Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Copiatul - sportul national al elevilor si studentilor din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: Ati copiat la scoala (62 member(s) have cast votes)

Ati copiat la scoala?

  1. Da, la fiecare matierie. (10 votes [16.13%])

    Percentage of vote: 16.13%

  2. Da, dar numai la materiile importante (2 votes [3.23%])

    Percentage of vote: 3.23%

  3. Da, dar numai la materiile la care nu aveam chef sa invat (20 votes [32.26%])

    Percentage of vote: 32.26%

  4. Da, dar foarte rar (20 votes [32.26%])

    Percentage of vote: 32.26%

  5. Nu, niciodata (10 votes [16.13%])

    Percentage of vote: 16.13%

Vote Guests cannot vote

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Ati copiat in scoala? Ma indoiesc ca nu. Sistemul de invatamant romanesc inca incurajeaza copiatul la greu. Se copiau temele in pauza, se copia la lucrarile de control, la teze.
Eu am copiat destul, insa din calsa 11-a o profesoara m-a convins sa nu mai copiez. De atunci am incercat cat de mult am putut sa nu mai copiez. Nu am reusit 100%. :(

La voi cum a fost in scoala?

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
la elevi e normal, tre'să uite ce inutilităţi învaţă ...
la studenţi ce poţi copia la un test grilă?...oricît ar fi de extrem sportul...?

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu am copiat la sport.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Am copiat, in liceu mai ales. Si da, sistemul de educatie romanesc este plin de barbologie, care trebuie mai mult copiata.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
sã stie! ! Posted Image
Attached File  ponta.jpg   217.31K   15 downloads

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Doar la doua materii pe parcursul scolii si m-am mai inspirat de vreo 2-3 ori in facultate, dar la materiile optionale.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Copiam în liceu, dar în limita bunuli simț.

În facultate deloc, ca mă tem :) deși am terminat cu medie mare, nu mă simt prea deștept.

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Cred ca majoritatea oamenilor inteligenti copiaza..stiu cu ce sa-si incarce memoria si cu ce nu.
Inclusiv la bac trebuia lasat copiatul deoarece bacul, in 90% din cazuri, reprezinta maculatura invatata fara rost care zapacesc copiii de cap, mai ales intr-o perioada in care ei trebuie sa fie concentrati pe alegerea viitorului lor..ce viitor iti poti alege lucid cand tu ai mintea franjuri de o multime de rahaturi care n-au nicio legatura cu priceperea in ceva anume sau cu viata reala in general?
BAC lejer plus admitere la facultate era mai bine decat cacatul asta, dar ce sa te faci cand toti tocilarii frustrati ca au invatat degeaba si altii au copiat ca sa ia bacul au behait fericiti ca daaa, asa le trebuie astora care au ales sa aiba o viata in loc sa-si toceasca adolescenta stand in casa.
In facultate ar fi de preferat sa nu copiezi, asta daca chiar faci o fac care sa te ajute cu ceva in viata sau doar mai gasesti scuze sa stai cativa ani pe banii parintilor pentru a ingrosa imediat dupa randul somerilor cu diploma.

Edited by n-amname, 27 October 2016 - 12:07.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 n-amname, on 27 octombrie 2016 - 12:07, said:

Cred ca majoritatea oamenilor inteligenti copiaza..stiu cu ce sa-si incarce memoria si cu ce nu.
Copiatul inseamna furt. Noi ne multumim sa copiem si sa lasam lucrurile esentiale nerezolvate.
"Ei se fac ca pradau, noi ne facem ca invatatm" duce la "Noi ne facem ca muncim, iar ei se fac ca ne platesc". Toata lumea e multumita si nu prea.

Eu zic ca copiatul e foarte nociv societatii. Acolo copiii invata cum sa fure, cum sa ocoleasca reguli etc. Cu timpul li se pare ceva normal sa copieze/"sa fur" si apoi trec la liga superioara.

#10
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Bursul, on 27 octombrie 2016 - 12:15, said:

Copiatul inseamna furt.
Furtul inseamna deposedare materiala. Pe cine deposedezi material de ce cand copii?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveam in facultate un profesor care ne lasa la examen cu absolut orice surse de inspiratie dorim, inclusiv din cursurile predate tot de el. Si avea o vorba, ceva de genul: daca vrei sa  copiezi trebuie sa te si duca capul sa stii de unde. Mare adevar! Subiectele erau in asa fel facute incat nu aveai ce sa copiezi din cursuri, doar sa te inspiri, pentru ca atat problemele cat si teoria erau situatii de cazuri individuale. Era nevoie de 70% gandire si 30% reproducere din cursuri.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

 MrReason, on 27 octombrie 2016 - 12:19, said:

Furtul inseamna deposedare materiala. Pe cine deposedezi material de ce cand copii?
pe tine insuti

Edited by MarianG, 27 October 2016 - 12:56.


#13
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu e bun copiatul (desi am copiat si eu) dar e si prea multa materie la scoala, ar trebui schimbat sistemul, simplificata materia

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

 cristirg, on 27 octombrie 2016 - 13:11, said:

-nu e bun copiatul (desi am copiat si eu) dar e si prea multa materie la scoala, ar trebui schimbat sistemul, simplificata materia
si cam cat de simpla ai vrea sa fie?

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io n-am copiat niciodata , n-am avut nevoie ( se ofereau altii sa scrie pt mine ) ..

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

 cobi1, on 27 octombrie 2016 - 13:43, said:

Io n-am copiat niciodata , n-am avut nevoie ( se ofereau altii sa scrie pt mine ) ..
intradevar, am mai scris si tampenii, 4fun

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 MembruAnonim, on 27 octombrie 2016 - 12:53, said:

Aveam in facultate un profesor care ne lasa la examen cu absolut orice surse de inspiratie dorim, inclusiv din cursurile predate tot de el. Si avea o vorba, ceva de genul: daca vrei sa  copiezi trebuie sa te si duca capul sa stii de unde. Mare adevar! Subiectele erau in asa fel facute incat nu aveai ce sa copiezi din cursuri, doar sa te inspiri, pentru ca atat problemele cat si teoria erau situatii de cazuri individuale. Era nevoie de 70% gandire si 30% reproducere din cursuri.

Corect!
Pe noi ne intrebau cum vrem examenul, cu materiale pe banca sau fara materiale ? Raspunsul corect era "Cum vreti dumneavoastra !". Si aveam o bila alba din start ...
La Politehnica daca ai examen nu prea merge cu copiatul, poate doar de la vecin daca stie , altfel de unde sa copiezi rezolvarea unei probleme care nu s-a predat ci doar modul de rezolvare a fost studiat.

Eu am o vorba, pana acum nu am intalnit elevul/studentul care a copiat mai putin ca minePosted Image  ...

#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Se copie pe rupte. S-a copiat si pe vremea voastra si pe vremea mea si acum. Si voi si eu.
Si cum sa n-o faci cand ai de invatat comentarii de nu stiu cate pagini? Cum sa nu copii daca opinia ta nu e punctata?

Eu am fost olimpic in liceu la romana s.a.m.d. dar pentru BAC nu am invatat niciun comentariu.
Am citit toate cartile si mi-am prezentat opiniile personale. Ei bine, ele nu sunt punctate, ca nu sunt "cum trebuie", cumetre, parca nici profesorilor nu li se par cunoscute and so on.

Apoi mai exista si profesorii aia care sunt constienti ca studentii/elevii copie si sunt multumiti asa, impacati, pentru ca stiu ca n-ai cum si n-ai de ce sa inveti anumite prostii si sunt constienti ca nici ei nu si-au facut treaba ca lumea.

Se copie fiindca se studiaza chestii pe care individul nu si le doreste si nu are nevoie de ele.
In SUA, la liceu fiecare isi alege ce materii sa studieze, isi face singurel orarul. Noi suntem mai deștepti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate