Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă cu afișarea ecranului

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Salut, de ceva timp evit să las pc-ul aprins și neatins. De ce?
Datorită lui Screen Saver pot ține mai mult pc neatins. Nu știu de ce atunci când nu pun mâna pe tastatură, după vreo 5-10 minute, mouse-ul și tastatura nu mai funcționează și sunt obligat să restartez pc deoarece nu mai am ce face fără aceste 2 dispozitive. Ei bine, Screen Saver-ul meu este de 3 minute cu un TEXT 3D.
Îl las 3 minute, intră în acel text 3d, după câteva minute pc-ul intră într-o perioadă de "sleep" să zic așa, cu monitorul stins, dar mouse-ul și tastatura funcționează (dacă mișc de mouse monitorul revine).. după alte minute (aprox. 7 minute) mouse-ul și tastatura evită funcționarea, și astfel sunt obligat să restartez pc-ul.
Ideea e că vreau (de exemplu) să instalez un anumit game sau un anumit program foarte mare, care necesită o instalare cu o durată destul de lungă, și las pc aprins, apoi să nu mai pot da "FINISH" la acea instalare.

Am uitat să menționez, monitorul, mouse-ul și tastatura nu funcționează, unitatea rulează.
De la ce poate fi?
Mulțumesc anticipat !

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca nu ma inseala memoria PC-ul are probleme cu "Hibernarea" !
Parca trebuia instalate niste drivere aditionale sau umblat la Power Management.

Asteapta un raspuns sigur de la colegii care utilizeaza windows !

#3
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
hmm.. aștept alte păreri.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Dezactiveaza screen saver, sleep si hibernate pana iti faci treaba cu instalarea.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
I-auzi, @tonn ! ai doua optiuni:
1. daca vrei sa instalezi un

View Posttonn, on 27 octombrie 2016 - 17:32, said:

game sau un anumit program foarte mare, care necesită o instalare cu o durată destul de lungă
stai la computer miscand din mouse din cand in cand sa nu iti intre PC-ul in hibernation;
2. dezactivezi screen saver, sleep si hibernate definitiv sau doar pana iti faci treaba cu instalarea jocurilor sau a programelor.

#6
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Cel mai probabil e o problema hardware, posibil la chipset video Si eu experimentez "freezing" o data la cateva luni si stiu sigur ca am un crack pe placa de baza In cazul meu, fiind un laptop, un pumn puternic pe tastatura rezolva problema

#7
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 26.03.2010
Lovitura de pumn in tastatura rezolva doar problemele hdd-ului Posted Image , pentru alte probleme e nevoie de un ciocan mai mare de 1kg.

#8
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
neh, eu fac reflow cu pumnul That's how good I am !!!!

#9
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Problema poate avea surse variate - de la setari BIOS referitor la starile procesorului, la diverse componente hardware si chiar drivere.
Nu ai specificat ce power mode folosesti. Poti modifica in Power Options setarile pentru monitor si sleep si ajusta dupa cat timp inchide monitorul sau intra in sleep mode.

Daca ai nevoie numai ocazional sa ramana on - recomand un programel care e doar un simulator de keystrokes - asta e bun de exemplu si la munca daca accesul la setari este blocat:
http://web.archive.o...reensaver.blog/

Edited by zoom0mooz, 28 October 2016 - 06:04.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ia ruleaza Powercfg -energy si posteaza rezultatul (e in system32 salvat).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate