Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

recomadare placa de baza gamer

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Trance4Life

Trance4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.06.2007
Vreau sa imi recomandati o placa de baza asemanatoare cu aceasta(MSI Z97 gamer 3 socket 1150)dar sa fie 99% la fel de perfomanta si sa aiba placa de retea,audio fff buna cum are (msi z97 gamer 3) din pacate aceasta placa nu o gasesc in ro,numai afara dar nu stiu un site online bun sa o cumpar la pret f bun cu tot cu trasport+taxe etc.

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Ai mai trecut pe la scoala sau vorbesti o alta limba romana?

#3
Trance4Life

Trance4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.06.2007
ma lasi cu comentarile tale de intelept,nu suntem la scoala sa ma corectezi tu,in lume mai sunt si oameni fara scoala te deranjeaza ?du te pe alt si comenteaza in alta parte..daca vrei sa ma ajuti te rog raspunde la subiect.

Edited by Trance4Life, 02 December 2016 - 14:38.


#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu, nu te lasam. Vorbeste corect si fii respectuos daca vrei ajutor.

#5
Trance4Life

Trance4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.06.2007
te rog spune mi tu ce nu este corect?sau nu intelegi? din ce am scris?deja deviem de la subiect ..eu vreau o recomandare un sfat etc nu sa fiu corectat

#6
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Ce procesor ai? De ce ai nevoie de o asemenea placa de baza?

#7
Trance4Life

Trance4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.06.2007
am proc i5 4690s ... vreau o placa ca aceasta ca am zis ca este ideala pt gamer

#8
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
600 lei la cel .ro sau depozituldecalculatoare ca doar e aceeasi firma

Edited by Sorin Nedelcu, 02 December 2016 - 15:12.


#9
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Nu prea te ajuta cu nimic. Placa de baza o alegi pentru dotări. Performanta va fi aceeași. Dacă aveai procesor cu "k" în coadă atunci te ajuta placa aceea la overclock. Așa dai banii degeaba

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Nu exista placi de baza de gamer.
Procesoarele si placile video pot fi de gaming sau nu.
Daca vrei placa de sunet buna iti iei una dedicata, ca orice ar fi avut MSI-ul ala onboard tot e sub o placa de sunet adevarata.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Trance4Life, vezi ca gasesti placa de baza MSI B85-G43 GAMING aici http://www.220volt.r...source=price-ro  disponibila in 2-3 zile.
Eu te sfatuiesc sa o cumperi cat mai e disponibila si la magazinu' ala !

E foarte buna placa de baza ! am avut-o si eu si regret ca am dat-o din cauza placii de sunet onboard care era fenomenala.
Dar am facut upgrade la Skylake si nu mai aveam ce face cu placa asta de baza  :(

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ia-ti o placa de baza obisnuita (~350 lei) si placa de sunet dedicata (Asus Xonar sau ceva mai rasarit, depinde mult si de ce sistem audio ai), nici o integrata nu o sa se compare cu o dedicata vreodata (desigur nu ma refer la dedicatele sub 100 de lei).
Placile de baza mai scumpe sunt dedicate overclock-ului care e exclus la procesorul tau, posibilitati de RAID, chestie care in vremurile moderne e cam degeaba, acum sunt ssd-urile. O placa de baza mai scumpa ofera posibilitatea de a lega 2 placi video in SLI sau CrossFire, chestie care nu era o idee chiar grozava inainte si acum si mai putin, au avut grija producatorii de asta.

Edited by SpeedDemon, 02 December 2016 - 16:45.


#13
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View PostTrance4Life, on 02 decembrie 2016 - 14:34, said:

ma lasi cu comentarile tale de intelept,nu suntem la scoala sa ma corectezi tu,in lume mai sunt si oameni fara scoala te deranjeaza ?du te pe alt si comenteaza in alta parte..daca vrei sa ma ajuti te rog raspunde la subiect.

La scoala te invata sa folosesti semnele de punctuatie... 95% dintre cei care ti-au citit postarile au procedat la recitirea lor ca sa vada exact ce ai vrut sa spui. Prin urmare, tu ti-ai batut joc din start de posibilele persoane care au vrut sa-ti ofere un sfat.

Revenind la solicitarea ta, intre o placa de baza de 350 de lei si una de 600 de lei nu e nicio diferenta notabila in ceea ce priveste performanta in jocuri. Prin urmare, sfatul meu e sa investesti 300-400 lei intr-o placa de sunet gen Creative Sound Blaster Z sau ASUS STRIX SOAR si inca vreo 150-250 lei intr-o pereche de casti decente, gen SteelSeries Siberia 150 sau Tt eSPORTS by Thermaltake Shock Spin Red.

PS: cu atitudinea asta de persoana oparita ar trebui sa le multumesti tuturor celor care ti-au dat sfaturi. Probabil au trecut peste deoarece se apropie Craciunul.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Uite aici placile de baza de gaming socket 1150 cu chipset audio ca si pe vechea ta placa de baza

http://www.pcgarage....ntru-gaming-da/

#15
Trance4Life

Trance4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.06.2007
Va multumesc pentru sfaturi.
Deux nu am scoala ,ca sa stiu cand sa pun punct si virgula,ce nu ai inteles? bine ca stii tu bravo domn profesor. Ma scuzatii cei care mi-ati raspuns la subiect.
Am inteles sfaturile voastre,dar vreau sa va spun ca am placa de sunet Creative labs SB0570 si casti de la firma Sennheiser hd 202...placa video ati radeon si memorie am de la A-DATA 8gb ddr3 1600 mhz cl9.
Va rog acum sa imi recomandati 2-3 placi de la firmele de top asus,msi,gigabyte de preferat sa aiba chipset retea de ultima generatie

Edited by Trance4Life, 02 December 2016 - 20:24.


#16
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Vezi AICI care ti se pare mai frumoasa Posted Image .

Daca ai un singur modul de ram de 8gb poti sa iei o placa cu doua sloturi de ram, daca nu, cumpara una cu 4 sloturi.

Placa de sunet e mai mult dacat decenta, nu cred ca are rost sa cumperi alta.

#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Orice placa de baza noua are placa de retea gigabit integrata.
Nu o sa ai lag in jocurile online, daca la asta te gandeai.
Cat despre placa de sunet pe care o ai, arunc-o departe.
Era o placa de nivel mediu acum vreo 10 ani, prin 2006.
Orice placa de sunet integrata ii da clasa lejer.
Plus ca nu mai gasesti drivere pentru ea pe Windows-urile mai noi.

#18
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Eu folosesc acum o placa de sunet SB0570 si are drivere si pentru Win10 (Sound Blaster Audigy SE) . La calitatea sunetului e in functie de urechea fiecaruia, dar eu n-am gasit inca placa integrata care sa se auda asa bine.

Edited by Tatomir, 02 December 2016 - 22:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate