Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

PC Gaming, buget 12500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
csimu

csimu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2010
Salutare,
De ceva timp ma bate gandul sa-mi construiesc un PC pentru gaming dar si pentru uz general (internet, filme, Photoshop si editare video la nivel de amator). De mentionat faptul ca momentant sunt in Anglia (Damn brexit) si majoritatea produselor le voi achizitiona de pe Amazon sau Scan.co.uk iar plata o voi face in decursul a doi ani.

1. Sa se mentioneze suma alocata pt. produsul/configuratia visata.
2500 GBP ~ 12500 RON
2. Locurile de unde se poate cumpara .
Amazon.co.uk sau Scan.co.uk
3. La ce o sa fie folosit respectivul produs/configuratie.
Jocuri video, filme, uz general (editare poze, filme la nivel de amator, internet).
4. Nu postati mai multe topicuri pe acelasi subiect.
-
5. Daca aveti deja monitor precizati modelul si/sau rezolutia maxima suportata.
Nu am monitor, intentionez sa achizitionez un PG279Q de la Asus
6. Daca aveti alte componente (sursa/carcasa/unitate optica samd) pe care doriti sa le pastrati, precizati concret modelul si/sau specificatiile acestora.
Doar un mouse (Mionix Naos 3200)

Sistemul ce il am in cap, va fi unul de preferabil silentios, va putea rula jocurile actuale la cerinte maxime in 1440p, de preferabil future proof pentru cativa ani si voi avea posibilitate sa-i fac un OC cand incepe sa fie mai lent. Eu ma gandeam la urmatoare configuratie dar va rog sa o criticati sau sa-mi recomandati alte componente.

Case Phanteks Enthoo EVOLV
Motherboard Maximus VIII Hero
CPU Intel I7 6700K
CPU cooler Noctua NH-U9S (nu stiu daca sa merg pe un sitem de racire cu apa)
RAM Corsair Vengeance LPX 3GHz 16GB
GPU GeForce GTX 1080 (Zotac sau Strix)
PSU Corsair RM650x
SSD 500GB Samsung 850 EVO (inca nu sunt 100% convins ce configuratie sa aleg aici)
Monitor Asus PG279Q
Keyboard Corsair K70 RGB
Mouse Mat Corsair gaming MM200
OS MS Windows 10 Home 64-Bit
Case fans Noctua NF-F12 iPPC 2000 PWM

Va multumes pentru timpul acordat si parerile voastre.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
la bugetul ala eu as merge pe un pc de brand, nu l-as face pe componente. in cazul asta, un tot unitar este mult mai mult decat suma componentelor. ceva de genul asta, de ex, sau o alternativa de la asus rog.

Edited by born2lose, 28 October 2016 - 13:36.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Daca consideri ca aceea suma este convenabila pentru tine,eu cred ca nici macar nu trebuia sa mai deschizi aceasta tema.
Te duci si-ti cumperi piesele.
Garantat ca vor veni comentarii de genul de ce asa si nu altcumva.

#4
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Ce as modifica eu la sistemul acela ar fi:
1. Un ssd de 120 gb este suficient pentru pus sistemul+ceva aplicatii pe care le vrei sa se miste mai repede. De diferenta de bani mai pune un HDD de 1 terra, pentru stocare.
2. Sistemul de racire pe apa nu aduce asa mari beneficii ! Adica nu atat de evidente inca sa merite diferenta de pret,.. Plus dasta, necesita si lucrari de mentenanta.

In rest ramane la alegerea ta. E clar ca in marja ta de buget iti poti compune un PC de clasa superioara... Bafta

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 blade0blade, on 28 octombrie 2016 - 13:50, said:

1. Un ssd de 120 gb este suficient pentru pus sistemul+ceva aplicatii pe care le vrei sa se miste mai repede. De diferenta de bani mai pune un HDD de 1 terra, pentru stocare.
In asemenea buget e prea aiurea sa nu puna macar un SSD de 240GB. In prezent conteaza extrem de mult sa ai jocurile instalate pe SSD, fiindca asta ajuta extrem de mult la timpii de incarcare al jocului si al nivelelor.
Daca avea buget de 10 ori mai mic atunci nu era bai, mergea SSD de 120GB.

@initiator: asa cum ti s-a recomandat mai sus, la bugetul tau te poti uita lejer la un sistem Acer/Asus ROG gata configurat (fiindca Cyberpower sau alte sisteme cred ca au pret mai mare la aceleasi dotari). Asa iei un sistem gata testat pentru a evita unele incompatibilitati intre componente sau instabilitatea sistemului.

Edited by Hider141, 28 October 2016 - 14:07.


#6
csimu

csimu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2010
Multumesc tuturor pentru comentarii.
Referitor la stocare nu am vrut sa pun un SSD de 128GB pentru simplul fapt ca jocurile din prezent ocupa din ce in ce mai mult spatiu (Witcher 3 ~ 40 GB recomandat), iar eu de obicei am instalate cel putin 6, 7 jocuri. Si am zis ca un 500 mi-ar fi suficient pentru OS si aplicatii, avand in plan sa adaug un HDD pentru extra storage daca va fi cazul.

Nu am optat pentru un sistem gata configurat din mai multe motive, cum am mentionat vreau sa-l iau in rate iar pe Amazon si Scan pot opta pentru optiunea asta (Amazon cel putin ofera dobanda 0%), un alt motiv ar fi garantia (lucru care e discutabil), de asemeni iau ca exemplu sistemul de la ACER, ai 16 GB de memorie RAM, care ruleaza la o frecventa de ? si tot asa un 1080 de la ? Daca e un Founders Edition e problematic.
Clar ca voi lua acest aspect in considerare si ma voi documenta, nu sunt in tema cu noile tehnologii si am ales componentele in functie de recomandari.

#7
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Eu imi asamblez urmatoarea configuratie:
CPU I7 6700k
MB Asrock extreme 7+ (asta este oveekill ca nu o sa pun 4 placi video niciodata)
GPU Asus 1070 strix oc
RAM 4 x 16GB DDR4 2666MHz
PSU mastercooler v750
Case mastercooler 690III
Cooler pe lichid Nepton 240
Pana acum am ajuns la 7500 RON.
Mai am de pus 1xHDD - vreau sa pun un SDD M2 la 4-500 RON ai restul de hard-uri din comp-ul vechi.
BDR LG 400 RON
De restul pana la bugetul tau poti sa iei un monitor 4k cu G-sync.

#8
csimu

csimu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2010

 sorinhe, on 11 noiembrie 2016 - 23:33, said:

Eu imi asamblez urmatoarea configuratie:
CPU I7 6700k
MB Asrock extreme 7+ (asta este oveekill ca nu o sa pun 4 placi video niciodata)
GPU Asus 1070 strix oc
RAM 4 x 16GB DDR4 2666MHz
PSU mastercooler v750
Case mastercooler 690III
Cooler pe lichid Nepton 240
Pana acum am ajuns la 7500 RON.
Mai am de pus 1xHDD - vreau sa pun un SDD M2 la 4-500 RON ai restul de hard-uri din comp-ul vechi.
BDR LG 400 RON
De restul pana la bugetul tau poti sa iei un monitor 4k cu G-sync.

Eu unul nu as opta pentru placa aia de baza, e prea overkill cum ai zis si tu. Cat despre racirea procesorului, parerea mea ca mai bine ai merge pe ceva clasic, sincer nu prea am incredere in sistemele de racire cu apa, prea multa bataie de cap. Cat despre 4k, eu as mai astepta, gaming-ul in 4k inca e in crestere, 1440p 100+ MHz e hot spot pentru mine.

Edit: 4x16 GB de ram ? e un typo acolo sau vrei sa-ti faci un server ?

Edited by csimu, 12 November 2016 - 18:58.


#9
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Nu e greseala. I-am luat din ungaria, la 1+1 si pentru ca gagica care m-a ajutat sa dau comanda traieste pe alta lume, am comandat 2x 1+1. M-a costat in lei, cat m-ar fi costat in tara pe 2 bucati. Adica 940 de lei. Coolerul a fost 400 fata de 550 de lei...
Am pierdut o oferta la MSI 1070 de pe massdrop care ara la 1.300 de lei, fata de 2.449 cat am dat aici. Tot pe massdrop este o oferta pentru cei cu placi AMD de monitor freesync la 180 USD, am si pus link-ul pe topicul de oferte. Eu am deja placa comandata, ar fi mers grozav la pretul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate