Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Abandon facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016
Sunt de o luna la Politehnica FILS si as dori sa imi retrag dosarul. Am decis ca nu e pentru mine si nu vreau sa fiu judecat sau criticat din acest punct de vedere. Daca imi retrag in acest moment dosarul voi pierde un intreg an bugetat? Voi mai putea intra la Politehnica? Va trebui la facultatea urmatoare sa platesc primul sau ultimul an? Ar mai fi si alte consecinte? Cam astea ar fi intrebarile la care nu pot gasi raspuns acum.

Va multumesc,
Cristian.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
fils ?

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Facultatea de inginerie in limbi straine

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
1. Da, anul bugetat se pierde. Din patru, ramai cu trei.
2. Da.

Edited by miki07, 27 October 2016 - 12:01.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Depinde de facultate, nu există o reglementare generală. Eu îți spun cum ar fi fost situația la Cluj:

Mergi la secretariat, faci o cerere de retragere, apoi platești taxa de lichidare și primești înapoi dosarul de la înscriere + diploma de bac. Te poți înscrie la absolut orice facultate dorești, nu contează care ar fi profilul acesteia.

Cu taxele e mai ciudat. Daca tu ai terminat deja un semestru, atunci acela îți va rămâne valabil câțiva ani, chiar dacă tu ai renunțat la facultate, practic ești ca și cum ai fi înghețat. Dacă te reîntorci la aceeași facultate, vei relua de unde ai rămas, cu situația școlară aferentă.

La urmatoarea facultate va trebui să platești un an de școlarizare, primul sau ultimul, la alegere. Avantajul e că beneficiezi de reduceri mari, dacă plătești într-o singură tranșă.

Edited by Daian95, 27 October 2016 - 12:00.


#6
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 11:59, said:

Depinde de facultate, nu există o reglementare generală. Eu îți spun cum ar fi fost situația la Cluj:

Mergi la secretariat, faci o cerere de retragere, apoi platești taxa de lichidare și primești înapoi dosarul de la înscriere + diploma de bac. Te poți înscrie la absolut orice facultate dorești, nu contează care ar fi profilul acesteia.

Cu taxele e mai ciudat. Daca tu ai terminat deja un semestru, atunci acela îți va rămâne valabil câțiva ani, chiar dacă tu ai renunțat la facultate, practic ești ca și cum ai fi înghețat. Dacă te reîntorci la aceeași facultate, vei relua de unde ai rămas, cu situația școlară aferentă.

La urmatoarea facultate va trebui să platești un an de școlarizare, primul sau ultimul, la alegere. Avantajul e că beneficiezi de reduceri mari, dacă plătești într-o singură tranșă.

Stai, deci pot face primul semestru / an si apoi sa inghet si sa reiau dupa facultatea?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ai semnat contractul ? Aleluia anul.

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 SaltyRiven, on 27 octombrie 2016 - 12:03, said:


Stai, deci pot face primul semestru / an si apoi sa inghet si sa reiau dupa facultatea?

Facultatea poți să o reiei când vrei tu, chiar dacă ai absolvit deja alta. Poți renunța la acutuala facultate când vrei tu. Ai dreptul să faci o facultate la buget, dacă tu mergi la altă facultate și termini, atunci ți-ai pierdut dreptul de a mai fi la buget la facultatea la care ești acum, în schimb poți să o termini la taxa, fără nicio problemă.

#9
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016

 neagu_laurentiu, on 27 octombrie 2016 - 12:07, said:

Ai semnat contractul ? Aleluia anul.

Nu. nu am semnat contractul. Am inteles ca este doar facut si ca trebuie semnat.

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 12:08, said:


Facultatea poți să o reiei când vrei tu, chiar dacă ai absolvit deja alta. Poți renunța la acutuala facultate când vrei tu. Ai dreptul să faci o facultate la buget, dacă tu mergi la altă facultate și termini, atunci ți-ai pierdut dreptul de a mai fi la buget la facultatea la care ești acum, în schimb poți să o termini la taxa, fără nicio problemă.

Eu nu am absolvit nimic, de abia am inceput.

 miki07, on 27 octombrie 2016 - 11:57, said:

1. Da, anul bugetat se pierde. Din patru, ramai cu trei.
2. Da.

Ce an va trebui platit? Primul sau ultimul?

#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 SaltyRiven, on 27 octombrie 2016 - 12:11, said:


Ce an va trebui platit? Primul sau ultimul?

Depinde. Am un coleg în situația ta, a plătit anul III, dar a spus că putea plăti anul I, nu e o regulă, plătești ce an vrei, depinde de facultate.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 SaltyRiven, on 27 octombrie 2016 - 12:11, said:

Nu. nu am semnat contractul. Am inteles ca este doar facut si ca trebuie semnat.
Atunci nu-l semna, spune-le ca pleci, ia-ti ce ai de luat, completeaz formulare si nu se va consuma acest an de la buget, il vei putea refolosi altadata.

#12
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016

 neagu_laurentiu, on 27 octombrie 2016 - 12:14, said:

Atunci nu-l semna, spune-le ca pleci, ia-ti ce ai de luat, completeaz formulare si nu se va consuma acest an de la buget, il vei putea refolosi altadata.

Din cate am inteles de la un prieten care este tot de la poli contractul e deja facut ( adica anul bugetat consumat ) si chestia aia de semnat este doar ca facultatea sa primeasca bani de la stat. Este adevarat?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ala-i documentul prin care tu spui ca vrei sa urmezi cursurile in cauza. Sigur, ca ei in baza asta iau bani de la buget. Dar daca tu nu ai un astfel de document, nici obligatii nu pot decurge de aici.

Edited by neagu_laurentiu, 27 October 2016 - 12:20.


#14
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016

 neagu_laurentiu, on 27 octombrie 2016 - 12:19, said:

Ala-i documentul prin care tu spui ca vrei sa urmezi cursurile in cauza. Sigur, ca ei in baza asta iau bani de la buget. Dar daca tu nu ai un astfel de document, nici obligatii nu pot recurge de aici.

Si atunci de ce absolut toti imi spun ca orice as face anul bugetat este prierdut?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu! Eu spun ce sta in fata judecatorului: hartii semnate si nu vorbe.

Edited by neagu_laurentiu, 27 October 2016 - 12:22.


#16
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
Lasate de facultate, ca dupa ramai cu rate

#17
SaltyRiven

SaltyRiven

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2016

 neagu_laurentiu, on 27 octombrie 2016 - 12:21, said:

Nu stiu! Eu spun ce sta in fata judecatorului: hartii semnate si nu vorbe.

Deci sa inteleg ca orice as face trebuie sa ma duc la secretariat sa discut. K multumesc de raspunsuri. Doamne ajuta sa pot retrage dosarul fara sa pierd un an bugetat.

 FanOnePlus, on 27 octombrie 2016 - 12:30, said:

Lasate de facultate, ca dupa ramai cu rate

???

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 SaltyRiven, on 27 octombrie 2016 - 12:35, said:

Deci sa inteleg ca orice as face trebuie sa ma duc la secretariat sa discut.
Tot trebuie macar sa-ti iei diploma de bacalaureat! Insa vezi sa nu te abureasca aia, au nevoie de bani tai de la buget!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate