiar sunt si eu interesat de acest topic.Din cautarile mele in trecut trebuie sa iei o sursa de pc sa o legi la autofiletanta si cam atat,sursa se adapteaza la nevoile de electricitate ale autofiletantei.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"acumulatorul NiCd 9,6v   1,25Ah"
Atata trebuie sa debiteze sursa, ce nu e clar, meeei "meseriasu"?
Care e "gheseftu`" sa umbli cu prelungitoarele + sursa dupa tine?Mai bine folosesti atunci o bormasina normala, cu reglaj de turatie. Astea cu acumulator au fost gandite tocmai pentru a evita cablurile lung, sursele de curent,....

#4
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Nu, sursa trebuie sa debiteze un curent mult mai mare.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

 myshyk, on 03 decembrie 2016 - 10:09, said:

Care e "gheseftu`" sa umbli cu prelungitoarele + sursa dupa tine?

"Gheseftu" e ca se duce acumulatoru' mult mai devreme decat se uzeaza bormasina iar pretul unuia nou e cat nu face :D

#6
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 gogosaru100, on 03 decembrie 2016 - 09:58, said:

chiar sunt si eu interesat de acest topic.Din cautarile mele in trecut trebuie sa iei o sursa de pc sa o legi la autofiletanta si cam atat,sursa se adapteaza la nevoile de electricitate ale autofiletantei.
esti sigur ca nu intra sursa in protectie?

#7
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Nu-ti trebuie decat o mufa conectata in paralel pe contactele bateriei si un incarcator de laptop cu tensiune reglabila. Si bineinteles, incarcatorul trebuie fixat pe o tensiune compatibila cu bateria. Eu am facut asa ceva si mergea si cu acumulator in paralel si fara. Vezi ca daca bagi tensiune prea mare te alegi cu o bomba in casa.

#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 cristimeseriasu, on 03 decembrie 2016 - 09:53, said:

Detin o autofiletanta Bosch 9,6 V  .Incarcatorul :7,2v  - 14,4v   ,0,4 A ,iar acumulatorul NiCd 9,6v   1,25Ah .Se poate sa o adaptez direct la priza ?Se poate cu acelasi incarcator ?Daca nu,ce fel de transformator imi trebuie? O schema  transformator,punte redresoare,condesator.
Decat sa umbli cu cablu dupa tine mai bine cauti acumulatori pe litiu din categoria celor utlizati la tigarile electronice cu curent de descarcare mare, doua sau 3 celule iti ajung doar ca trebuie sa faci in asa fel incat sa le si incarci.

http://www.tme.eu/ro.../icr-18650-22p/

#9
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 cristimeseriasu, on 03 decembrie 2016 - 09:53, said:

Detin o autofiletanta Bosch 9,6 V  .Incarcatorul :7,2v  - 14,4v   ,0,4 A ,iar acumulatorul NiCd 9,6v   1,25Ah .Se poate sa o adaptez direct la priza ?Se poate cu acelasi incarcator ?Daca nu,ce fel de transformator imi trebuie? O schema  transformator,punte redresoare,condesator.

Gasesti aici un topic cu o sursa de alimentare in comutatie proiectata pentru asa ceva. Scoate cel putin 10A si incape intr-o carcasa de acumulator.
Cu surse PC sau alte surse in comutatie nu prea ai ce face, deoarece majoritatea intra in protectie cand motorul merge in sarcina (sau se blocheaza).
Poti folosi si transformator 9V +punte redresoare+filtraj, da iti trebuie un transformator care sa scoata cel putin 100-150W, care ii mare si greu. Cablurile dintre transformator si autofiletanta trebuie sa-ti tina la cel putin 20A.

 AMAN_SER, on 03 decembrie 2016 - 10:35, said:

Decat sa umbli cu cablu dupa tine mai bine cauti acumulatori pe litiu din categoria celor utlizati la tigarile electronice cu curent de descarcare mare, doua sau 3 celule iti ajung doar ca trebuie sa faci in asa fel incat sa le si incarci.
http://www.tme.eu/ro.../icr-18650-22p/
Io unu n-as sfatui pe nimeni sa folosesca improvizatii cu acumulatori cu celule serie Li-ion de tip 18650 in masini de filetat. Curentul absorbit de motor in sarcina trece de limita de siguranta a acumulatorilor Li-ion.
Iti trebuie in primul rand circuit de protectie(pe incarcare-descarcare) si echilibrare(pe incarcare).
Acumulatorii NiCd is folositi inca deoarece pot furniza curenti echivalenti a 20-50C si plus de asta is de tip "chemistry safe", ceea ce nu se poate spune despre Li-ion.

Edited by Wzzz, 03 December 2016 - 12:33.
forum


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Pentru 68 lei cat costa scula asta eu nu m-as complica sa trag trafuri, sarme si alte minuni dupa mine http://www.emag.ro/m...1/pd/DR2732BBM/ .
Am aceasta masina de gaurit iar pentru lucrari mici prin casa este excelenta chit ca pretul e foarte mic .
Eventual sa cauti sa inlocuiesti acc ni-mh cu 2 celule li-ion - asta e chiar o treaba frumoasa numai ca ai nevoie de protectii . Trebuie traf puternic avand in vedere ca in sarcina poate atinge si 15-20A o masina de gaurit , cu unul de 1,5A cat scrie pe acumulatorul original deabia ca invarte mandrina , in sarcina moare. Mai ai posibilitatea de a inlocui celulele ni-mh originale cu altele de pe olx de exemplu la 3-7 lei/bucata .

Edited by xilo, 03 December 2016 - 11:03.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Am folosit celule din bateriile de laptop, ce nu mai "tineau" deloc in laptop, dar la filetanta merg f bine. Fii atent cate legi in serie, ca au 3,7V, nu 1,2V.
Am modificat astfel 2 acumulatori de filetanta.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 myshyk, on 03 decembrie 2016 - 10:09, said:

"acumulatorul NiCd 9,6v   1,25Ah"
Atata trebuie sa debiteze sursa, ce nu e clar, meeei "meseriasu"?

Meseriasu, gaseste-mi si mie o sursa de retea cu ce tensiune vrei matale, dar neaparat 1.25 Ah.

Am alimentat eu un Black&Decker cu acumulator de 12V / 1.2 Ah cu o sursa de calculator. Curentul de scurtcircuit absorbit de bormasina (adica atunci cand
strange la maximum un surub) este de 20A, asa ca sursa aleasa trebuie sa fie mai voinica ca altfel intra protectia (de regula trebuie scoasa alimentarea
de la retea si conectata din nou ca sa se reseteze).

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
@ initiator:  cauta un transformator de UPS (sunt destule care au priza la jumatate 6,3V), fa o punte redresoare cu diode recuperate dintr o sursa ATX si mai pune cativa condensatori de filtrare. E cea mai simpla si fiabila solutie.
Am mai spus-o intr un alt topic, folosesc si eu aceasta varianta cu traf UPS si merge ceas. Am strans suruburi autofiletante in cornierul de la balcon si masina (un Ryobi) merge si azi foarte bine.

Cum spun si alti colegi mai sus, cand e in sarcina, masina poate trage lejer peste 10A din sursa, si ai nevoie de ceva serios nu surse atx, alea intra in protectie la prima sarcina usoara din cauza dezechilibrului de pe railuri, cea de 12, 5 si 3,3 care sunt supravhegheate de controlerul sursei.

Unele scule, ca cea din topic, merita sa le mentii in stare de utilizare chiar si dupa ce le lasa bateria.

Edited by A10, 03 December 2016 - 12:45.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sculele electrice merg cu Li-Po sau LiFePo4, nu cu celule obişnuite Li-Ion, care nu sunt concepute pt. curenţi mari, ci pt. capacităţi mari per volum.
Scula aia ar merge cu 3 celule LiFePo4 înseriate.

Edited by mihaicozac, 03 December 2016 - 13:24.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
http://www.instructa...Tool-Batteries/

#16
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 gabyxm, on 03 decembrie 2016 - 10:51, said:

Io unu n-as sfatui pe nimeni sa folosesca improvizatii cu acumulatori cu celule serie Li-ion de tip 18650 in masini de filetat. Curentul absorbit de motor in sarcina trece de limita de siguranta a acumulatorilor Li-ion.
Iti trebuie in primul rand circuit de protectie(pe incarcare-descarcare) si echilibrare(pe incarcare).
Acumulatorii NiCd is folositi inca deoarece pot furniza curenti echivalenti a 20-50C si plus de asta is de tip "chemistry safe", ceea ce nu se poate spune despre Li-ion.
50C serios,
Eu zic sa te mai interesezi privind capacitatea celulelor Li ion.

Eu am spus clar, acumulatori pe Litiu cu capacitate mare de descarcare nu neaparat 18650. O sa te rog sa fii mai atent.

Edited by AMAN_SER, 03 December 2016 - 15:23.


#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Serios! Io zic sa mai studiezi (nu sa te interesezi) inainte sa mai recomanzi acumulatori de laptop/tigari. Nu vorbim de capacitatea celulelor, vorbim de curentul maxim de descarcare admis.
NiCd rezista si la descarcare cu un curent de 50C, LiFePO4 rezista la 80C, Li-Ion de tip 18650 nu duce mai mult de 5-7C, asta pentru un acumulator foarte bun. Daca ai facut si merge asta nu insemna neaparat ca ii si bine si sigur de folosit.

The capacity of a Ni–Cd battery is not significantly affected by very high discharge currents. Even with discharge rates as high as 50C, a Ni–Cd battery will provide very nearly its rated capacity. By contrast, a lead acid battery will only provide approximately half its rated capacity when discharged at a relatively modest 1.5C.
Primu site gasit de gugle: https://en.wikipedia...cadmium_battery

Edited by gabyxm, 03 December 2016 - 16:50.


#18
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
La un Bosch asemanator , varianta de 12V am folosit 3 perechi de 18650 recuperate si verificate . Pentru chestii usoare, gaurit cablaje sau ceva asemanator, merg bine. Unde are nevoie de forta nu rezista mult , intra repede protectia de tensiune pe celula si decupleaza, probabil ca rezistenta interna mare este de vina.
Acum am montat "jucaria", pentru prima utilizare se comporta bine, cu motorul aproape blocat nu a decuplat prin tensiune minima.Vedem cat de fiabili sunt.

Attached Files


Edited by istratei, 03 December 2016 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate