Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Baterie, incarcator si ceva fermecator

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Okay. Oameni dragi, am si eu problema cu care as aprecia enorm sa ma ghideze cineva sau macar sa-mi explice ce se petrece pentru ca imi pierd mintile.

Am un laptop Acer (5750Z) frumusel de vreo 4 ani asa, folosit constant. Nu a fost suprasolicitat, nimic, Lucruri de baza. Evident, cam dupa vreo 3, bateria lui a inceput sa dea rateuri, aveam un warning afisat constant sa o schimb cu una noua. Nu am actionat foarte prompt, e adevarat, am lasat o asa cca jumatate de an pana cand am inceput sa nu mai pot folosi laptopul decat in priza.
In intervalul asta am observat ca la intervale regulate de timp, beculetul pentru baterie si incarcare incepea sa palpaie. Nimic dubios, miscam de el, il repozitionam o data la cateva ore, dupa care isi revenea. Intre timp i-am cumparat totusi o baterie noua ( dupa vreo 6,7 luni dupa cum am spus si anterior).

In loc sa-mi rezolve problema cu palpaitul (care credeam eu ca este de la bateria uzata), acum am impresia ca incarcatorul meu abia face contact. In sensul ca trebuie sa ma chinui enorm sa gasesc o pozitie potrivita. Nu sunt un cunoscator, dar cred, totusi, ca nu este vorba de contactul dintre ele. Dupa ce am mai cautat si eu problema asta prin arhivele internetului, am incercat mai multe solutionari printre care si aia sa scot bateria si incarcatorul din priza, sa tin butonul de deschidere apasat vreo un minut ca sa piarda nu stiu ce sarcini. Am observat ca treaba asta functioneaza imediat dupa deschidere. Din pacate isi revine la starea de dinainte, beculetul palpaie, bateria ciuciu si tot asa pana eu imi ies efectiv din minti.

Intrebarea mea este daca ati mai intalnit ceva similar, care este solutia, daca e vreuna. Si inca una suplimentara: avand in vedere vechimea, modelul si gradul de uzura, daca merita sa ma car cu el la un service. Bineinteles orice sfat este apreciat. Mersi frumos, baieti si fete! Sanatate la copii.

PLS HELP!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am avut aceiasi problema si era de la mufa incarcatorului. Am taiat cablul si am pus alta mufa.
Incearca sa faci o proba cu un alt incarcator

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Era mai bine daca lasai figurile de stil "fermecator" si explicai pe scurt problemele tale.

Quote

beculetul pentru baterie si incarcare incepea sa palpaie. Nimic dubios, miscam de el, il repozitionam o data la cateva ore, dupa care isi revenea.
Ce beculet ai?
De cine miscai o data la cateva ore? De "beculet"?

Quote

beculetul palpaie, bateria ciuciu
Se incarca bateria cu laptopul inchis?
Functioneaza acum pe bateria incarcata?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă ai cumpărat baterie chinezească no-name, simptomele sunt normale. Sistemul nu o recunoaşte corect. Vezi că sunt 2 versiuni de baterii, de 10,8V 6 celule şi de 14,4V 8 celule, cele de 14,4V nu funcţionează în laptopul tău, deşi au aceeaşi formă, chiar dacă sunt originale.

Edited by mihaicozac, 28 October 2016 - 15:07.


#5
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2016 - 14:10, said:

Era mai bine daca lasai figurile de stil "fermecator" si explicai pe scurt problemele tale.

Ce beculet ai?
De cine miscai o data la cateva ore? De "beculet"?


Se incarca bateria cu laptopul inchis?
Functioneaza acum pe bateria incarcata?

Exista mai multe tipuri de beculete? Eu nu cunosc. Este un led care arata daca respectiva chestie functioneaza sau nu. Am intrat intr-un loc specializat (cred eu) in asa ceva, deci iti imaginezi ca nu ma gandeam ca am nevoie de detalii tehnice specifice, mai ales ca nu posed. Tocmai de asta am sperat ca exista persoane care sa fi avut episoade similare.
Cat despre miscatul beculetului, a fost o greseala de topica. Am editat paragrafele dupa ce le-am scris initial, nu am urmarit  si am avut impresia ca se intelege. Dar explicatia este in paragraful urmator. Ma refeream la miscarea cablului de alimentare. My bad. Nu are oricum nicio legatura cu vreo 'figura de stil'.
Figura de stil e in titlu. Nu cred ca puteam explica in titlu ce problema am si nu pricep cu ce te deranjeaza exact lipsa mea de pragmatism sau detaliere. Pentru mine o fi fermecator, mai stii? Mai ales sa fac haz de necaz. Habar nu am ce se intampla si am incercat sa explic cum am stiut, avand in vedere ca nu am experinta din punctul asta de vedere.  Daca te deranjeaza totusi exprimarea, o zi faina si mersi pentru initiativa.

View Postmihaicozac, on 28 octombrie 2016 - 15:06, said:

Dacă ai cumpărat baterie chinezească no-name, simptomele sunt normale. Sistemul nu o recunoaşte corect. Vezi că sunt 2 versiuni de baterii, de 10,8V 6 celule şi de 14,4V 8 celule, cele de 14,4V nu funcţionează în laptopul tău, deşi au aceeaşi formă, chiar dacă sunt originale.
Mersi pentru info. Bateria mi-a cumparat-o cineva. Nu cred ca e chinezarie, dar poate ai dreptate cu voltajul. O sa verific. Te salut!

View PostIon_de_la_Raion, on 28 octombrie 2016 - 14:01, said:

Titlul tau mi-a amintit de "Sugar, spice and everything nice".
Yep! Dulce acrisor si ceva fermecator.

View Postpasilla, on 28 octombrie 2016 - 13:59, said:

Eu am avut aceiasi problema si era de la mufa incarcatorului. Am taiat cablul si am pus alta mufa.
Incearca sa faci o proba cu un alt incarcator
Da, o sa incerc. Multam

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate