Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Reglaj pe verticala Nice ingropat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Domnilor, meseriașii mei au montat cuțitele îngropate ale unei automatizări  Nice, cu o diferență de nivel de 10mm. Se poate face un reglaj pe verticala, astfel încât cele doua partide ale pitici batante sa fie la același Nivel?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Dezactiveaza autocorectarea si mai incearca odata sa explici.

Edited by dorin_2k, 02 December 2016 - 19:16.


#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cutiile motoarelor  nu sunt bine montate dpdv al nivelului, diferența  10mm. Am cum regla pe verticala tot ansamblul? Porțile nu sunt încă montate.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Esti pe drumul cel bun.
Alte detalii?  Ce fel de automatizare? O foto? O schita?

#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Model: M-Fab  ME3000  Nice

Attached Files



#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Intre reperul 1 si poarta se baga un adaos de 10mm la poarta unde e montat mai jos sistemul. Nu e solutia ideala dar e cea mai rapida si eficienta. Sau il pui pe Dorel sa rezolve problema daca ai platit montajul.

#7
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Am si eu o problema asemanatoare Poe...
N-as vrea totusi sa pun adaos ca se vede urat racordul intre poarta si motor. De fapt nu urat, doar asimetric. Daca las asa, se strica ceva?

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Aia nu stiu. Discuta cu cine face automatizarea. Din cate vad eu sistemulala functioneaza pe post de pivot. Daca nu sunt la aceeasi inaltime ai cateva variante.
1 bagi adaos unde am indicat eu.
2 Pui o poarta mai sus si una mai jos
3 Ridici motorul ala sau il cobori pe celalalt.

#9
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Din experienta ta, daca inclin putin portile una spre cealalta asa incat sa pierd cei 10mm in cei 4000mm cat e deschiderea utila, crezi ca se vor mai deschide portile? Vor mai functiona bine deblocatoarele cu cheie?

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asta e intrebare la ghici ? Fara o foto cu detalii la acces / inclinatie . etc vorbim teoretic si raspunsurile sunt da si nu .... are putere sa deschida poarta care nu e perfect orizontala ? Incearca si spune-ne si noua ...

Edited by cobi1, 03 December 2016 - 15:10.


#11
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Pai nu e problema cu accesul. Avem pe partea dreapta un stalp dintr-o teava metalica imbracata partial cu beton (teava metalica iese cam jumatate din beton si e putin inclinata spre interiorul curtii cam 40mm). Stalpul e putin mai scurt decat portile metalice, dar se descurca cumva lacatusul. Pe partea stanga avem un stalp nou, turnat din beton cu o mica abatere in planul portii, cam 45mm care trebuie indreptat cu tencuiala sau ceva.
In rest e bine, doar ca nu stiu cu aia 10mm diferenta intre casetele motoarelor.... Cel care a pus pavelele a zis ca nu e bine...

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Te-ai gandit sa prinzi portile pe interiorul curtii , de stalpi ? Asa nu s-ar vedea din afara diferenta de nivel ( sau poate nu am inteles eu bine ) .
P.S. Pacat ca ( nu te-ai gandit sau poate nu ai spatiu ) sa fi facut o poarta culisanta pe sina . Costul sistemului ar fi foast acelasi

Edited by cobi1, 03 December 2016 - 15:33.


#13
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Ce sa zic, e greu...dar nu chiar...
Cu poarta asta e, astept urmatorul cutremur poate se mai ridica 10mm din pavele si se rezova cazul.

Edited by MasterCostin, 03 December 2016 - 15:50.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pai trebuie sa le pui un sistem reglabil la partile superioare ale usilor asttfel ca sa poti testa la deschidere , pe toata cursa sa mearga paralel cu suprafata pardoselii ( dale ) . Daca pardoseala este perfect dreapta nu ar trebui sa fie probleme la fixarea perfect pe verticala a portilor . Daca sistemul este decalat , refaci sa fie la acelasi nivel nu te complici cu improvizatii => parerea mea.
Pune o poza cu situatia ta nu cu clipuri cum ar trebui sa fie ..

Daca e vb de 10 mm si nu cm nu cred ca e chiar asa mare bai ( pui un inaltator ) .

Edited by cobi1, 03 December 2016 - 15:47.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Ai zis ca doar cutiile au diferenta de nivel de 10 mm?
Scoti una, pui adaos de 10 mm, pui cutia inapoi.

Simplu.

Sau e de fapt alta problema la tine?

#16
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Am si eu o curiozitate, pe subiectele nou deschise este vreo regula sa posteze admini si seniori forumului asa, fara nici o legatura cu domeniul, doar ca sa fie niste posturi acolo?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am raspuns strict intrebarii initiatorului. El are o diferenta de 10 mm intre cutii.
Dar vad ca si tu ai 10 mm diferenta. Esti o clona sau ati avut acelasi mester ?

#18
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cred ca soluția poate fi urmatoarea: o bucsa de 6-7mm montata ca și înălțător pe reperul 5 (pinul de susținere), iar în capul pinuluî adăugat un "banut" de aceiași grosime cu un locaș de rotire pt bila. Motorul trebuie sa fie înălțat și el cu aceiași cota. Cei câțiva milimetri rămași se pot regla din prinderea superioara a porților. Cred ca ar trebui sa funcționeze, ce ziceți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate