Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Teflon sau cinepa la instalatii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
M-am tot lovit de intrebarea asta si am nevoie de un raspuns concret de la profesionisti.  Lucrez la instalatia sanitara si de incalzire, folosesc PPR dar vreau sa stiu ce este mai indicat sa folosesc in zonele unde montez robineti, coturi filetate, e.t.c.? Cinepa sau teflon? E important pentru ca instalatia vine ascunsa prin pereti, la fel si unele imbinari amintite mai sus. Daca e cinepa sa folosesc pasta de filete sau vopsea?  Daca e teflon sa fie banda lata sau fir de teflon? Va rog cateva sfaturi profi si la subiect.

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Canepa + pasta verde > Snur teflon (Loctie 55) > Banda teflon.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Poti sa pui calti si ulei de in dublu sau triplu fiert (sicativat, nu crud) sau vopsea sau pasta.

Daca preferi modern se poate cu fir loctite plus un THREADLOCKER medium sau light.

Banda in general e foarte proasta, e de evitat.

Filetul se zgarie transversal pt. a prinde mai bine firele de calti, si de asemenea caltii se infasoara atent in asa fel incat sa nu fie aruncati afara, ba chiar din contra sa fie prinsi mai bine.

Edited by loock, 02 December 2016 - 19:47.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca folosesti PPR, imbinarile in perete, indiferent cu canepa sau teflon, sunt un dezastru sigur pe viitor, Toate imbinarile sufera de aceeasi boala: PPr-ul se "slabeste" la cicluri repetate de dilatare/contractare, la modificarile de temperatura, si in timp, incep sa curga. Experienta proprie, dupa doi ani, schimbat instalatie ieftina de PPR, cu instalatie scumpa de CU. Care are venerabila varsta de 10 ani, fara interventii decat la fitingaraia de zamac, calitate "italiana" de rahat.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca lucrezi cu PPR si fitinguri de ppr mixte , foloseste numai " loctite 55 ". Fitingurile mixte ppr/ metal , au o mare problema , pot apare pierderi la imbinarile dintre ppr/metal , asa ca se recomanda stringerea lor la bunul simt si nu fortarea lor . Daca ai pune cinepa , s-ar forta mult .
Si daca tot ai luat loctite , mergi cu el in continuare .

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postlarahau, on 02 decembrie 2016 - 19:31, said:

Teflon sau cinepa la instalatii?
Nici, nici.
Loctite 567.

Profesionist în domeniu nu-s, îți spun numai ce am folosit.
Și n-am nimic de reproșat.

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postscaiba, on 02 decembrie 2016 - 19:46, said:

Nici, nici.
Loctite 567.
Loctite pt temperaturi mari ? Pt ce ???

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Teflonul e de rahat dacă e din acela subțire. Eu unul folosesc teflon special pentru gaz (deși la noi nu e voie la noi să folosești teflon la gaze) de la Dedeman, cu 4 lei rola. Vreau să spun că pentru mine e cea mai la îndemână soluție, știu întotdeauna că dau 8 ture de teflon din acela pe orice filet și ține din prima, fără ezitări.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@maximg:
Pentru că de asta am avut, de ăsta am folosit.
Și nu o guițat nici la temperaturi mici.

Mi-au dat ceva bătăi de cap robineții termostatici care nu potriveau nici de-al naibii pe poziție, cu filetul strâns.
Picura vesel cu bandă de teflon.
Cu floci dinăia de câlți nu am încercat; ni-s totuși în 2016 iar obrazul subțire cu cheltuială se ține Posted Image

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postscaiba, on 02 decembrie 2016 - 20:06, said:

@maximg:
Pentru că de asta am avut, de ăsta am folosit.
...
Picura vesel cu bandă de teflon.
Cu floci dinăia de câlți nu am încercat; ni-s totuși în 2016 iar obrazul subțire cu cheltuială se ține Posted Image
E o explicatie . Teflonul este o prostie maxima .
Da , loctite-ul nu este chiar ieftin , nici macar asta 55 nu este convenabil pt multi instalatori .
Cinepa ??? sint situatii cind numai cinepa te scoate din belea .

#11
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
La sanitare canepa cu pasta verde si nu ai nici o problema, la incalzire loctite 55 totul bine ;)

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,440
  • Înscris: 16.03.2004
Cânepa!
Când dai drumul la apă, se umflă și ocupă orice fisură ar fi.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei imbinari curate pe unde-i la vedere mergi si ia teflon de 0.2. Gasesti, de exemplu, la Topex in rolele mai mari, galbene, la cativa lei una. Daca tragi de el, ai sa vezi ca e mult mai dur decat ciurucurile de doi bani pe care le acuza toti.

#14
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
teflon.
10 straturi.
nu mai ai bai pana la pensie.

Edited by suciu2016, 02 December 2016 - 20:25.


#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Daca sint utilizate corect, merg toate variantele fara probleme. PPR pe incalzire nu mi se pare o idee buna nici in perete nici pozat.

#16
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postsuciu2016, on 02 decembrie 2016 - 20:25, said:

teflon.
10 straturi.
nu mai ai bai pana la pensie.
Da, da...
Tine pana mori (daca nu traiesti mult)

#17
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Teflonul este pentru abur, inainte de teflon se folosea azbest. Teflonul banda se fabrica in mai multe grosimi pentru diferite diametre, asfel incat sa dai cateva straturi peste filet, daca e prea groasa banda sunt straturi prea putine la 1/4 sau 1/8 de exemplu. Canepa si pasta e buna daca vrei sa modifici ulterior instalatia si nu sunt probleme daca e bine pusa pe filet.

#18
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
In vest canepa e interzisa la instalatii de apa potabila pentru ca ar putrezi si ar ajuta la infestarea apei cu bacterii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate