Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde raportez furtul unui telefon de serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Salut,
Unul din subalternii mei a decis sa amaneteze telefonul de serviciu.
Nu o sa postez aici toata povestea, dar initial a zis ca i-au spart casa si i-au furat telefonul, dupa a zis ca a fost in bulgaria sa inmatriculeze o masina, si ca i-au spart acolo masina si i-a luat tot, si ulterior a recunoscut ca a amanetat telefonul pentru bani.
Nu e o surpriza ca a facut asta, dar acum trebuie sa actionez legal pentru recuperarea bunului care e al multinationalei pe care o reprezint.
Eu sunt din Bacau, si coordonez doua echipe, una din Bacau si alta din Vaslui. El e de la vaslui, si facea parte din echipa de acolo.
E dintr-o localitate apropiata de orasul de resedinta, si la adresa din buletin scrie " localitatea X, municipiul vaslui ". Unde trebuie sa declar furtul?
Detin dovada ca el a ridicat echipamentul, cu nr de imei mentionat si tot ce e nevoie. El era angajat legal, pana am decis sa-i inchid contractul de munca pe motiv de neprezentare ( inca nu i s-a inmanat decizia de incetare, intrucat nu a vrut sa fie gasit, dar stim adresa, tot ).
Multumesc

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Se merge in prima faza pe aplicarea legilor interne ale institutiei , efectiv se face o ancheta interna de caz . Se incearca recuperare prejudiciului din salar daca nu se poate se merge la politie dar este de evitat pentru ca ramane cu tinichele si daca nu este hot de meserie nu merita . Se incearca partea umana daca nu se poate se ajunge la lege .

Edited by xilo, 02 December 2016 - 22:20.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, poate e prost platit.Dar oricat sa te legi la cap razbunandu-te pe firma..Clar, aia te vor "alerga".
Altfel, daca ati aflat ca e amanetat, si unde as platii valoarea, l-as recupera, .,Si cand il dati afara, la lichidare i-as da mai putin cu exact cat trebuie. Daca il reclamati pt furt, telefonul devine dovada la proces. Si il recuperati dupa ...sentinta..

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
suciu, nu discutam motivele faptei ci tratatrea efectelor.

initiator - pai cred ca la orice sectie de politie, chiar si cea din bacau, voi dati toate datele respectivului, iar ei vor inainta plangerea mai departe la cei din vaslui, poate chiar la seful de post de unde e respectivul ca sa-l felicite pe acasa si sa-l cheme la un pahar de declaratii la sectie.

#5
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View PostTheRipper0607, on 02 decembrie 2016 - 22:08, said:

Salut,
Unul din subalternii mei a decis sa amaneteze telefonul de serviciu.
Nu o sa postez aici toata povestea, dar initial a zis ca i-au spart casa si i-au furat telefonul, dupa a zis ca a fost in bulgaria sa inmatriculeze o masina, si ca i-au spart acolo masina si i-a luat tot, si ulterior a recunoscut ca a amanetat telefonul pentru bani.
Nu e o surpriza ca a facut asta, dar acum trebuie sa actionez legal pentru recuperarea bunului care e al multinationalei pe care o reprezint.
Eu sunt din Bacau, si coordonez doua echipe, una din Bacau si alta din Vaslui. El e de la vaslui, si facea parte din echipa de acolo.
E dintr-o localitate apropiata de orasul de resedinta, si la adresa din buletin scrie " localitatea X, municipiul vaslui ". Unde trebuie sa declar furtul?
Detin dovada ca el a ridicat echipamentul, cu nr de imei mentionat si tot ce e nevoie. El era angajat legal, pana am decis sa-i inchid contractul de munca pe motiv de neprezentare ( inca nu i s-a inmanat decizia de incetare, intrucat nu a vrut sa fie gasit, dar stim adresa, tot ).
Multumesc


pai daca ai dovada ca i-ai dat telefonul cu acte, unde este furtul?

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
in alea doua echipe, nu aveti macar un jurist? sau sunt si aia batuti in cap?
ce furt visezi? cat timp i-ati dat aparatul voi, ce face el e abuz de incredere, nu furt.
furt era daca amaneta telefonul unui coleg, nu al lui.

te doare capul ce specimene de multinationale mai avem prin tara asta.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu poate fi incadrat la furt daca l-a amanetat .

#8
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Banuiesc ca s-a dat pe PV acel telefon.
Cereti telefonul inapoi pe motiv ca de acum incolo o sa sunati din clopotel cand vreti sa va prepare cafeaua si nu o sa-l mai sunati/scrieti pe whatsapp.

In felul asta trebuie sa va dea telefonul sau retineti contravaloarea lui din salariu.

Este vreun jurist pe aici sa confirme spusele mele??? Zic si eu, nu dau cu paru'. Posted Image

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
... oricum, sa stii ca speram, ne rugam, sa nu dea falient asa o multinationala, de la lipsa telefonului...

#10
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
nu exista furt. el poate sa pastreze telefonul acasa pana cand este dat afara sau isi da demisia.
in momentul incetarii raporturilor contractuale preda telefonul sau contravaloarea acestuia.

nu a furat nimic.

#11
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postslai, on 02 decembrie 2016 - 22:42, said:

... oricum, sa stii ca speram, ne rugam, sa nu dea falient asa o multinationala, de la lipsa telefonului...
bai ce oameni rai! Sunt si ei la inceput! Cred ca multinationala vine de la faptul ca sunt mai multe nationalitati: unu-i moldovean, unu-i vrancean, si unui ungurean. :)

Initiator, i-ati dat pe PV un bun spre folosinta. A incheiat contracul de munca, trebuie sa il predea. Sper ca se face legatura asta in pv-ul pe baza caruia i-a fost dat telefonul, ca daca se poate intelege din PV ca l-a primit fara obligatia de a-l restitui, atunci era al lui, ura si la gara, tot ce puteti face e sa ii retineti impozitul pe salariu pe contravaloare.
Daca poti legal sa i-l ceri inapoi, o faci in scris, cu scrisoare recomandata. Dupa care faci o decizie de imputare pentru valoarea actuala a bunului. Si cu aia ii poti retine din venituri. Ca sa nu fiti nevoiti sa ii achitati salariul cuvenit, trebuie sa deschideti o ancheta si sa se ia decizia de catre conducere si contrasemnata de cenzor, ca nu i se achita drepturile salariale restante pana la momentul finalizarii anchetei.

Cat costa telefonul ala? Cat timp l-a folosit? Care mai era valoarea lui in evidente la momentul incheierii contractului lui de munca?

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Deobicei dau telefoane branduite de firma gen fova, nova, dive, rise , neva ce vin la aproape 0 euro dar abonamentul e mare - practic abonamentul e valoros nu terminalul . Primul criteriu este sa sune tare si sa tina mult acumulatorul sa te poata cauta si in gaura de sarpe , telefon de serviciu nu este o onoare .

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
TheRipper0607, reclami la comisia de disciplină a multinaționalei. De acolo știu ei ce să facă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate