Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă transpirație în zona spatelui, fundului și a picioarelor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Eu de când mă știu transpir puternic în aceste zone. Când fac sport, mai exact când alerg (în ultimul timp alerg destul de mult, pe loc, pe muzică în căști) mi se întâmplă și trebuie să schimb tricoul, lenjeria intimă și șosetele.
Am întrebat-o pe mama dacă pățește așa, mi-a zis că transpiră doar la spate, în sensul că, curge apa șuvoi pe spate când lucrează vara la fân (deci pe căldură mare) sau când urcă un deal, o pantă.
Am înțeles că dacă stai prea mult pe scaun la computer se întâmplă să transpiri mult, însă eu deja stau mai mult pe laptop, în pat. Deci toată treaba este când fac sport, când alerg.
Am căutat pe net și am găsit aceste două siteuri http://www.romedic.r...ngrozitor-54996 deși la mine nu e problema de miros în zona fundului ci doar că transpir mult. Răspunsul ăsta de pe site mi s-a părut ok:
"Salut Vlad si eu sufar exact de aceiasi problema astazi am fost la doctorul de familie si m-ea spus ca poate fi din cauza scaderi de calciu si zinc din corp.Mia da o trimitere de analize si a spus sa revin cu rapunsurile.Eu vara beau de 3 ori pe zi ceai de salvie varsata e doar 4 lei 50g la farmacie ceaiul s-al bei fara zahar nu o sa mai transpiri la fel de tare si poarta boxeri de bumbac.O sa te anunt cu noile vesti daca doresti trimitem id tau de mess."
Analize de calciu și magneziu (nu zinc) mi-am făcut și mi-au ieșit bune. Nu știu exact ce efect ar avea ceaiul de salvie care e menționat în răspuns.
Am citit răspunsurile de aici dar nu am înțeles foarte mult. http://www.tpu.ro/sa...taloni/  doar cum că lenjeria intimă ar trebui să fie de bumbac.
Probabil m-ați direcționa doar spre medicul de familie, însă nu mi-este chiar ușor să dau de el, fiindcă în comuna de unde sunt eu vine doar Miercuri, cu bilet de trimitere de la el este destul de dificil (mă refer cu spitalele românești, cu policlinica unde m-am tot "învârtit" pentru o problemă la ORL) și cam singura posibilitate este să mă duc în timpul săptămânii în oraș și ratez ceva cursuri la facultate.
Însă dacă considerați că doar medicul de familie îmi poate da un răspuns concret am să-l schimb cu unul din orașul în care sunt la facultate.
Postez această întrebare fiindcă vreau să am un răspuns concret la întrebarea: "De ce transpir mult în acele zone?". Adică, așa o fi organismul meu și NU am ce să fac în privința asta, este normal să transpir acolo când fac mișcare sau pot face ceva concret legat de asta? Vreau să fiu lămurit. :D
Mulțumesc anticipat de răspunsuri!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Eu daca joc fotbal si n-am pantaloni din material care sa absoarba transpiratia de pe picioare, arata ca si cum am facut pe mie de cateva ori. Transpir excesiv peste tot cand fac efort (si cand este foarte cald), dar n-am crezut ca e o problema. Un antiperspirant si un deodorant, ambele de calitate, ma ajuta sa tin situatia sub control pe timp de vara, in oras. Cand fac sport, nu prea-mi pasa.

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
ia-ti haine cu racire si nu mai transpiri! Mai omule, toata lumea la efort fizic transpira! Eu zic sa pui pe raft laptopul si pc-ul si sa iesi afara la alergat, bea 2l de apa pe zi, nu mai manca prea sarat, si o sa fie mai oke cu transpiratia, insa tine cont ca toata lumea transpira, eu si cand stau in pat transpir (daca am emotii). Si daca te stergi binisor la fundulet, normal ca nu o sa-ti miroase urat transpiratia de acolo! Si sigur, igiena conteaza foarte mult!

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Maneca scurta si iarna pe sub geaca si nu mai transpiri. Posted Image

#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Toate lumea transpira mai mult sau mai putin.
De pe mine curge apa la propriu cand e cald si fac efort sustinut.
E normal sa faci balta daca alergi pe banda. Nu exista curenti de aer sa te usuce, iar hainele se imbiba cu transpiratia, mai ales daca nu sunt potrivite pentru sport. La fel patesc si eu in casa pe trainer- in 30 min de pedalat ma ia dracu si umplu un prosop. Totusi afara, in aer liber vantul si curentii de aer aparuti din cauza miscarii ma usuca si nu am probleme nici dupa 2-3 ore de biciclit.

Edited by disturbed, 02 December 2016 - 14:59.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Vara neaparat pantaloni scurti. In casa tot anul.

#7
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostReynolds, on 02 decembrie 2016 - 16:38, said:

Ce inseamna asta?

un corodac din generatia popo-homo-gay-lesbian fashion.
on: daca ti-as zice ca eu transpir excesiv cand m ise inflameaza amigdalele nu ai crede, zici ca am pneumonie. Sunt anomalii ale organismului din diferite motive, deficiente, lipsa de vitamine, calciu, minerale etc. sistem imunitar slabit, etc. etc.
Pe de alta parte parte nu trebuie sa te ingrijoreze pentru ca prin transpiratie organismul se curata de toxine.

#8
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Poti sa arunci un ochi aici http://www.csid.ro/s...roza-11246764/.
Desi poate nu e cazul, dupa cum spui tu.

Edited by biggie1976, 02 December 2016 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate