Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Care este indexul de la ceasul de curent?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Care este indexul de la ceasul de curent digital?
Observ ca este 2016.10.28 care inteleg ca este data, este inca un numar 006 cu un A in stanga.
Mai urmeaza 3 coduri lungi, care este indexul? ce trebuie sa scrie pe ecran?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
are un afisaj care arata sucesiv mai multe secvente, vezi in pliantul de mai jos:
https://eneldistribu...ant_148x210.pdf

Edited by arg, 28 October 2016 - 08:29.


#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
E foarte important sa ne spui ce model de ceas ai .
cate modele atatea citiri , unele vin pe coduri, altele citesc si reactivul , risti sa dai citiri gresite - deci modelul de ceas te va scoate din ceata.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca-i electronic iti da mura-n gura.
Iti apare cu kWh in coada si un T. Ala este totalul.

#5
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Da, acela era. Multumesc mult de tot pentru informatia rapida.
http://www.faeelectr...ofoliu/m017.jpg

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ceea ce afișează după dată.

La "mine" ăla este indexul.

Edited by ASCENDED, 28 October 2016 - 08:52.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Eon a instalat contoare inteligente cu citire automata, sa vezi ce scris mic au, oamenii mai in varsta nu reusesc sa-l mai citeasca.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MembruAnonim, on 28 octombrie 2016 - 08:28, said:

Daca-i electronic iti da mura-n gura.
Iti apare cu kWh in coada si un T. Ala este totalul.

Nu era "electronic" era "digital", si ala nu da "mura-n gura"!Posted Image Posted Image

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007

 PMN, on 28 octombrie 2016 - 08:17, said:

Care este indexul de la ceasul de curent digital?
Observ ca este 2016.10.28 care inteleg ca este data, este inca un numar 006 cu un A in stanga.
Mai urmeaza 3 coduri lungi, care este indexul? ce trebuie sa scrie pe ecran?
Baga poze.

Eu am patit ca fostii locatari declarau "doar" primele 5 cifre de la stanga spre dreapta. Ghinionu meu a fost ca asta era cu vreo 7 cifre, si fara virgula.  Si s-a ajuns la o gaura de peste 3000kW in doar 2 ani!

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai dreptate , am verificat si eu cu mere "corentul" inainte de chestia aia "inteligenta" ! Mere bine pe sig. de 32 !

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 tfmercedez, on 28 octombrie 2016 - 09:09, said:

Baga poze.

Eu am patit ca fostii locatari declarau "doar" primele 5 cifre de la stanga spre dreapta. Ghinionu meu a fost ca asta era cu vreo 7 cifre, si fara virgula.  Si s-a ajuns la o gaura de peste 3000kW in doar 2 ani!

Imposibil, chiar daca ai auto-citire, tot vine cineva sa verifice!

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007

 easy90rider, on 28 octombrie 2016 - 09:56, said:


Imposibil, chiar daca ai auto-citire, tot vine cineva sa verifice!
Si daca vine si nu-i nimeni acasa? La gaz primesc de peste 1 an scrisori periodic, ca vor sa vina sa verifice contorul . Dar nu m-au prins acasa,  si mama nu-i lasa in casa,  in caz de. Contorul este inaccesibil din strada, teava vine pe la vecini, prin spatele casei.  Asa macar declar eu cat sunt dispus, suma fixa, iarna vara, platesc mai putin iarna si mai mult vara. Prefer sa dau lunar 300-500 de lei, decat 80 vara si 1500-2000  in lunile de iarna.Si acuma sunt in fata cu indexul, daca vin si imi "reguleaza" contorul, mi-ar veni factura cu minus.

Edited by tfmercedez, 28 October 2016 - 11:33.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Regularizarea" indexului suna mai bine. :)

#14
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua,
Am si eu ceva nelamuriri referitoare la indicatiile contorului de energie electrica. Cand au venit sa-mi citeasca contorul pentru regularizarea consumului mi-au spus ca acesta este defect pentru ca indica litera "E". Dupa o perioada de timp a venit cineva sa inlocuiasa contorul si credeam ca am scapat. Apoi primesc instiintare ca trebuie sa platesc o diferenta de consum pe ultimele 6 luni, perioada in care contorul nu a "inregistrat corect".
Stabilirea consumului de energie electrica s-a determinat pe baza: Se aplica calculul de energie electrica in baza consumului mediu rezultat din istoricul de consum pe o perioada de 3 ani, stabilit pentru o perioada de timp similara cu perioada in care grupul de masura nu a functionat, conform calculelor prezentate. Lipsa contor martor.  
Dar de ce nu s-a pus problema ca a inregistrat mai mult decat consumul real? M-as bucura sa apara mai multe firme care sa le faca concurenta astora de la CEZ, pana acum stiu doar de RDS. Nu mai vorbesc despre nunumarate taxe care apar pe factura.

Exista o neconcordanta intre Nota de constatare unde scrie "Arata E"  si Procesul verbal primit unde se afirma la constatari "Blocat, functionare intermitenta"

In concluzie astia de la CEZ sunt niste hoti ordinari care ne baga mana in buzunar cu forta.

Attached Files



#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Depune plângere la Anpc, ca nu e vina ta ca li s-a stricat unealta de măsurat consumul de energie electrica.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,671
  • Înscris: 22.01.2015
Da stiti ultima varianta de contoar?Ai cartel reincarcabila atat la gaz cat si la energie.Cat consumi platesti,pe display scrie tot.Esti pe 0 cade automat alimentarea,dar nu platesti rebransari and shit.Reincarci cartelele.Da nu in Ro.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 28 octombrie 2016 - 12:01, said:

"Regularizarea" indexului suna mai bine. :)
Stiu , dar intentionat am vrut sa exprim asa.

 Swerige, on 28 octombrie 2016 - 15:37, said:

Buna ziua,
Am si eu ceva nelamuriri referitoare la indicatiile contorului de energie electrica. Cand au venit sa-mi citeasca contorul pentru regularizarea consumului mi-au spus ca acesta este defect pentru ca indica litera "E". Dupa o perioada de timp a venit cineva sa inlocuiasa contorul si credeam ca am scapat. Apoi primesc instiintare ca trebuie sa platesc o diferenta de consum pe ultimele 6 luni, perioada in care contorul nu a "inregistrat corect".
Stabilirea consumului de energie electrica s-a determinat pe baza: Se aplica calculul de energie electrica in baza consumului mediu rezultat din istoricul de consum pe o perioada de 3 ani, stabilit pentru o perioada de timp similara cu perioada in care grupul de masura nu a functionat, conform calculelor prezentate. Lipsa contor martor.  
Dar de ce nu s-a pus problema ca a inregistrat mai mult decat consumul real? M-as bucura sa apara mai multe firme care sa le faca concurenta astora de la CEZ, pana acum stiu doar de RDS. Nu mai vorbesc despre nunumarate taxe care apar pe factura.

Exista o neconcordanta intre Nota de constatare unde scrie "Arata E"  si Procesul verbal primit unde se afirma la constatari "Blocat, functionare intermitenta"

In concluzie astia de la CEZ sunt niste hoti ordinari care ne baga mana in buzunar cu forta.
La tata , contorul cu tarif dublu zi/noapte s-a defectat si indica ceva. Dupa care s-a calculat o factura cu minus , echivalentul  consumului pe 1 an de zile. Practic , un an nu s-a mai platit nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate