Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Prescriptie extinctiva

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
VeronicaT

VeronicaT

    Rest in piss!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2016
Buna seara!
Va cer sfatul si ajutorul inainte de a a apela la un avocat pt redactarea intampinarii, poate sunt colegi care au cunostinte in domeniu
Pe scurt e vorba de un accident de circulatie soldat cu o victima, fractura de brat, petrecut in septembrie 2013, in care a fost implicat sotul meu si un alt conducator auto in a carui masina se afla victima. S-a stabilit culpa comuna, dosar de cercetare penala, in final clasat

la vremea aia victima a scos un certificat medico-legal si a depus plangere penala pt vatamare corporala din culpa impotriva ambilor conducatori auto, pe 12 octombrie 2013. Aceasta cauza a fost clasata pt ca nu intrunea nr de zile de ingrijiri medicale pt a fi fapta penala

Azi am primit o instiintare cum ca a fost inceputa actiunea civila pt daune materiale si morale impotriva ambilor soferi si firmelor de asigurari pe 25 noiembrie 2016 si in termen de 25 zile trebuie depusa o intampinare
Din ce am gasit in noul cod civil termenul pt prescriptia extintiva este de 3 ani dar nu decurge de la data accidentului ci de la data cand victima a constatat daunele si identitatea celor care le-au produs

Avand in vedere ca deja a depus o plangere penala in aceeasi cauza se poate considera ca termenul de prescriptie a inceput de la acea data?
Pt ca ar fi mai mult de 3 ani si nu ar mai pierde sotul timpul prin tribunale, nici bani pt avocati scumpi nu prea avem, am inteles ca oricum daunele le-ar plati firma de asigurari daca victima are castig de cauza

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu voi trebuie sa depuneti o intampinare prin care sa cereti includerea asiguratorului in dosar, avand in vedere ca la data accidentului sotul avea RCA valabil. mai departe se ocupa asiguratorul (si avocatii lui)

#3
VeronicaT

VeronicaT

    Rest in piss!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2016
Stiu ca trebuie depusa intampinare. Actiunea in instanta e deschisa si impotriva celor 2 soferi, si a asiguratorilor, si a firmei unde lucra atat victima cat si celalalt sofer
La o intampinare am vazut ca se invoca doua tipuri de exceptii, de procedura si pe fond
Daca pe fond ar fi treaba asiguratorilor, pe procedura eu am identificat problema asta dar nu sunt sigura de cand curge termenul de prescriptie

In mod sigur vom ajunge la un avocat in final pt redactare dar voiam sa ii expun cazul cat mai clar
Sincer sunt cam bulversata, nu ma asteptam ca dupa 3 ani sa mai faca ceva, am inteles atunci ca a avut o intelegere privata cu celalalt sofer,
Acum vrea 5500 lei daune materiale si 150.000 lei morale... Ne-am cam speriat cand am citit

#4
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Asa stiu si eu, soferilor nu are ce sa ceara, mai ales daca cauza penala a fost respinsa. Asiguratorilor poate sa le ceara, ma indoiesc ca va primi ceva. De asemenea, daca cauza penala ramanea si partile implicate ajungeau la o intelegere, firma de asigurari nu mai platea nimic. Asa in cazul dvs. cum a zis colegul mai sus, are asiguratorul avocati.

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Ca si idee, desi trebuie studiat dosarul.
Partea vatamata s-a constituit parte civila in penal?
Daca nu s-a constituit se poate invoca prescriptia ca si exceptie.

#6
VeronicaT

VeronicaT

    Rest in piss!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2016
Nu stiu exact ce inseamna sa se constituie parte civila in penal. Stiu ca la vremea aia a depus o plangere penala pentru vatamare corporala din culpa, dosarul fiind ulterior clasat
Nu ni s-a prezentat nici o cerere de despagubiri, daune, sume, etc nici oficial prin intermediul organului de cercetare penala nici in privat

#7
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Firma de asigurare va platii ! Am un prieten care in urma unui accident provocat de el, o doamna a murit. Sotul s-a constituit parte civila si a castigat in instanta suma de 250k euro. Suma platita integral de asigurator. Ce si-a luat el pe cale penala e doar problema lui.

In cazul sotului tau inteleg ca nu s-a inceput urmarirea penala, asta insemnand ca zilele de ingrijiri medicale nu au depasit un anumit numar, si astfel viata nu i-a fost pusa in pericol. Probabil pe cale civila, va venii si va depune ceva acte precum ca in urma traumei suferite el a pierdut o suma de bani bla bla bla. Daca o dovedeste va primii de la asigurator banii

Cat despre prescriptia de 3 ani. Eu stiu ca doar daca nu s-a facut nici demers, doar atunci o fapta s-ar prescrie... Ca fapt divers, eu am scapat de plata unor taxe in instanta fix pe baza acesteo prescriptii. Mai exact, primaria si-a adus aminte de mine dupa vreo 5 ani ca le datorez o suma. Pana atunci nu au facut nici un demers. In instanta mi-a fost stearsa acea datorie instant. Acum nu stiu daca se aplica si in cazul tau... Totusi o consultatie la un avocat ar trebuii sa faca lumina in cauza.

Edited by blade0blade, 02 December 2016 - 21:12.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergeți la avocat cu convingerea că știe ce e de făcut și fără să-i spuneți voi. Vezi că termenul de depunere a întâmpinării e destul de scurt iar avocatului îi trebuie timp să pună cap la cap toate informațiile și să facă întâmpinarea.

#9
VeronicaT

VeronicaT

    Rest in piss!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2016
Exact asta a facut, a depus acte ca pe perioada concediului medical i-a fost redus salariul si ca a pierdut oportunitati in care putea sa faca avere
Nu i-a fost pusa viata in pericol. a avut o fractura de brat, fara sechele, recuperare totala, si-a reluat vechiul loc de munca

O sa caut un avocat pana luni, acum nu cred ca lucreaza vreunul, termenul pentru intampinare este 20 decembrie
Va multumesc pt sfaturi, nu avem experienta cu avocatii, este primul contact cu ''legea'' si nu am stiut cum sa reactionam, ne-am cam speriat, ne si vedeam cu copiii in strada

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ce ai spus tu acolo cam intra la daune materiale, nu la daune morale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate