Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatii persoana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Se pot afla informatii de la banca a unei persoane in care s-a facut o depunere (transfer bancar) daca cer informatii cum ar fi numele persoanei, adresa si am IBAN-ul?Sau se poate depune o plangere daca nu am primit un serviciu in schimbul platii?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Se poate dar informatiile le priumesc doar Politia si ANAFUL.
Persoanele fizice si juridice nu cred ca sunt eligibil pt. a primi aceste informatii.

Daca ai fost inselat platind ceva si nu ai primit, apeleaza la Politie si vor gasi ei persoana aceea !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
TU nu poti afla.

Doar la politie poti sesiza.

Edited by dorin_2k, 27 October 2016 - 19:23.


#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
In Romania poti sa faci transferuri fara sa treci si numele destinatarului? Habar n-am!

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cunosc o firma fantoma pe internet care nu ofera numele titularului si is curios cand depune cineva banii pe acel IBAN daca pe chitanta ii trece numele.Dar poate avea cont fals in care sa tranga bani din tepe.
Stiu persoane care au luat teapa de pe acel site si is curios sa ma feresc de asemenea "firme".Nu stiu sigur ce s-a intamplat pe urma.
Cu politia sau ANAF-ul nu cred ca se poate face mare lucru daca suma nu e foarte mare, undeva la 500 lei.Mai mult ar costa sa dai de acea persoana sau sa te judeci cu dovezi clare.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbaliosss, on 27 octombrie 2016 - 19:41, said:

In Romania poti sa faci transferuri fara sa treci si numele destinatarului? Habar n-am!
Vrea si adresa nu numai numele.

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu cere nimeni nici o adresa...de unde le scoateti?Am depus la diferite banci si nu cere nimic altceva inafara de IBAN.Nu stiu in cazul numelui cum sta treaba, stiu multi care nu ofera numele pentru transfer bancar.Dau doar IBAN-ul si spun ca e de ajuns.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postsmiley2, on 27 octombrie 2016 - 20:34, said:

Nu cere nimeni nici o adresa...de unde le scoateti?Am depus la diferite banci si nu cere nimic altceva inafara de IBAN. Nu stiu in cazul numelui cum sta treaba, stiu multi care nu ofera numele pentru transfer bancar.Dau doar IBAN-ul si spun ca e de ajuns.
Stii sau nu?

PS: Pasilla spunea ca tu esti cel care vrea si adresa.

Edited by baliosss, 27 October 2016 - 20:39.


#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postbaliosss, on 27 octombrie 2016 - 20:38, said:

Stii sau nu?

PS: Pasilla spunea ca tu esti cel care vrea si adresa.

Nu stiu cum sta treaba celor care nu dau numele, eu cand depuneam bani intr-un cont bancar pe chitanta aparea si numele respectivului sau firmei unde am depus.
Eu vreau sa aflu despre acea "firma", daca inteapa niste oameni, acei oameni pot da de respectivul usor fara politie, ANAF si alte minunatii?(prin banca de exemplu).
Dar daca ar fi si cu politie si ANAF dar suma pierduta nu e chiar foarte mare in jur de 500 lei?

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
De pe site-ul ING, am gasit acum:

Quote

Ce detalii am nevoie pentru un transfer in RON / valuta?
Pentru transfer RON:
Nume Beneficiar
IBAN beneficiar (in baza IBAN-ului pe Home Bank va aparea automat banca beneficiara)
Banca beneficiara (pentru transferurile pe hartie facute in Sucursala)
Suma
Detaliile de plata (ce reprezinta transferul)

De pe site-ul BT, gasit tot acum:

Quote

Pot sa depun bani in contul altei persoane?

Operatiunea de depunerea de cash in cont deschis la BT se poate realiza si de catre alta persoana decat titularul contului, daca acesta are optiunea de depunere de numerar activata. In general persoanele fizice au activata aceasta optiune. Trebuie sa stii codul IBAN si numele complet al titularului contului.

Deci atat pentru depunere directa in cont cat si pentru transfer iti trebuie numele titularului. Baga pe google numele firmei langa cuvantul "teapa" si vezi ce rezultate iti returneaza.

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu mi-ati raspuns la celelalte doua nelamuriri si anume:

Eu vreau sa aflu despre acea "firma", daca inteapa niste oameni, acei oameni pot da de respectivul usor fara politie, ANAF si alte minunatii?(prin banca de exemplu).
Dar daca ar fi si cu politie si ANAF dar suma pierduta nu e chiar foarte mare in jur de 500 lei?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
La ghiseul automat de la BCR iti trebuie doar codul de bare. Iti trimite ala un cod de bare, banii intra direct in contul lui.
Daca arunci chitanta, nu mai stii nika de el.
Am sa caut o chitanta de acolo, poate mai am. Apare IBAN-ul dar nu stiu sigur daca si numele.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbaliosss, on 27 octombrie 2016 - 20:38, said:

PS: Pasilla spunea ca tu esti cel care vrea si adresa.

View Postsmiley2, on 27 octombrie 2016 - 19:13, said:

Se pot afla informatii de la banca a unei persoane in care s-a facut o depunere (transfer bancar) daca cer informatii cum ar fi numele persoanei, adresa si am IBAN-ul?
Nu eu spun , el spune.

Edited by pasilla, 27 October 2016 - 21:50.


#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu m-a lamurit nimeni deocamdata ce se poate face in cazul unei tepe, mai exact raspunsul la aceste nelamuriri:

1.)Eu vreau sa aflu despre acea "firma", daca inteapa niste oameni, acei oameni pot da de respectivul usor fara politie, ANAF si alte minunatii?(prin banca de exemplu).
2.)Dar daca ar fi si cu politie si ANAF dar suma pierduta nu e chiar foarte mare in jur de 500 lei?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca este firma pe site-ul firmei gasesti usor CUI. In baza CUI gasesti si adresa. Tu stii exact ce ai facut , unde si pentru ce ai trimis banii.
Daca nu e firma , atunci  nu ai cum sa gasesti si trebuie sa faci plangere la Politie si eventual sa deschizi un actiune in instanta.

Edited by pasilla, 27 October 2016 - 22:15.


#16
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
job in strainatae ??

#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Plangere penala. Restul e cancan. Secretul bancar iti spune ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate