Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Honda Civic Sedan 2016 - Anvelope + Jante de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Salut!

Sunt mandrul posesor al unui Civic Sedan ES 1.8i VTEC (recent ridicat de la service din Chiajna) si sunt in cautarea unor jante + anvelope de iarna.
Mentionez inca de la inceput faptul ca nu sunt in mare cunoscator auto...asa ca ma scuzati pentru lipsa de info sau pentru eventualele perle.

In ceea ce priveste anvelopele sunt destul de hotarat asupra Nokian D4. Am citit si am auzit numai lucruri bune despre ele si ca firma si ca model.
Exemplu: https://www.best-tir...-wr-d4-91t.html
Daca mai aveti si alte sugestii, va rog sa-mi spuneti.

Problema a aparut la jante, unde am inceput sa ma gandesc destul de serios la unele din aliaj si nu de tabla (asa cum doream initial).
Ca buget pentru jante dispun de +/- 400 lei (mai putin +)
Prima intalnire cu un model de janta a fost chiar cand am ridicat masina. Cei de la Honda aveau o "oferta" cu urmatoarele jante si cu cauciucuri Michelin Alpin5:
https://www.best-tir...15-40-70-2.html
Pret = 3500 lei

Pretul mi s-a parut foarte piperat, dar modelul m-a atras. Jantele de vara cu care a venit masina sunt in 2 nuante si dau foarte bine pe masina.

Acum...sa trecem la partea mai tehnica.
Printr-o combinatie intre cititul cartii masinii si lungi cautari pe forumuri am gasit ca echiparea standard pentru Civic Sedan in ceea ce priveste pneurile este urmatoarea:
Latime janta [inch]: 6,5
Marime janta [inch]: 16
Offset janta(ET) [mm]: 45
Janta, numar gauri: 5
Diametru asezare gauri(PCD) - [mm]: 114,3
Probleme deja au aparut pentru ca la modelul de janta de la Honda (care era vandut ca fiind compatibil pentru Civic) avea un PCD de 115 si nu de 114,3 si un ET de 40 si nu de 45.

De asemenea, am cerut o oferta la un service/dealer si mi s-au recomandat vreo 5 modele de jante diferite, toate cu urmatoarele specificatii:
Latime janta [inch]: 7
Marime janta [inch]: 16
Offset janta(ET) [mm]: 40
Janta, numar gauri: 5
Diametru asezare gauri(PCD) - [mm]: 114,3

Din nou alte diferente...Mai mult, de la acest dealer am primit acelasi model de janta ca cea de la Honda (AEZ Valencia), dar intre cele 2 diferea PCD (114,3 vs 115).
De asemenea, mi-a fost prezentat mai in detaliu un model de janta in 5 spite, argintiu, avand urmatoarele argumente:
- jantele negre nu se fac prea grozav iarna de la zapada si de la sare
- jantele cu 5(mai putine spite) sunt mai usor de curatat decat cele cu mai multe spite

Ca o parere personala, mi se par mult prea conservatoare jantele mai clasice in 5 spite (in special cele intr-o singura culoare...argintiu)
Acesta este un exemplu:
https://www.best-tir...30-40-71-6.html
Le prefer pe cele in 2 nuante sau cu mai multe spite.


Ca o sumarizare a intrebarilor/problemelor:
1) Pentru anvelope, aveti alte sugestii in afara de Nokian-urile D4?
2) Jantele trebuie sa fie exact la aceleasi specificatii ca cele gasite pentru Civic sau se mai poate jongla putin?
Mentionez asta pentru ca dupa cateva ore de citit si cautari pe net, va spun sincer ca mai mult de 2-3 modele exact cu specificatiile de mai sus nu am gasit + oferta primita avea diferentele evidentiate mai sus.
De asemenea, am mai citit ca eventualele diferente in ceea ce priveste in special ET-ul pot avea ca efect lovirea aripii sau a altor parti de catre cauciuc(in diferite conditii gen viraje stranse, incarcare cu gheata, etc).
3) Ce parere aveti despre argumentele de mai sus date de catre dealer legate de jantele negre si cu multe/putine spite pentru iarna?
4) Imi puteti sugera site-uri sau dealeri de jante/anvelope unde pot gasi modele compatibile cu masina mea (din Bucuresti) ?

Multumesc anticipat!

Edited by shtef91, 27 October 2016 - 23:43.


#2
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Mergi la dealer/reprezentanta si comanda-ti jante originale.
Cauciucuri poti sa alegi ce marca vrei tu.
Ei vor asigura si montajul aferent inclusiv garantia.

Attached Files



#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sau iei all season(goodyear de exemplu) si termini cu cheltuiala aiurea si culorile . Posted Image

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 shtef91, on 27 octombrie 2016 - 23:36, said:

Ca buget pentru jante dispun de +/- 400 lei (mai putin +)
Cu bugetul ăsta nu prea te încadrezi nici la jante de tablă. Dacă totuși e o greșeală de redactare, încearcă să cumperi jante originale.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
http://www.vadrexim.ro/, incearca sa configurezi tipurile de jante pentru tine.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
ca de la posesor de civic la posesor de civic. Posted Image masinilor le sta cel mai bine cu jantele originale. designerii care au desenat masina se pricep mult mai bine decat tine la ales modelul de janta.

Edited by Fane, 28 October 2016 - 09:13.


#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
3.500 de lei poate parea mult, dar este foarte ok daca stai sa te gandesti ca primesti set de roti complete.

Un cauciuc bun este cel putin 350-400 de lei, deci patru bucati inseamna din start vreo 1.500 de lei numai cauciucurile.

Janta de otel noua este vreo 200 de lei bucata si arata destul de rau, preferabil sa pui si un set de capace pe ele, care mai este si ala vreo 100-150 de lei, deci inca 1.000 de lei jantele de tabla.

Asa ca pleci din start de la un buget de 2.500 de lei set de roti de iarna.

Eu zic ca merita sa mai pui 1.000 de lei si sa ai 4 jante de aliaj originale, proiectate special pentru masina ta. O sa te tina ani de zile si au si valoare de revanzare (cand vinzi masina, mai pui acolo un 150 de euro la pret ca ai set de jante de aliaj de schimb) si per total iti scoti banii.

O oferta similara am prins si eu la BMW cand am luat masina la sfarsitul lui 2014 - aveau oferta la set de roti originale cu cauciucuri de iarna, janta de aliaj pe 16, reduse de la 7.500 RON la 3.200 RON. Le-am luat si nu regret nimic, arata foarte bine si dupa 2 ierni cauciucurile sunt intr-o stare excelenta, mai duc 2-3 ierni lejer.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
alege masina din filtru, alegi jantele, mai adaugi vreo 70 de euro la transport si aia e

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Alpin sau Nokian A4

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005
Eu sunt pro jante de tabla pentru iarna.
Motivul nu este unul financiar ci unul pragmatic, dpmdv.
Iarna sansele sa spargi janta sunt semnificativ mai mari decat vara si poate fi dificil sa gasesti acelasi model de janta de aliaj.
Asa ca, decat sa schimb toate jantele in eventualitatea unui asemenea necaz, prefer sa dau cu ciocanul si sa indrept tabla sau sa cumpar una noua.
La tabla sansele sunt mai mari sa gasesti acelasi model. Si mai ieftin sa le schimbi pe toate la o adica.

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

 sfantu.dracu, on 28 octombrie 2016 - 10:20, said:

Eu sunt pro jante de tabla pentru iarna.
Motivul nu este unul financiar ci unul pragmatic, dpmdv.
Iarna sansele sa spargi janta sunt semnificativ mai mari decat vara si poate fi dificil sa gasesti acelasi model de janta de aliaj.
Asa ca, decat sa schimb toate jantele in eventualitatea unui asemenea necaz, prefer sa dau cu ciocanul si sa indrept tabla sau sa cumpar una noua.
La tabla sansele sunt mai mari sa gasesti acelasi model. Si mai ieftin sa le schimbi pe toate la o adica.
o janta de tabla bunicica se apropie la pret de una de aliaj

#12
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
@titacodita
Nu stiu la cat ar ajunge unele originale sincer. Ei le promovau pe aftermarket de la AEZ pe care le-am aratat si eu mai sus si mi-e ca unele originale depasesc mult prea mult bugetul meu.

@41ex
Prefer sa le am separate pentru ca oricum intentionez sa le schimb singur :)

@Gabi_B_HD
Nu e greseala. Cam ala e bugetul. Janta de tabla noua am gasit la 270 lei bucata iar modelele pe care le-am primit de la dealer (de mai sus) sunt cam 400 bucata.

@aris86
Multumesc pentru site. Caut numai dupa specificatii care sa fie identice cu cele gasite de mine  nu ? 205/55/16 ET45 5/114.3

@Fane
Ai dreptate...O sa ma uit putin si dupa cele originale dar mi-e frica de ce preturi voi gasi (am dat 1000 lei pe covorase si o tava pentru portbaj si astea m-au socat putin deja).

@tchoara
3500 era intradevar putin mai mult. problema mea era ca acelea erau aftermarket si nu originale si cu specificatii diferite fata de cele pentru modelul meu (vezi mai sus)

@jericho
Multumesc pentru site. Ai cumva vreo idee in cat timp se livreaza?

@overseas
Poti sa-mi spui te rog diferenta la Nokian intre A4 si D4?

@sfantu.dracu
Pana acum am avut de tabla la masina actuala si nu am avut probleme. M-am gandit ca pentru masina noua sa incerc ceva de aliaj cand am vazut ca exista si variante mai ieftine.
In final, daca nu voi gasi nimic pe aceleasi specificatii si care sa ma mi se para ok dpdv al aspectului si am pretului, probabil voi merge pe tabla.

Multumesc

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
si eu sunt in acelasi pas in aceeasi situatie. tot chiajna tot civic numai ca am hatchback

incerc sa-ti raspund punctual:
1. eu inclinam spre continental TS860 dar si Michelin si Nokian sunt alegeri bune, toate se invart pana in 400 lei

2. specificatiile tale nu stiu daca sunt standard, cele standard sunt scrise pe cadrul masinii la usa sofer. la mine sunt de ex. doar 17"
deviatiile sunt posibile, nu te speria. ET cu 5mm mai incolo sau incoace nu afecteaza, este distanta fara de centrul rotii, ideal e sa nu cresti acel offset, daca il scazi nu e problema, deci cum ai tu de la 45 la 40 e super ok
ce nu e posibil este schimbarea PCD-ului!!! acele 5 gauri sunt 114.3 la Honda nu m-as baza ca le iau ei la ciocan sau pilesc sa intre 115 sa fim seriosi
uite am gasit un site care iti da variante cu tot cu procent deviatie, sper sa fie corect:
http://www.wheelsize...=1384&x=62&y=11

3. jenti de tabla + capace = aproape aliaj, la pret nu e mare economie. deci eu nu ma mai complic, iau aliaj si iau negre ca am masina neagra.
imi asum riscul sa se sparga sau nu stiu ce. daca nu mergi prin coclauri nu cred ca se intampla

4. am auzit de bine de anvelopemag.ro

acuma tu faci calculul, grosso modo e
1600 + 1600 + montaj + depozitare

3500 de la dealer (Asko) suna bine, deci daca te strofoci pentru o economie de 2-3 sute de lei sau vrei un anumit tip de jenti si nu te deranjeaza sa alergi tu sa le iei sa le cari sa nu stiu ce...  tu alegi

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am comandat saptamana trecuta jantele astea pentru o astfel de masina (a naşului meu). Am cazut de acord ca argintiu ar fi cel mai indicat, decat combinatie cu negru. La cea mai mica zgarietura, pe negru se vede orice ...
http://www.ejante.ro...t-promo-/609313
Au venit in 4 zile, cu piulite, cercuri de centrare, totul ok ...
Pe ele va pune Dunlop WS 5 ... pentru mine, eu am luat Nokian WR D4, anul trecut, minunate. Le recomand cu caldura ...

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
masina merge mai bine cu cele de aliaj, nu doar arata mai bine. plus sunt mai rezistente decat alea de tabla. n-as prefera niciodata tabla.
in plus, in general daca ai bani si stii ce sa cauti/comanzi, poti lua cu  magneziu etc deci si mai rezistente.

Edited by 41ex, 28 October 2016 - 16:37.


#16
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
@Flat
Multumesc mult pentru raspunsurile detaliate. M-am mai lamurit in legatura cu dimensiunile.
Legat de cele de la Asko, nu pretul era singura problema ci si faptul ca aveau PCD-ul 5/115 in loc de 5/114.3

@shymano
Multumesc pentru site. Tocmai m-am uitat si am ales cateva modele care imi plac, printre care si cele vazute initial la Asko (AEZ Valencia Dark) dar pe dimensiunile corecte.

@41ex
Momentan raman la aliaj. Cele mai multe modele care sa corespunda ca specificatii si in limita pretului pe care sunt dispus sa-l platesc sunt pe site-ul dat de shymano.

#17
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Deci apucasem sa comand asa ceva: http://www.ejante.ro...-promo-/1200427
Au venit azi si a asteptat cineva coletul pentru ca eu sunt la munca.
Mi-au livrat unele cu ET 48 in loc de 40 asa cum dadusem eu comanda.

In final am refuzat comanda pentru ca nu am gasit un raspuns clar pe nicaieri.
Unele persoane imi spun ca ET mai mic decat cel de baza (45) inseamna ca sunt mai iesite in exterior si pot cauza probleme, iar alte persoane zic ca un ET mai mare decat cel de baza sunt mai iesite in exterior.

Poate cineva sa ma lamureasca va rog?

ET40 versus ET48 (ET de baza = 45)
Care janta este mai iesita in exterior? Cea cu ET40 sau cu ET48?

Multumesc!

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
http://www.ralsianve...ii-despre-jante
Adica ET mai mic duce roata spre interior, ET mai mare spre exterior.

Edited by shymano, 01 November 2016 - 17:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate