Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Proiect casa lot ingust

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gabrielpanait

gabrielpanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2016
Salutare,

Recent am achizitionat un teren (169mp) pe care intentionez sa construiesc o casa incepand din primavara ( daca reusesc sa strang toate aprobarile pana atunci )
Terenul are deschidere la strada de aproximativ 26m si o latime de 6.16m la un capat, respectiv 6.40 la celalalt.
As vrea sa construiesc p+1 care sa imi ofere 3 dormitoare, living, bucatarie si doua bai. Terenul se afla in suzona L1a, si din ce am inteles pot sa construiesc pe toata latimea lui.
Momentan exista o constructie veche la unul din capete (cel de 6.16m), pe toata latimea, insa intentionez sa o demolez si sa construiesc la celalalt capat.
Am gasit sau gandit cateva proiecte /planuri insa pana acum cel mai apropiat de ceea ce vreau este : http://www.casametal...64pe-topaz.html . Problema e ca sotia nu e chiar incantata el si ma gandeam ca poate reusim sa gasim ceva mai bun.
Aveti vreo idee pentru mine ?

#2
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
1. Ce anume nu-i place sotiei? - la acest proiect.
2. Ce anume ii place sotiei? - la o casa, in general.

Adica, pana nu (ne) lamuresti astea, e greu de dat cu parerea.
Spor la treaba.

Edited by DIY, 29 October 2016 - 00:33.


#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Cred că era mai înțelept să te interesezi nițel cu privire la autorizații ÎNAINTE să cumperi terenul.
Dar cum "răul" e deja făcut, ar trebui să-i explici soției că în 6 metri nu prea ai multe șanse să iasă ceva extraordinar. Mie mi-a ieșit "așa și-așa" în 10 metri. În 6...
Oricum, majoritatea proiectelor pe care o să le găsești "de-a gata" vor fi gândite pentru un loc îngust cu deschidere mică la stradă. La tine e altă situație, dacă am înțeles eu bine mesajul din primul post. Îți trebuie o fațadă mare și adâncime mai deloc.
Ca să ne putem da cu părerea în mod (mai) eficient, ar fi util să pui o schiță cu amplasarea terenului față de stradă și vecini.
SPor la construit!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
gabrielpanait, scoți certificatul de urbanism și cu el mergi la un arhitect. După ce-ți face el o schiță poți să începi să ceri păreri.

#5
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Mie imi place casa din link. Simpla, curata, frumoasa pe exterior. Nici compartimentarea nu-mi displace, mai ales faptul ca din living iesi pe terasa, ceea ce mie mi se pare esential la o casa. Camerele nu sunt mari, e drept, dar la 11, 4 mp nu poti spune nici ca sunt mici.

http://www.casametal...64pe-topaz.html

Edited by lenny13, 29 October 2016 - 07:30.


#6
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu stiu cum vei face cu geamurile pe lateral, pentru ca nu prea ai voie ferestre pe calcan

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
E " buna " asta cu balcoanele , un fas necesar ca sa bagi bani cu nemiluita incepand de la proiect si structura de rezistenta . Cand iti faci casa pe terenul tau , balcoanele sunt inutile  ... parerea mea .

#8
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 gabrielpanait, on 29 octombrie 2016 - 00:03, said:

Salutare,

Recent am achizitionat un teren (169mp) pe care intentionez sa construiesc o casa incepand din primavara ( daca reusesc sa strang toate aprobarile pana atunci )
Terenul are deschidere la strada de aproximativ 26m si o latime de 6.16m la un capat, respectiv 6.40 la celalalt.
As vrea sa construiesc p+1 care sa imi ofere 3 dormitoare, living, bucatarie si doua bai. Terenul se afla in suzona L1a, si din ce am inteles pot sa construiesc pe toata latimea lui.
Momentan exista o constructie veche la unul din capete (cel de 6.16m), pe toata latimea, insa intentionez sa o demolez si sa construiesc la celalalt capat.
Am gasit sau gandit cateva proiecte /planuri insa pana acum cel mai apropiat de ceea ce vreau este : http://www.casametal...64pe-topaz.html . Problema e ca sotia nu e chiar incantata el si ma gandeam ca poate reusim sa gasim ceva mai bun.
Aveti vreo idee pentru mine ?

Salut ! Dimensiunea terenului te limitează nu ai ce face. Sunt soluții si pentru teren îngust dar trebuie sa accepți oaresce compromisuri. Livingul va trebui amplasat pe toată latimea disponibilă însă restul sta in măiestria arhitectului. Uite ai un exemplu ( poate nu cel mai bun) in care se încearcă sa se evite senzația de limitare. Eu te-as sfătui sa vb cu citiva arhitecți pina găsești unul pe aceeași frecventa cu tine ( si soția sa fie mulțumită , altfel e grav )

http://www.arhitectg...u-lot-ingust-10


#9
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
fa-ti un restaurant cu terasa ! ... iar ptr casa, cumpara alt teren ! ... "mai larg" ! :)

#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 lenny13, on 29 octombrie 2016 - 07:29, said:

Mie imi place casa din link. Simpla, curata, frumoasa pe exterior. Nici compartimentarea nu-mi displace, mai ales faptul ca din living iesi pe terasa, ceea ce mie mi se pare esential la o casa. Camerele nu sunt mari, e drept, dar la 11, 4 mp nu poti spune nici ca sunt mici.

http://www.casametal...64pe-topaz.html
Arata bine . La parter poate lasa semi.deschisa bucataria pentru a elimina fereastra de pe lateral si pentru a beneficia de lumina naturala de pe spate ..de pe zona de dinning (ce impune inversarea living cu dinning).


 picomouse, on 29 octombrie 2016 - 08:05, said:

Salut ! Dimensiunea terenului te limitează nu ai ce face. Sunt soluții si pentru teren Ă®ngust dar trebuie sa accepți oaresce compromisuri. Livingul va trebui amplasat pe toată latimea disponibilă Ă®nsă restul sta in măiestria arhitectului. Uite ai un exemplu ( poate nu cel mai bun) in care se Ă®ncearcă sa se evite senzația de limitare. Eu te-as sfătui sa vb cu citiva arhitecți pina găsești unul pe aceeași frecventa cu tine ( si soția sa fie mulțumită , altfel e grav )

http://www.arhitectg...u-lot-ingust-10
Urata :) Eu as prefera varianta initiala si cu ceva retusuri la compartimentare si volumetrie.

Edited by doarUNom, 29 October 2016 - 09:09.


#11
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 doarUNom, on 29 octombrie 2016 - 09:09, said:


Arata bine . La parter poate lasa semi.deschisa bucataria pentru a elimina fereastra de pe lateral si pentru a beneficia de lumina naturala de pe spate ..de pe zona de dinning (ce impune inversarea living cu dinning).



Urata :) Eu as prefera varianta initiala si cu ceva retusuri la compartimentare si volumetrie.

Ce n-ai Ă®nțeles din " soția nu e incintata ".  Nu e relevant sa Ă®ți placa tie, important e sa ii placa doamnei. Asta e o concluzie clară pentru " pace sub măslini ".
Exemplu l-am dat deoarece văzusem dimensiunile nu din rațiuni estetice ( capitol la care nu excelez, nici măcar culorile fuxia si lila pal nu le am clare) .
Oricum eu vreau sa maninc zilnic si conservele sau restaurantul nu ma atrag, deci trebuie sa mai caute.😇

Edited by picomouse, 29 October 2016 - 14:33.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 gabrielpanait, on 29 octombrie 2016 - 00:03, said:

.........
Terenul are deschidere la strada de aproximativ 26m si o latime de 6.16m la un capat, respectiv 6.40 la celalalt.
........
Momentan exista o constructie veche la unul din capete (cel de 6.16m), pe toata latimea, insa intentionez sa o demolez si sa construiesc la celalalt capat.
.........
Aveti vreo idee pentru mine ?
Ori eu nu inteleg nimic , ori s-au schimbat " denumirile " ...
Teren cu deschidere la strada ~ 26 m si adincimea de 6,16 /6.4 m . Daca discuti de "latime " , latimea unui teren este " deschiderea " ....
Asa ca pina la urma ai un teren de 26 m deschidere si 6 adincime ? Daca da , si daca speri sa ai voie a construi pe toata adincimea , la un cap , iti iese o casa cu doua calcane si o fatada la strada . Mai departe , daca ai fatada la strada , trebuie sa incepi de aici , ca s-ar putea sa fi conditionat de anumite proportii ale cladirii de care te lipesti , de anumite ferestre ....
Toate astea nu inseamna nici pe departe casa pe" teren ingust "
Daca arati o schita cu terenul , calcanele existente si pozitia unde vrei sa amplasezi casa , idei se vor gasi .
Poti avea in conditiile date , chiar geamuri , adica aer si lumina , pe toate laturile ...chestii pe care " arhitectii " din ziua de azi , nu le stiu ...

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Dacă terenul e cu 26m la strada soluția poate fi simpla în anumite conditii. Vezi cine are teren în spatele tău.
Pt 12m la strada poți lua ușor 12 adâncime sau și mai mult, la schimb.

Faci casa pe 5.5-6.0, dar nu este loc de fasoane și mofturi.

Am stat multi ani intr'o casa sub 6m, pe la 5.7 sau 5.8 dacă nu ma înșel. E drept terenul 10x30.
Câteva lipsuri la casa respectiva, poate ușor reparabile dacă ai ocazia sa o iei de la zero (nu aveam ieșire pe terasa din living spreexemplu, fără geam la baie etc) dar în general destul de mulțumit de confortul oferit

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
se pare ca descintarea sotiei a fost maxima. se pare ca i-a trecut de casa.

Edited by viotl, 07 December 2016 - 03:02.


#15
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Dacă nu ma înșel. ... e terenul de pe lângă D'amasc.  Am fost interesat și eu de el

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ gabrielpanait - pana la urma ce sa decis ? , terenuri de astea nici nu as indrazni sa le cumpar fara un certificat de urbanism , cei 6,16 - 6,40 sunt mult mai mici de  8 ml cat este permis sa aibe un  front stradal , conform legii (si alea case insiruite), Dar avand o construcite pe loc, in loc de daramat poti incerca o reconstruire . (si aia merge trasa de par )

#17
gabrielpanait

gabrielpanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2016
@lestad_25 terenul are deschidere 26 ml.
A durat ceva până am făcut alipirea (au fost două loturi) și foarte mult până la obținerea certificatului de urbanism fara PUD, însă acum suntem foarte aproape de autorizație (proiectul este aproape gata) și speram să începem construcția prin august.

#18
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
news?>

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate