Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Windows 10 server de vpn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Salutare la lume,

O intrebare stupida, stiu

Am un laptop cu win 10 conectat la un lan ( 192.168.10.x).  Fara GW . De fapt este o retea de apartament cu 3 calculatoare Posted Image

Ii pun un stick vodafone in fund.
ma dau pe net, ok.

Vreau sa ma pot conecta PRIN VPN  ( pptp ca sa nu am galci)( nu cel de windows) la acest laptop folosind conexiunea VF si sa pot vedea si restul sistemelor  din retea.

Evindent, sa ma pot conecta de afara pe el, prin conexiunea VF stabilita de modemul usb.

statiile nu au gw si nici acces la net.

Recomandari software va rog?

Multumesc

Edited by foxbat, 28 October 2016 - 15:52.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
BRomania: pe buneee ?? .... banuiesc ca este o gluma.... nu ?!?!
aici este aria tehnica. Nu prea o dam cu "glumele" pentru ca eu nu vad altfel postarea ta !

fox: fa te rog o schita cum ce si unde ca sa se inteleaga exact.

Edited by Mihai_3, 28 October 2016 - 15:55.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
BRomania, eu 90% din timp intru pe forum pe vpn. nu ca as avea ceva de ascuns, dar sunt conectat la vpn pt alte chestii.

on-topic, din cate stiu, windows 10 are server de vpn built-in, nu sunt insa sigur ce protocoale suporta (pptp suporta sigur, dar de-asta nu vrei tu). incearca sa-l configurezi sa vezi ce se intampla.

daaaar... din cate stiu eu, acum ceva timp vodafone-ul bloca traficul de vpn. nu stiu daca mai e cazul.

#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Eu am inteles asa.... ai o retea de apartament (fara net).
Unul din device-uri este un laptop cu Windows 10 la care ai atasat un stick Vodafone si l-ai conectat la internet.

Tu vrei sa te poti conecta la acel laptop (de la scoala/serviciu/de pe telefon/etc) astfel incat sa poti vedea si computerele din retea.

De ce nu folosesti TeamViewer ?

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 emillian, on 28 octombrie 2016 - 16:05, said:

Eu am inteles asa.... ai o retea de apartament (fara net).
Unul din device-uri este un laptop cu Windows 10 la care ai atasat un stick Vodafone si l-ai conectat la internet.

Tu vrei sa te poti conecta la acel laptop (de la scoala/serviciu/de pe telefon/etc) astfel incat sa poti vedea si computerele din retea.

De ce nu folosesti TeamViewer ?

Multumesc fain de raspuns.
Din ratiuni "externe"am nevoie de VPN. Iar serviciul de vpn din w10  ( sau ce o fi..sucks).

de asta ma gandeam ca poate o solutie soft instalata pe windows 10 cu care sa ma pot conecta  folosind modemul VF( sau rds) si apoi sa pot vedea si sistemele din lan.

 Mihai_3, on 28 octombrie 2016 - 15:52, said:

BRomania: pe buneee ?? .... banuiesc ca este o gluma.... nu ?!?!
aici este aria tehnica. Nu prea o dam cu "glumele" pentru ca eu nu vad altfel postarea ta !

fox: fa te rog o schita cum ce si unde ca sa se inteleaga exact.

ok,
2 retele

lan 1 - 192.168.10.x ( 3 sisteme )  + 1 laptop cu w10 pe care este un stick VF ( sau rds)
lan 2 - idem lan 1 doar cu 192.168.20.x

doresc sa ma pot conecta prin VPN de pe oricare din laptop-urile care au net ( doar ele au, prin stick ) pe cealalta retea si s -o vad.

#6
tuxHD

tuxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2013
Am trecut recent prin situatia ta. USB Orange, conectat la un router cu USB, la el legate 2 DVR-uri de supraveghere video.

Ce pot spune este ca ce vrei tu nu se poate cu ce ai acum. In primul rand tu nu ai IP public dat de vodafone/orange/rds/telekom/etc. IP public pe 3g/4g se plateste extra. Nici nu e fix, dar asta o rezolvai cu ddns. Deci server VPN pe statia cu stick-ul de net iese din calcul. Merge, dar mai ai nevoie de ceva in ecuatia ta:

1. IP public de la operator. Suna la ei si vezi ce rezolvi si la ce bani
2. Un computer extern retelei tale locale care sa aiba ip public. (solutia preferata de mine).

Daca rezolvi cu 1 sau 2 rezolvi usor cu openvpn problema ta. Internetul e plin de tutoriale, ghiduri, etc.


------
Hai sa detaliez varianta 2, pe care am folosit-o eu pentru 2 saptamani pana cand am avut conexiune la net cu ip fix intr-o locatie.

Router asus cu firmware opensource. Pe portul USB am conectat stick-ul de net si initializat conexiunea catre www. La router, legate cele 2 dvr-uri.

Pe un server separat, aflat in alta locatie (debian pe el) am instalat un server openvpn. M-am conectat la vpn-ul asta din routerul asus. In momentul asta aveam tot traficul din subnet-ul din spatele asus-ului catre exterior trecut prin vpn. Deci ieseam afara cu acelasi IP public si fix, indiferent de operatorul de telecom care imi furniza internetul. Pasul final a fost ca toate cererile venite pe anumite porturi catre ip-ul fix al serverului cu Debian sa le routez prin conexiunea de vpn catre echipamentele din spatele asusului.

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
La asta ma gandeam si eu.sa le conectez printr un server extern.fiecare sa se conecteze separat la el.si sa intru si eu
Idei ?pt un esx..ceva appliance mic si robust?ma gandesc la o vyyata..

Foarte multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate