Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bursă încasată necuvenit, restituire

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Buna ziua, am o problema, iubita mea in liceu lua bursa profesionala, astazi i-a ajuns o scrisoare, ca ar trebui sa plateasca aproape 1300 lei si ca in caz de nu va plati pana pe 8.12.2016 se va actiona in judecata, in urma unor investigatii ca ar fi luat bursa pe nedrept, spun acum dupa 2 ani ca a avut prea multe absente si alte prostii de astea. Ideea e ca in fiecare luna se calcula absentele si cine avea prea multe ii se taia bursa. Ea nu prea a avut absente. Ce este de facut acum? Cine este vinovatul? La momentul respectiv era minora. Multumesc si sper sa ma ajutati.

Aceasta este scrisoarea.

Attached Files


Edited by ombudusman, 27 October 2016 - 15:34.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legat de varsta, nu prea are importanta. Buba e bursa.

De la  a "nu prea" avea absente la a "depasi" ce era stipulat in contractul de bursa (presupun ca exista un contract) cam e diferenta. Bursele sociale sunt mai restrictive procedural, in sensul ca ai nevoie de niste minime (o medie minima la invatatura, la purtare, etc) si maxime (numar de absente, motivate sau nu, adeverinte medicale, etc).

Recomandarea e sa mergeti la secretariat si sa intrebati exact despre ce e vorba.

LE: am citit mai bine legat de absente si taieri de bursa. Vina poate fi impartita si interpretabila, in sensul ca, daca depasea numar maxim admis de absente, trebuia taiata, dar nu s-a intamplat, ceea ce da nota ca ar exista un interes.
Poate e cam mult spus "interes", dar cam e pe acolo...

Edited by Pololica, 27 October 2016 - 15:53.


#3
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
La secretariat spune ca nimeni nu este de vina si ca trebuie platit. Dar de ce dupa 2 ani? De ce nu s-a facut evidenta in timpul anului scolar, atunci? De ce nu s-a taiat bursa dupa "absentele" de atunci? Stiu ca nu e ok sa pun intrebarile aici, dar mi se pare strigator la cer in ce stadiu am ajuns cu sistemul asta.

Si inca ceva, o chitanta nu i se dadea la mana, doar semna ca a luat bursa si atat. Mi se pare cam aiurea, totusi.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 ombudusman, on 27 octombrie 2016 - 15:56, said:

La secretariat spune ca nimeni nu este de vina si ca trebuie platit. Dar de ce dupa 2 ani? De ce nu s-a facut evidenta in timpul anului scolar, atunci? De ce nu s-a taiat bursa dupa "absentele" de atunci? Stiu ca nu e ok sa pun intrebarile aici, dar mi se pare strigator la cer in ce stadiu am ajuns cu sistemul asta.
Exact asta este vina lor... Ceea ce la secretariat nu au vrut sa-ti recunoasca.
In contract e stipulat faptul ca daca nu se indeplinesc conditiile se taie, nu ca sunt ei cu capul in nori.
Si acum se gasesc sa spuna: Stiti, noi defapt nu trebuia sa-ti dam banii aia, dar ne-a fost lene sa verificam atunci. Te obligam ca in 5 zile sa ne aduci banii fiindca noi n-am avut nicio vina ca ti-am dat bani.

Edited by AndyM, 27 October 2016 - 16:00.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa-ti spun o paralela din viata de zi cu zi.

La un moment dat Fiscul (ANAF) facea controale in interval de maxim 5 ani (daca te infiintai ca firma in 2000, de exemplu, stiai ca poti avea Fiscul pe cap pana in 2005 si putea verifica ceva din 2001-2002).

Poate asa a fost si cu Inspectoratul. A facut un audit si a descoperit neregula de acum 2 ani. E dureros, dar trebuia sa stea la scoala. Varianta ar fi sa mergeti la un avocat si sa-i explicati detaliat situatia. Poate recomanda procesul si sa absolve de plata (sau cel putin partial).

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 ombudusman, on 27 octombrie 2016 - 15:56, said:

Si inca ceva, o chitanta nu i se dadea la mana, doar semna ca a luat bursa si atat. Mi se pare cam aiurea, totusi.
Chitanta ti se da cand platesti, nu cand primesti.

Edited by neagu_laurentiu, 27 October 2016 - 16:02.


#7
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Oricum, nu le platesc nimic, nu  este vina iubitei mele.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Nu plati nimic, isi recupereaza singuri din salariu ;)

#9
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Ideea e ca erau foarte multe plicuri de genul in secretariat, de ce se fac erori de genul?

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Incearca sa rezolvi astfel incat sa nu platesti... daca o lasi balta se ajunge la ordin judecatoresc, si mai plateste si penalizari, si costuri de judecata...
Daca nu reusesti sa rezolvi astfel incat sa nu o platesti, o vei plati fie ca vrei, fie ca nu.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 ombudusman, on 27 octombrie 2016 - 15:33, said:

astazi i-a ajuns o scrisoare,
Cine e expeditorul? Cine semneaza?
E recomandata?  Are nr de inregistrare? (daca ai macar un singur NU, o ignori).

Off topic
Tu din Galati, ea din Dolj? ;)

#12
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Ok deci , nu mi-a dat plicul  nu scria oricum nimic pe el  a fost complet alb este semnat si stampilat de directorul scolii deci parerea mea este ca nu are nici.o treaba cu cei din afara are un numar da ala e scris cu pixul de catre ele

 dorin_2k, on 27 octombrie 2016 - 16:15, said:


Cine e expeditorul? Cine semneaza?
E recomandata?  Are nr de inregistrare? (daca ai macar un singur NU, o ignori).

Off topic
Tu din Galati, ea din Dolj? ;)

Da eu din galati ea din dolj.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cum a primit plicul?

Pe instiintarea aia, e vreun antet? Un nr de inregistrare?
Jos numele in clar si semnatura? Stampila?

#14
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Eu nu am primit plicul am fost la secretariat sa imi ridic diploma mi sa zis ca nu imi da diploma pana nu platesc suma de banii dansa de acolo avea foarte multe plicuri de genul acesta doar cu numele scris pe ele atat  , mi.a dat doar fisa

Singurul numar este scris cu pixul de catre ele  este o singura stampila peste care e pusa semnatura directorului scolii nu altcineva

Scrie nr 6153/ 26.10.2016 atat este scris

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
La inceput era iubita, acum est tu,... ce mai urmeaza?
Ba a primit ea plicul, ba nu l-ai primit tu dar ai fost tu la secretariat.
Ce fisa ti-a dat?
Ce diploma nu ti-a dat?

#16
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Am intrat eu pe contul lui sa explic ca el nu stie tot. Am fost sa ridic diploma de profesionala!Secretara mi.a zis ca nu imi da diploma pana nu platesc aceea suma de bani intelegi? Insa eu nu am primit decat o foaie fara  un cod sau un nr de serie anume tot ce scrie in foaia aia  este despre scoala unde am fost! Semnatura este a directorului!Secretara mi.a zis ca  foaia a venit de la minister nu de la ei  si ca eu trebuie sa platesc deoare mi.am insusit banii aia! Insa ma repet  pe fiecare luna se tine evidenta la absente cine nu are i  se taie bursa  !

Deci nu am primit plicul acasa!plicul a fost la ei  un plic alb fara  expediator! Mi sa zis ca daca nu platesc o sa trimita acasa instintare

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Asteapta instiintarea in mod oficial. Sa ti se spuna motivul, sa fie cu antet, nr inregistrare si nume in clar.
Asta ignor-o.

Si ar fi mai bine sa scrieti separat, ca nu se mai intelege nimic.

#18
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Ok. Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate