Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

pot face root?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BRomania

BRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.10.2016
Salut, pot face root cu Frameroot? Imi injecteaza ceva? Gen, sa-mi fure datele dupa

Edited by BRomania, 27 October 2016 - 15:57.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Iti injecteaza...
vezi ca e ilegal!

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
tocmai a dat la stiri acu' juma' de ora, tot asa unul ca tine a fost prins de FBI

#4
BRomania

BRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.10.2016

View Postlex404, on 27 octombrie 2016 - 15:59, said:

Iti injecteaza...
vezi ca e ilegal!
rootu' ii ilegal? va rog, fara sarcasm. Am auzit ca cica mai bine il faci manual, pentru ca acele automate iti pot injecta ceva in telefon si iti fura datele

Edited by BRomania, 27 October 2016 - 16:07.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Bun, hai, fara sarcasm.

Daca ne ziceai despre ce device e vorba, poate stiam.

Ca fapt divers da, cele automate iti injecteaza.  Patit-o saptamana asta pe-un S5 care singura varianta de root e Kingroot.
M-am rezit cu un malware ce afisa continuu reclame in lockscreen.

#6
BRomania

BRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.10.2016

View Postlex404, on 27 octombrie 2016 - 16:09, said:

Bun, hai, fara sarcasm.

Daca ne ziceai despre ce device e vorba, poate stiam.

Ca fapt divers da, cele automate iti injecteaza.  Patit-o saptamana asta pe-un S5 care singura varianta de root e Kingroot.
M-am rezit cu un malware ce afisa continuu reclame in lockscreen.
deci nu-s bune la nimic. Singura varianta manual atunci
P.S. Dupa ce voi face root, as vrea sa instalezi aplicatiile astea, is bune de ceva sau sunt doar infecte?Greenify,  Andromizer, Internet Speed Master, Link2SD, DroidWall Android Firewall, Titanium Backup, Tasker, Xposed,

Edited by BRomania, 27 October 2016 - 16:26.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Daca poti manual, evident ca-i cea mai buna varianta.
Eu din pacate n-am putut si a trebuit sa apelez la rahatul ala pana am sters bloatware-ul samshit dupa am scos root-ul

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBRomania, on 27 octombrie 2016 - 16:22, said:

P.S. Dupa ce voi face root, as vrea sa instalezi aplicatiile astea, is bune de ceva sau sunt doar infecte?Greenify,  Andromizer, Internet Speed Master, Link2SD, DroidWall Android Firewall, Titanium Backup, Tasker, Xposed,
stai putin, tu instalezi chestii ca ai nevoie de ele sau ca... vrei sa fie instalate? daca nu ai absolut neaparat nevoie de ele, evident ca sunt doar mizerii care ocupa spatiul. fa-ti intai o lista clara cu ce ai nevoie pe tel.

ca idee, mie xposed a inceput sa-mi rebooteze in continuu telefonul dupa ce si-a facut un update.

#9
BRomania

BRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.10.2016

View Postborn2lose, on 27 octombrie 2016 - 16:39, said:

stai putin, tu instalezi chestii ca ai nevoie de ele sau ca... vrei sa fie instalate? daca nu ai absolut neaparat nevoie de ele, evident ca sunt doar mizerii care ocupa spatiul. fa-ti intai o lista clara cu ce ai nevoie pe tel.

ca idee, mie xposed a inceput sa-mi rebooteze in continuu telefonul dupa ce si-a facut un update.
Deci, de Link2SD am nevoie pentru a muta aplicatiile, Andromizer pentru a mari RAMU' si puterea procesorului,  Greenify pentru baterie, Internet Speed Master(cica ofera viteza mai mare de internet),  Titanium Backup pentru backup si Tasker pentru a automatiza anumite actiuni. Am auzit ca ''Când instalați orice software, trebuie să faceți întotdeauna o instalare particularizată pentru a preveni software-ul terț instalare.'' pentrua folosi Frameroot sau kingo root

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
2 chestii: de unde nu e, nici Dumnezo nu da:
Mai mult ram si CPU
Internet mai rapid.


E adevarat ca poti face OC minuscul la mobile, dar e inutil.

#11
BRomania

BRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.10.2016

View Postlex404, on 27 octombrie 2016 - 16:54, said:

2 chestii: de unde nu e, nici Dumnezo nu da:
Mai mult ram si CPU
Internet mai rapid.


E adevarat ca poti face OC minuscul la mobile, dar e inutil.
inteleg

P.S. http://forum.xda-dev...30276Â Â zice cum sa folosesti framaroot si poti sa-l descarci de pe forum direct. O fi de incredere? Sau si acest download  este doar o ''acoperire'' pentru malware(se descarca direct de pe forum)? Sau este un download curat?

Edited by BRomania, 27 October 2016 - 17:03.


#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Mie mi-a placut mai mult "AppMgr III (App 2 SD)". Backup poate sa faca la fel de bine si aplicatia standard a telefonului. Cele pentru baterie sunt doar basme ... mai degraba am pus "Fast Reboot"; si am grija daca si ce aplicatii am la protejate. Daca "Tasker" o putea sa te ajute la ceva, asta tu vezi ...

Edited by shymano, 27 October 2016 - 17:04.


#13
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Datele le fura orice aplicatie care permisiuni aiurea. Esti incepator si iti recomand sa o lasi moarta cu expose framework. Daca bulesti telefonul ai nevoie de costom recovery pentru a-l repara. Daca tot esti pe forumul asta cauta modelul tau si intreaba-i pe cei cu acelasi model ce au facut s.m.d. Eu cu root mi-am dezactivat niste bloatware,am dezactivat niste servicii din aplicatii si deja bateria ma tine mai mult si am si mai mult spatiu disponibil in ram. Iti pot recomanda niste aplicatii ca lumea.

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Degeaba root-ezi un telefon/tableta slaba, ca din [...] nu faci bici.
Daca nu stii ce faci, nu te baga, sincer. Decat sa intrebi apoi cum sa-ti cureti telefonul/tableta de virusi sau alte probleme, mai bine lasa asa.
Strange bani si ia-ti un telefon care are Android si a carui memorie interna e mai mare de 8GB, ma rog, cel putin 16GB, iar RAM, minim 2GB.

Edited by Ciubex, 27 October 2016 - 22:51.


#15
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am facut bici din tableta mea veche si depasita. Am capatat mai multa memorie dezinstaland aplicatii inutile. Si au fost cu zecile pentru ca am Samsung... odata pe luna dau o curatare cu sd maid si merge super. Fara root nu se mai putea folosi mergea foarte greu.

#16
geekchronicles

geekchronicles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.10.2016
Salut, OP,

În primul rând ce model de telefon ai?
În funcție de modelul telefonului tău, posibil sa existe metode proprietare de root (cum e în cazul Samsung).
Dacă nu vrei să-ți bați capul cu asta, poți încerca o metodă universală de root

Atenție! Garanția ta posibil să nu mai fie validă! Există posibilitatea să-ți perzi datele din telefon dacă nu faci un backup.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate