Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Opticris Shopping City Timișoara - Fițe de neam prost la preț dublu

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Am cerut cele mai ieftine lentile posibile cu antireflex, în care să se poată realiza dioptrii sferice şi cilindrice, şi să nu fie vizibil galbene (cum se făceau cânda lentilele "de calculator", ca să taie albastrul luminii monitorului, de parcă n-ai putea regla asta din monitor). Am ales şi o ramă de vreo 400 de lei, singura care mi s-a părut că se apropie destul de forma pe care o voiam.

Prima dată m-am ales cu ochelarii făcuţi fără antireflex pentru că au înţeles greşit chestia cu "fără galben". A trebuit trimişi înapoi şi am aşteptat aproape o lună să-i facă corect. Apoi a trebuit să mă târguiesc cu individul de-acolo până la ceartă aproape, doar ca să admită că nu-mi stăteau centraţi pe faţă şi că trebuia umblat la tălpicile de nas, că altfel toate măsurările de distanţă inter-pupilară ş.a.m.d. ar fi fost degeaba-n drum, că nu mi se aliniau centrii optici ai lentilelor cu ochii.

Preţ final cu ramă şi montaj: 1500 de lei. O_O Nu mai dădusem în viaţa mea atât pe o pereche de ochelari, dar am zis că aşa o fi piaţa mai nou. (Lentilele fuseseră peste 300 de lei bucata.)

Peste încă o lună mă duc să-mi fac altele pentru o ramă mai veche la Interoptik: din nou sferic + cilindric, antireflex, dar de data asta şi fotocromatice, să se închidă la soare. Variante de preţ per lentilă pe care le-am luat în considerare: 170-ish bucata sau 240-ish bucata. (Am mers pe a doua pentru performanţele mai bune, şi nu în ultimul rând pentru că mi-a explodat creierul realizând cât dădusem la Opticris pe lentile similare fără tratament fotocromatic.)

Când am discutat tangenţial de cele mai rapide lentile fotocromatice de pe piaţă - Transitions Xtractive - la Opticris mi s-a spus că alea-s cam 700 de lei bucata. La Interoptik sunt 300-şi bucata. Posted Image


Deci cumpăraţi-vă lentile de la Opticris, dragilor, dacă n-aveţi ce face cu banii. Sau luaţi la juma' de preţ de la Interoptik sau de la alt magazin mai normal la cap, iar la cealaltă jumătate de sumă puteţi să-i daţi foc. S-ar putea să fie mai distractiv decât pe varianta Opticris. Posted Image

Edited by donjoe, 02 December 2016 - 17:24.


#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu mai stie lumea asta ''bolnava'' ce sa inventeze...ca sa scoata BANI !!! Ca asta-i intereseaza,sa castige !!! Un om cu salariul mediu pe economia asta zapacita nu isi poate permite sa cumpere asa ceva...

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dacă te-arunci la prima tarabă, aşa se-ntâmplă.

#4
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Peter Blood, on 02 decembrie 2016 - 17:47, said:

Dacă te-arunci la prima tarabă, aşa se-ntâmplă.
Era o urgenţă (sau aşa părea în momentul ăla) şi numai la mall mai găseam deschis.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
donjoe, du-te la optica vizavi de fostul bunul gospodar, acolo pe strada din spatele magazinului Bega, e chiar o parcare vizavi de magazin, langa parc. Ii cunosc pe aia de acolo, lucreaza ieftin si sint oameni ok. Nici nu te poti certa cu ei nici sa vrei, sint invatati sa vorbeasca frumos cu clientul. Ochelarii astia sint niste tampenii, niste proteze puse in fata ochilor. Cand o sa ajungem si noi ca in Minority Report, sa ne schimbe ochii cu totul, abia atunci am facut ceva. Sau macar niste ochi bionici. Nici macar operatiile cu laser nu tin decat o perioada si implica riscuri. Dar si 1500 lei o pereche de ochelari. Posted Image Te mai si pui pe ei si om esti. In Kaufland sint ochelari cu 2 lei. Posted Image

Edited by Ion_de_la_Raion, 02 December 2016 - 18:01.


#6
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Aici?
https://goo.gl/maps/hn6UG9SFJF92

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Acolo.

#8
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Du-te la optica vista. O pereche de ochelari douaj de milioane si ceva.. Cand am auzit mi-a picat fata. Am adunat-o si am fugit de acolo imediat.

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai asa spune ca era o urgenta...

Mi'am făcut 2 perechi de ochelari în ultimii 5-6 ani. Una amu vreo doi ani la opticris de pe selari, buc și alta l un magazin ce a dispărut și era pe cheiul garlei la manuc.
Ambele rame și lentile destul de scumpe. Nu mai știu exact, dar da în zona aia de 1000-1500 lei. Ambele inițial erau mai scumpe dar se întâmplau sa se afle în "oferta"
În amândouă cazuri am avut ochelarii gata în 24hr sau mai puțin. Super mulțumit. Mai ales de opticris.
Am avut nevoie de acei ochelari și au rezolvat de urgenta, plus un control f bun ce mi'a a găsit o pb de vedere ce alții nu au observat"o (poveste lunga).
Deci, ai o urgenta, primești ce ai dorit și apoi ești nemulțumit de pret... e ceva ce nu e în regula în aceasta ecuatie.
Dacă a fost urgență și nu ai avut timp sa cauți, totuși e doar vina ta. Îți înțeleg frustrarea, dar e nejustificata.

#10
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 argentum, on 02 decembrie 2016 - 23:20, said:

Dacă a fost urgență și nu ai avut timp sa cauți, totuși e doar vina ta.
Pentru că am plătit mai mult decât făceau lentilele, clar. Dar asta nu mă opreşte să-i avertizez şi pe alţii că acolo se practică adaosuri de neam prost.

Dar nu e numai asta, e şi faptul - pe care-l vedeai dacă citeai tot - că de banii ăia de neam prost n-am primit un serviciu absolut bestial, ci numai cu probleme. Primul montaj a durat o săptămână şi jumătate, că au zis că numai la Cluj se poate face, după care am reclamat lipsa antireflexului şi am mai stat 3-4 săptămâni să-i refacă corect. Apoi a trebuit să mă târguiesc în draci pentru o simplă ajustare de tălpici de nas, care la un magazin de ochelari normal la cap se face fără discuţii. Şi apoi ar mai fi faptul că braţele încă mă strâng un pic prea tare, dar nu mai am nervi să mă duc tot la ei să cer ajustarea, că mi-am făcut plinul în materie de târguială cu tâmpiţi, să încerc să-i conving să facă ceva ce alţii fac fără comentarii, ca parte a unui serviciu complet privind cumpărarea şi ajustarea de ochelari.

Deci nu-mi povesti tu mie ce e justificat şi ce nu. Merci.

Edited by donjoe, 03 December 2016 - 00:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate