Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Internet business banda garantata 10 mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Salutare, am facut acum 3 zile un contract pentru Internet la Nextgen, cu banda garantata, business, 10 mbps garantat cu urcare pana in 100 mbps, dar spre seara, sau cand ploua si lumea sta mai mult pe net, am probleme mari cu pingul, de la 6 ms(pe serverul Nextgen 94.53.12.190) imi creste la 150-200, in conditiile astea, eu nu mai pot juca nici un joc online sau sa fac altceva pe net. Intrebarea mea ar fi urmatoarea, din ce motive pot aparea aceste cresteri de ping, din cate stiu, pe internet cu banda garantata, esti doar tu pe banda ta si ai legatura direct din media converterul ce il ai in casa, la serverul furnizorului, sau cel putin asa ar trebui nu? Daca stie cineva mai bine cum sta treaba cu internetul cu banda garantata, l-as ruga sa imi dea mai multe detalii despre cum functioneaza acest serviciu, cum se face egatura la retea,daca ar trebui sa fiu afectat de traficul ce il faci ceilalti cu internet best effort etc. Va rog frumos ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac, nu vreau sa platesc un abonament asa de mare, si sa imi mearga netul ca pe best effort.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca cel mai bine ii intrebi pe cei de la Nextgen unde este banda garantata, ca tu ai pierdut-o.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
latimea de banda este garantata, nu latenta. n-au nimic de-a faca una cu alta.

#4
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View Postborn2lose, on 28 octombrie 2016 - 18:40, said:

latimea de banda este garantata, nu latenta. n-au nimic de-a faca una cu alta.

In contract scrie ca valoarea maxima a latentei nu trebuie sa depaseasca 15 ms, cel putin intre pc-ul meu si serverul lor adica ip-ul  care e trecut in contract,94.53.12.190
Am vb cu seful de aici, mi-a zis ca o sa cheme un admin sa vada unde e problema, nu prea se pricep ei, eu banuiesc ca nu am legatura directa cu serverul lor de aici, ci sunt trecut tot pe banda cu ceilalti abonati best effort, altfel nu imi explic de ce imi creste pingul cand stau mai multi pe net, normal ar fi ca business sa fie business si best effort sa fie best effort, nu acelasi lucru, pentru ca si tariful difera foarte mult.Cand am vb cu el mi-a zis si ca eu sunt legat pe un switch cu management,deci, cred ca pe acel switch nu sunt numai eu si cand e suprasolicitat imi creste si mie pingul.

Edited by vasy86le, 28 October 2016 - 18:47.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postborn2lose, on 28 octombrie 2016 - 18:40, said:

latimea de banda este garantata, nu latenta. n-au nimic de-a faca una cu alta.
Si cum este latimea de banda garantata , daca eu am abuteiaj ?

#6
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View Postpasilla, on 28 octombrie 2016 - 18:49, said:

Si cum este latimea de banda garantata , daca eu am abuteiaj ?

Am facut un traceroute, sa vad de unde incepe pingul, nu stiu exact de la ce e acel ip de unde imi incepe ping-ul sa creasca, banuiesc ca vreun switch/media converter ceva, dar daca aflu de la ce echipament e ip-ul, as putea sa le zic unde e problema.Vezi in atasament traceroute.

Attached Files



#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Trimite-le acel traceroute. Ei stiu ce treburi au prin retea.

View Postvasy86le, on 28 octombrie 2016 - 17:58, said:

din cate stiu, pe internet cu banda garantata, esti doar tu pe banda ta si ai legatura direct din media converterul ce il ai in casa, la serverul furnizorului,

Solutii tehnice sunt multe, dar nu cred ca e specificat in contract cum anume iti garanteaza banda.

Edited by dani.user, 28 October 2016 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate