Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Achizitie Mobo+CPU+RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Salut,
Vreau sa-mi fac un sistem. Pe specificatiile de MB am gasit ca suporta memorii 2133 2400 2800 2933(OC) 3200(OC) 3600+(OC)
1) Sa inteleg ca placa identifica memoriile cu frecvente de 2133 si 2400 si ajusteaza tensiunea automat, iar pentru 3200 trebuie sa intru in bios sau in utilitarul MB pentru a ajusta manual tensiunile pe sloturile de memorie?
2) in afara testelor de performanta se simte vreo diferenta intre memorii 2133 sau 2400 vs 3000? nu de alta dar pot sa pun 64GB la 2400 vs 32GB la 3200, in aceeasi bani.
Multumesc


Mesaj moderator

Au fost combinate 2 topicuri, rog parcurgerea topicului pt a intelege ce doreste initiatorul.

Edited by Dany_Darke, 10 November 2016 - 13:19.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
La acele frecvente cantitatea face diferenta . ca fapt divers , ce programe rulezi de ai nevoie de 64GB memorie ?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Era bine daca spuneai si modelul placii de baza.

Dar in general cu cat latenta modulelor Ram este mai mica cu atat sunt si mai rapide.
Si cu cat Frecventa este mai mare cu atat se maresc si performantele placii video din procesor.

"Smecheria" este sa potrivesti bugetul tau cu memoriile cu cea mai scazuta latenta.
Desi multi iti vor zice ca nu vei simti nici o diferenta intre ddr4-2133 si ddr4-3600 !

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
super - nu se simte diferenta la browsing sau alte maruntisuri pe un sistem amarat cu un ssd amarat. se simte diferenta in programele PRO care lucreaza mult cu RAM-ul.

@initiator
1. pentru 3200 + trebuie mult mai mult decat niste setari in bios. trebuie o sursa f buna, procesor pe masura (mi se pare ca I5 nu prea stie de memorii 3200+, si cunostinte sa faci setarile alea in bios.
2. la ce iti trebuie 64gb? ce sistem faci? ce placa de baza ai? etc... poate folosesti ceva din programele care chiar au nevoie de memorie rapida in loc de memorie multa.

#5
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Ma gandesc intre ASROCK EXTREME 7 care are toate frecventele si de unde am copiat specificatiile, sau SABERTOOTH MK2 care are doar 2133 si 2400 dar are 2 ventilatorase direct pe placa si racirea este mai buna prin structura.
O sa fie cu i7 6700K, si placa video 1070 OC.
Utilizez Photoshop la nivel de amator, dar nu mai vreau sa fac upgrade cativa ani buni. Ultimul sistem l-am avut 5 ani, si inca mai duce aproape tot, dar nu mai e vorba de setari la max ca acum 5 ani.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Vezi ca ASUS SABERTOOTH MK2 e socket 1150 si nu suporta memorii DDR4-2133 si 2400 !  https://www.asus.com...specifications/
Iar ASROCK EXTREME 7 sunt mai multe modele aemanatoare cu diferite socket-uri !

Edited by super8, 27 October 2016 - 16:23.


#7
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Scuze
MK1 Z170 socket 1151
Asrock Z170 extreme 7+ socket 1151


Nu am bani de 6 sau 10 core-uri asa ca raman pe Skylake.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Dintre strict aceste placi de baza eu zic sa alegi Asrock Z170 extreme 7+ !

Ca degeaba are Asus o groaza de facilitati daca se strica repede sau imediat dupa ce expira garantia.
http://forum.softped...-orice-altceva/
Plus ca e un brand cunoscut ca fiind "mofturos" cu memoriile Ram !

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - daca vrei sfaturi pertinente, zi si la ce folosesti acel pc si pt ce program asa special ai nevoie de 64GB

#10
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
@dany_drake:
Vreau sa-mi fac un dream sistem, pe care sa nu-l mai upgradez cativa ani buni. Ultimul sistem (un E8400 cu 32 GB RAM) l-am facut in urma cu aproape 8 ani si anul asta a cedat. Gafaia la aplicatii serioase, trebuia pentru cateva minute de editare video sa il las peste noapte, dar inca rula aplicatiile. Folosesc la nivel de amator Photoshop si Adobe Premiere (aproape 1000 de foto raw pe concediu din care prelucrez si pastrez cam 200 si cam 3-4 de video), ocazional cate un joc mai demanding. Am pus intrebatea din primul post pentru ca am carte blanche sa imi fac de cap, strang bani de 3 luni si pot sa-mi iau cam ce este de varf la ora actuala pe mainstream (skylake). Deci m-am decis pentru 6700k, racire pe lichid, o placa OC sau Extreme, un SSD M2,la care o sa adaug HDD-urile pe care le am pline cu fotografii, sursa modulara 850W, DVD am, carcasa tower cu cat mai multe ventilatoare de la fractal design ca sa fie cat mai neutru. Nu ma intereseaza moding. Ah da, si niste boxe de putere mica dar fidelitate cat mai mare. Revenind la intrebarea ta de ce am nevoie de 64 GB si nu 32 sau 16, era doar o chestie de costuri... puteam sa spun ca 1x3200Hz=2x2400Hz. Si pentru ca an vazut 64GB din 4 x 16GB pe 2400Hz, dar nu am gasit decat max 4 x 8GB pe 3200. era si 8x8 la producator, dar pentru asta este nevoie de sistem tip workstation, alt chipset, alt procesor... daca stau si analizez cati bani am bagat in upgrades anual inainte, cred ca este mai eficient ce vreau eu. Ah, da placa video 1070 OC.
Stiu ca ce am descris este un sistem de jocuri, nu de editare, dar eu il cosider multipurpose.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sorin - treaba e destul de simpla. daca mai ai vechiul sistem, vezi si tu cat din cei 32gb folosesti la chestii serioase. s-ar putea sa ramai surprins ca nu folosesti nici jumate. si atunci nu ai de ce sa-ti iei 64gb si sa poti merge pe 32.

pe de alta parte, 3200 aia s-ar putea sa nu aduca atat de mult in plus, ca o sa ai latenta mai mare si oricum memoria fiind cea mai rapida chesti din sistem, nu vad alta componenta care sa "astepte" memoria - mai ales ca nu proceseaza nimic ci doar primeste si returneaza blocuri de informatii.

personal, daca as avea bani fara numar, mi-as lua 2x16 la 3200 si peste 5 ani daca oi avea nevoie, mai pun 2x16.

Edited by shmu, 28 October 2016 - 15:25.


#12
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Chiar fara numar.... Nu chiar Posted Image Posted Image Posted Image pana la urma strang de 3 luni si mai vine si a patra depunere, ca sa-mi fac damblaua.dar este o idee buna!

#13
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
salut, mai am o intrebare, nu are rost sa deschid alt topic:

ce sa aleg intre:
http://www.emag.ro/p...7/pd/DK38WMBBM/
si
http://www.emag.ro/p...7/pd/D2T9BYBBM/

diferenta din avion ar fi conexiunea la retea Killer™ E2400 vs Intel® I219-V.

Restul ca are mai multe porturi SATA si mai putine M2, oricum au suficiente amandoua.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sincer nu stiu de ce dai atatia bani pe placa de baza.
ai varianta extreme 4 care e dotata suficient.

ca sa nu zic ca pretul la emag e nesimtit.

PS: diferenta dintre 4 si 7+ e 4 sata in plus si 2M2. acu sa faci SLI de M2 costa enorm si e inutil, iar mai mult de 6 sata nu cred ca iti trebuie.

Edited by shmu, 04 November 2016 - 11:29.


#15
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
acum ma uitam la surse, si diferenta este similara, in directia cealalta:

http://www.emag.ro/s...u/pd/DYD3MYBBM/

http://www.pcgarage....-series-hx750i/

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postshmu, on 04 noiembrie 2016 - 11:14, said:

acu sa faci SLI de M2 costa enorm si e inutil
vroiam sa zic RAID si a iesit SLI.

cu sursa... ai de gand sa faci SLI de placi video de TOP? ca altfel chiar nu ai nevoie de 750W

ti-as recomanda asta. ai si un review

ideea e ca arunci cu banii degeaba pe niste componente care nu merita sa bagi asa mult in ele... nici pt viitor. 650w pe bune sunt arhisuficienti.

Edited by shmu, 04 November 2016 - 13:02.


#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Nu ar fi mai usor sa spui tu pana unde vrei sa te duci cu bugetul si apoi sa primesti sfaturi, eventual in zona de sfaturi privind achizitiile? Asa cu taraita nu are nici un sens. Pe langa ce a spus Shmu referitor la placile de baza, intreaba-te si tu cate placi video ai de gand sa folosesti si cate alte componente care au nevoie de PCI-E. De exemplu, diferentele la ASRock intre placi e dat mai mult de numarul de sloturi PCI-E, pe cand chipsetul, care e acelasi, suporta un numar finit de lane-uri PCI-E. Deci dai bani in plus pe niste sloturi PCI-E de care s-ar putea sa nu ai nevoie niciodata.
Dupa cum s-a mai spus, uita-te de la ce magazin le cumperi, diferentele de pret sunt chiar nesimtite.

#18
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
@sticky: multumesc ai dreptate.
@shmu: daca sursa este overshoot ca putere, si nu va intra fan-ul decat daca este peste 50% incarcare, atunci pot sa o folosesc ca si cum ar avea racire padiva, deci fara zgomot... Dar astea sunt doar niste consideratii retotice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate