Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Construire casa pe terenul meu, din banii constructorului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007
Salutare tuturor,

Am o situatie la care sper sa gasesc un raspuns de la minti mai luminate decat a mea. Treaba sta in felul urmator: am un teren, am proiect + autorizatie de construire, insa modificarile in ceea ce priveste nivelul de avans solicitat de banci pentru credite ne-au dat planurile peste cap, n-am mai putut obtine banii pentru construirea casei. Am gasit o firma care este dispusa sa faca din fondurile proprii casa la cheie, urmand ca eu apoi sa o cumpar de la ei prin creditul prima casa.

In primul rand vreau sa aflu daca exista posibilitatea ca acea firma sa construiasca pe terenul meu si cum ma pot asigura ca nu-mi trage vreo teapa? Nici ei nu au mai facut treaba asta, insa sunt dispusi sa o faca.

Orice sfat sau parere ma poate ajuta.

Multumesc!

#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu itj va face nimeni asa ceva. Iti vor cere un avans cat mai consistent si aia e. Tu zici ca ai casa, ei zic ca au construit...

#3
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007
Tocmai am zis ca are cine sa-mi faca, am gasit o firma care dispune de fondurile necesare si este dispusa sa construiasca fara niciun avans (doar cei 5% necesari in cazul Prima Casa). Intrebarea mea era daca se poate, legal, sa construiasca pe terenul meu, sau ce acte ar trebui sa facem pentru ca el sa poata construi (in afara de contract VC pentru teren), iar eu sa cumpar apoi de la el casa finalizata.

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Legal poate construi. Constructorul va avea drept de superficie.
Ma indoiesc ca ar accepta constructorul sa construiasca in aceste conditii deoarece lucrurile se complica daca din diverse motive tu nu mai vrei/nu ai posibilitatea sa mai cumperi

Edited by greenvision, 27 October 2016 - 21:59.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Baga în cap bine ce zic eu,schimbi dacă se poate proiectul,faci ceva duplex.
O jumătate ție și una firmei fără sa mai vinzi terenul....
Partea ta sa ti-o predea la rosu...
Asa se practica în spania.

Poți negocia chiar le semifinisat....depinde de valoarea teren sau altele..

#6
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 greenvision, on 27 octombrie 2016 - 21:57, said:

Legal poate construi. Constructorul va avea drept de superficie.
Ma indoiesc ca ar accepta constructorul sa construiasca in aceste conditii deoarece lucrurile se complica daca din diverse motive tu nu mai vrei/nu ai posibilitatea sa mai cumperi

Multumesc pentru raspuns! Stii si daca firma respectiva poate vinde ulterior casa altcuiva fara acordul meu (in calitate de propietar al terenului)? Vreau sa ma asigur ca nu o vinde altcuiva care ofera un pret mai mare decat cel pe care l-am discutat la inceput cu el :)

 ddaannii, on 27 octombrie 2016 - 22:16, said:

Baga în cap bine ce zic eu,schimbi dacă se poate proiectul,faci ceva duplex.
O jumătate ție și una firmei fără sa mai vinzi terenul....
Partea ta sa ti-o predea la rosu...
Asa se practica în spania.

Poți negocia chiar le semifinisat....depinde de valoarea teren sau altele..

Multumesc pentru sugestie, insa nu este una pe care o pot lua in calcul, din mai multe motive.

#7
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
cam ce pret are pe m2 terenul tau ? ...
yo sunt convins ca nici o firma nu va face nici o contructie pe terenul tau fara sa-ti ia terenul ! ...
iti imaginezi scenariul ? ... odata casa terminata, incui portile si pui casa in vanzare ! ... doar este a ta ! Posted Image

Edited by radoset, 27 October 2016 - 22:27.


#8
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 radoset, on 27 octombrie 2016 - 22:23, said:

cam ce pret are pe m2 terenul tau ? ...
yo sunt convins ca nici o firma nu va face nici o contructie pe terenul tau fara sa-ti ia terenul ! ...
iti imaginezi scenariul ? ... odata casa terminata, incui portile si pui casa in vanzare ! ... doar este a ta ! Posted Image

Multumesc pentru interesul acordat topicului meu. Este evident ca nu va accepta varianta asta, nici n-as avea cum sa o cumpar prin programul "Prima Casa" daca acea constructie este deja a mea. Varianta este ca firma sa construiasca pe terenul meu, iar casa sa fie in proprietatea ei, insa vreau sa evit si varianta sa predau terenul prin contract de vanzare-cumparare, pentru ca apoi constructorul chiar face ce vrea si pot pierde terenul oricand.

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Atunci fa un contract cu firma respectiva și aplica pentru credit.
Sa-ți facă prima casa cu banii din credit.

#10
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 ddaannii, on 27 octombrie 2016 - 22:48, said:

Atunci fa un contract cu firma respectiva și aplica pentru credit.
Sa-ți facă prima casa cu banii din credit.

Este prea complicat sa construiesti prin programul "Prima Casa", iar pentru creditul imobiliar, specific fiecarei banci, nu am bani pentru avans.

#11
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

 impulse, on 27 octombrie 2016 - 22:39, said:


Multumesc pentru interesul acordat topicului meu...
este chiar asa mare secret pretul terenului tau ?

#12
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 radoset, on 27 octombrie 2016 - 22:54, said:

este chiar asa mare secret pretul terenului tau ?

Nu este, insa informatia era irelevanta, asa ca am ales sa raspund la ce conta. Pretul a fost de 6500 EUR pentru 373 mp. Voi oferi si alte detalii pe care banuiesc ca le vei mai intreba ulterior: este in comuna Berceni, nu este in mijlocul campului, am si gaze si curent.

#13
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
ca sa poti intelege mai bine ce si cum, incearca sa te "pui in papucii" constructorului ! ...
yo sunt constructor, de aceea iti spun ca este extrem de greu sa finanteze casa, fara sa se "puna la adapost" !
succes

Edited by radoset, 27 October 2016 - 23:03.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Momentan unde locuiesti ? E proprietatea ta sau chirie ?

#15
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 radoset, on 27 octombrie 2016 - 23:02, said:

ca sa poti intelege mai bine ce si cum, incearca sa te "pui in papucii" constructorului ! ...
yo sunt constructor, de aceea iti spun ca este estrem de greu sa finanteze casa, fara sa se "puna la adapost" !
succes
Intentia mea este sa gasim o varianta prin care ambele parti sa fim acoperite, bineinteles. Ma gandesc ca poate exista o astfel de varianta, iar cea specificata de greenvision este una de luat in calcul.

 cobi1, on 27 octombrie 2016 - 23:03, said:

Momentan unde locuiesti ? E proprietatea ta sau chirie ?

Momentan locuiesc in Bucuresti cu chirie, dar vreau sa schimb asta :)

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Banuiesc ca ai pretentii f mari din moment ce nu te-ai gandit la un credit de nevoi personale cu care sa incepi o casuta mai modesta iar in timp sa poti face mai mult .

#17
impulse

impulse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2007

 cobi1, on 27 octombrie 2016 - 23:14, said:

Banuiesc ca ai pretentii f mari din moment ce nu te-ai gandit la un credit de nevoi personale cu care sa incepi o casuta mai modesta iar in timp sa poti face mai mult .

Pretentiile nu sunt foarte mari, visurile sunt :) Nu am cunostintele necesare pentru a incepe in regie proprie construirea unei case, motiv pentru care cred ca daca o fac de capul meu, m-ar ajunge mai mult, mai ales daca o fac pe bucati, in timp.. In plus, persoanele pe care le cunosc si care au ales varianta asta, inca se chinuie cu casa chiar si dupa niste ani buni.

#18
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
daca valoarea terenului tau este de 6500 EUR, iar casa rezultata o valoare de piata de 65.000 EUR, vei avea 10% din aceasta casa !
si bineinteles optiunea de a cumpara partea care apartine constructorului !
toate astea se pot pune "pe hartie" si sa incepeti treaba ! ... atentie mare la termenii de livrare si timpul alocat ulterior ptr a-ti gasi un finantator ptr ipoteca !
dint "afacerea" asta constructorul poate castiga cca 20.000 EUR ! ... este singurul argument pro, pe care-l ai tu ! .. in rest doar "batai de cap si probleme"

Edited by radoset, 27 October 2016 - 23:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate