Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Nu este treaba guvernului sa imi mareasca salariul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
661 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
PSD tocmai a promis tot felul de scaderi de taxe si mariri de pensii/salarii (probabil si PNL are aceeasi obsesie). Si cei de dreapta au avut asemenea slogane cel putin in trecut. Sa presupunem ca le indeplinesc. Pai ce e asta ? Eu inteleg ca salariul se regleaza in functie de cerere si oferta: daca esti foarte bun in ceea ce faci, automat esti foarte cautat; daca esti foarte cautat si ofertele salariale sunt consistente.
Din punctul meu de vedere, statul ar face mult mai bine sa faca ordine in casa lui. Au promis ca vor sa mareasca salariul minim la 1400. In loc sa spuna ca "am identificat cauzele pentru care multi absolventi dupa 12 ani de scoala nu sunt pregatiti pentru piata muncii si trebuie sa ancoram invatamantul in realitatea dupa abolvire pt ca un profesionist este cautat" ei promit mariri de salarii. Parca ar fi patroni. In loc sa isi faca treaba acolo unde este domeniul lor: sistemul de invatamant de stat promit pomeni. Ma intreb cine este atat de rupt de realitate incat sa stea la mila salariulu minim.
Nu ma refer aici la numai PSD. Clasa politica in general are aceasta logica: "marim salariul minim"; cand de fapt salariul  minim/mediu nu este cauza probelemei. Cauza problemei este: "cum s-a ajuns sa nu avem absolventi care sa fie foarte cautati ?"

Edited by PlatonX, 27 October 2016 - 14:49.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:44, said:

Ma intreb cine este atat de rupt de realitate incat sa stea la mila salariulu minim.

Vezi ca sint pe threadul cu salariul minim citiva colegi care se pling ca odata ce ai intrat pe salariul minim de acolo iesi la pensie si singura sansa e sa-l mareasca guvernul intre timp.

#3
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
@initiator: Se pare ca nu ai observat ca angajatorii cauta cu 8 clase...pentru diferenta de 4 clase (pana la 12) ei ofera 50 lei, doar (am postat odata o captura de ecran)

Tu vrei sa zici ca e vina angajatilor ca nu au multe clase dar iti spun eu ca in UE se plateste necalificatu` cu 1200-1500 euro...de aia mareste statu` minimul (cu scoala sau fara: TOT se pleaca din tara)

Edited by cuculili, 27 October 2016 - 14:53.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca te iei dupa psd astia sunt in stare sa zica ca vor desfiinta toate taxele numai sa ii aleaga lumea
Astia asa mint de 27 ani , daca aveau rezultate trebuia sa se vada deja
Astia doar mint si atata tot

#5
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Tin minte ca anul trecut la fel ati facut cand Ponta a crwscut salariul minim.
Vine potopul economic daca se creste salariul minim cu 100 lei.
Ei bine, uite ca nu s-a intamplat nimic, ba chiar avem cea mai mare crestere economica.
Deci Ponta PSD-istul a avut dreptate, iar dreptacii care au prezis sfarsitul lumii economice in Romania au mintit.

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcuculili, on 27 octombrie 2016 - 14:52, said:

@initiator: Se pare ca nu ai observat ca angajatorii cauta cu 8 clase...pentru diferenta de 4 clase (pana la 12) ei ofera 50 lei, doar (am postat odata o captura de ecran)

Tu vrei sa zici ca e vina angajatilor ca nu au multe clase dar iti spun eu ca in UE se plateste necalificatu` cu 1200-1500 euro...de aia mareste statu` minimul (cu scoala sau fara: TOT se pleaca din tara)


Eu vreau sa spun asa: un angajat foarte bun este foarte cautat, deci si foarte platit. Nu ma refer la scoala. Poti fi cu facultate si sa nu fi un profesionist.

#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
E timpul ca statul sa mai tina cont si de interesele angajatilor, ca altfel ramane tara asta goala.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Treaba guvernului este sa se asigure ca angajatorii nu isi bat joc de oameni (in prea mare masura)

#9
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:55, said:




Eu vreau sa spun asa: un angajat foarte bun este foarte cautat, deci si foarte platit. Nu ma refer la scoala. Poti fi cu facultate si sa nu fi un profesionist.

Asta intr-o lume paralela, ideala, inexistenta...

Edited by Astute, 27 October 2016 - 14:57.


#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postpetre69, on 27 octombrie 2016 - 14:53, said:

Daca te iei dupa psd astia sunt in stare sa zica ca vor desfiinta toate taxele numai sa ii aleaga lumea
Astia asa mint de 27 ani , daca aveau rezultate trebuia sa se vada deja
Astia doar mint si atata tot

View PostAstute, on 27 octombrie 2016 - 14:54, said:

Tin minte ca anul trecut la fel ati facut cand Ponta a crwscut salariul minim.
Vine potopul economic daca se creste salariul minim cu 100 lei.
Ei bine, uite ca nu s-a intamplat nimic, ba chiar avem cea mai mare crestere economica.
Deci Ponta PSD-istul a avut dreptate, iar dreptacii care au prezis sfarsitul lumii economice in Romania au mintit.

Am specificat la primul post ca NU este vorba numai de PSD:

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:44, said:

Nu ma refer aici la numai PSD. Clasa politica in general are aceasta logica: "marim salariul minim"; cand de fapt salariul  minim/mediu nu este cauza probelemei. Cauza problemei este: "cum s-a ajuns sa nu avem absolventi care sa fie foarte cautati ?"


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostAstute, on 27 octombrie 2016 - 14:54, said:

Tin minte ca anul trecut la fel ati facut cand Ponta a crwscut salariul minim.
Vine potopul economic daca se creste salariul minim cu 100 lei.
Ei bine, uite ca nu s-a intamplat nimic, ba chiar avem cea mai mare crestere economica.
Deci Ponta PSD-istul a avut dreptate, iar dreptacii care au prezis sfarsitul lumii economice in Romania au mintit.
O da , eu deja dau pe dinafara de cebbinenimi e ca urmare a masurilor luate de psd
De fapt de multe ori cand simt ca ma ia de creieri de atata bine , o iau de nebun pe autostrazile din tara si bag viteza

View PostAstute, on 27 octombrie 2016 - 14:56, said:

E timpul ca statul sa mai tina cont si de interesele angajatilor, ca altfel ramane tara asta goala.
In curand vor emigra si pensionarii, ca astia au mai ramas

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAstute, on 27 octombrie 2016 - 14:57, said:

Asta intr-o lume paralela, ideala, inexistenta...

Cunosti profesionisti in domeniul lor care castiga salariul minim ?

Subiectul acestui topic NU este PSD. Tin minte ca si Basescu a promis exact aceleasi lucruri in 2004 (salar minim, pensii) cand de fapt salariile sunt in functie de cerere si oferta. Treaba statului este sa se intrebe cum de nu avem absolventi cautati ? Cum de nu avem oameni care sa produca ceva ce se vinde (in special pe pietele externe) ?
Cum de avem absolventi pe care nu ii angajeaza nimeni pt ca nu sunt sufient de pregatiti (invatamantul e de stat - aici chiar e treaba statului sa inteleaga sistemul de invatamant).

Edited by PlatonX, 27 October 2016 - 15:10.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Problema e ca sunt multi care lucreaza pe salar minim. De ce trebuie sa fie asa de important salarul minim? Nu ar fi mai bin sa fie 1000 de oameni care lucreaza cu salar minim si restul sa aibe salar mediu?

Statul in loc sa se preocupe ca toti romanii sa lucreze pe salar mediu, el creste salarul minim. Si toata lumea a trait fericita pana la adanci batraneti ...

#14
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postpetre69, on 27 octombrie 2016 - 14:59, said:


O da , eu deja dau pe dinafara de cebbinenimi e ca urmare a masurilor luate de psd
De fapt de multe ori cand simt ca ma ia de creieri de atata bine , o iau de nebun pe autostrazile din tara si bag viteza


In curand vor emigra si pensionarii, ca astia au mai ramas

In Romania s-a ajuns la o adevarata depresie nationala, se pleaca in masa.
Nu te face ca nu vezi patronii disperati dupa forta de munca, ce e deja plecata in mare parte.


#15
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:55, said:

Eu vreau sa spun asa: un angajat foarte bun este foarte cautat, deci si foarte platit. Nu ma refer la scoala. Poti fi cu facultate si sa nu fi un profesionist.

Pe topicul cu salariul minim il avem pe colegul de forum Tsunnnami care este super-calificat.
El ne-a povestit ca a negociat salariul dar noi am vazut ca de atata succes-negociatic acum este in...America.

...na si cam atat este cu marota calificarii in Romania Nepotista.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostAstute, on 27 octombrie 2016 - 15:01, said:



In Romania s-a ajuns la o adevarata depresie nationala, se pleaca in masa.
Nu te face ca nu vezi patronii disperati dupa forta de munca, ce e deja plecata in mare parte.
Au plecat ca prostii si nu au stat aici sa traiasca in raiul faurit de psd

#17
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:59, said:

Cunosti profesionisti in domeniul lor care castiga salariul minim ?
Lumea nu e formată numai din profesioniști. Profesionistul care ridică o casă, e degeaba fără un necalificat care să producă material pentru ridicarea casei respective. În majoritatea țărilor EU există un salariu minim pe economie. Te-ai întrebat de ce oare?

Edited by KurtKnispel, 27 October 2016 - 15:09.


#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostPlatonX, on 27 octombrie 2016 - 14:59, said:

Cunosti profesionisti in domeniul lor care castiga salariul minim ?

Profesori, cercetare.
Ia zi ce e un meteorolog:
http://www.meteoroma...nm/?page_id=162

Attached Files


Edited by mihaigerard, 27 October 2016 - 15:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate