Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problemã Lightroom (RAW vs JPEG)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Am niște poze făcute în modul RAW+JPEG (canon 600d) și lightroom-ul îmi afișează fișierele RAW puțin mai întunecate, fără contrast, flat etc.. (adică în format brut, cred), iar histograma diferă.. (aceleași setări). Cum e posibil ? Am înțeles că asta ar fi una dintre diferențele de formate..dar sunt puțin în ceață.
Lightroom-ul ar trebui să-mi arate și cele RAW la fel.. nu ?
Dacă le trageam în modul RAW simplu, doar raw, mai exista această problemă ?
stânga raw, dreapta jpeg

Attached Files


Edited by MihaiValentin, 28 October 2016 - 23:07.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Tocmai asta e avantajul RAW. Inregistrezi informatia inainte de a o procesa aparatul in diverse moduri, tocmai pentru a avea libertatea de a o procesa altfel.

Datele RAW le interpreteaza Lightroom intr-un mod predefinit (diferit de cum le interpreteaza aparatul cand salveaza jpeg-ul) si-ti arata o imagine, orientativa. De acolo ai mana libera. Nu vrei asta? Ramai la jpeg.

Edited by dani.user, 28 October 2016 - 23:09.


#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Este normal sa fie asa. Lightroom are unele setari prestabilite pe car le aplica la RAW. Pentru JPEG deja setarile din camera au fost aplicate. Lightroom habar nu are de setarile din camera pentru ca nu le intelege. Singura setare pe care o citeste (nu stiu cat de exact) este balansul de alb. Poti sa-ti faci un preset specific pentru camera ta si sa-l aplici la importul fisierelor RAW.

#4
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Ani de zile ne au mancat ficatii interpretarile Adobe Camera Raw (adica lightroom), care erau departe de ceea ce vedeam pe ecranul camerei sau in jpeg ul incorporat/aferent. Mai tineti minte, ce am tot discutat si analizat pe aici. Eu de multe ori preferam DPP la conversie,  pt ca ma enerva  conversia spalacita facuta de Adobe .  Acum vreo doua saptamani mi am amintit de aceasta duma . Am  verficat si surprizaPosted Image, baietii de la Adobe au nimerit o. Deci acum daca aplic la Camera calibration - camera standard, cum trag eu tot timpul, arata fix la fel ca pe ecranul camerei sau ca jpegul. Deci au nimerit o de data astaPosted Image . Ei or fi nimerit o de ceva vreme dar eu acum mi am amintit sa verific. Acum sa nu sariti ca nu e fix la fel . Mie asa mi se pare
PS  schimbarea pt default la importAttached File  softpedia raw1.png   2.15MB   42 downloads

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ce te face sa crezi ca ce iti afiseaza camera merita fi luat drept referinta?

Profil custom pentru combinatie camera/lens, whitebalance masurat, editare pe ecran calibrat (eventual grija si la sursa de lumina din camera unde sunt vizualizate imaginile) si rezulta imagini foarte aproapiate de ce vedem cu ochiu liber.
Imagini pe care oricum apoi le "supraeditam" fiindca in multe cazuri culorile vazute in viata de zi cu zi sunt banale si nu pun nimic in evidenta.

Edited by dani.user, 29 October 2016 - 12:16.


#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postdani.user, on 29 octombrie 2016 - 12:02, said:

Ce te face sa crezi ca ce iti afiseaza camera e adevarul suprem incat sa merite fi luat drept referinta?
faptul ca sunt talentatPosted Image
Acum lasand caterinca la o parte, nu era o problema  neaparat de referinta la acuratetea culorilor universala;  Pe mine m a interesat in anii astia, ca poza cand o bag in soft, acesta sa nu o faca muci la conversie. Adica sa arate  cand o deschid in ACR , asa cum am facut o, si cum am vazut o atunci cand am facut o pe ecranul camerei sau in  previzualizare a jpeg ului incorporat, cum face photo mechanic de pilda sau altele .  Eu acum vad ca lightroom ul chiar nu mai intervine intre ,,referinta,, mea si alte referinte care or mai fi ele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate