Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Emigrare în Gibraltar

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Salutare!

Aș dori câteva informații despre emigrarea în Gibraltar. Din păcate România nu are deschisă nicio ambasadă sau vreun consulat pentru această țară.

M-am uitat pe site-ul oficial al Gibraltarului (care curprinde toate ministerele și cam tot ce ține de organizare), dar din pacate nu am găsit nimic despre emigrare, doar despre trecerea frontierei, care se face cu buletinul.

Unde există un birou de emigrări? Gibraltarul e teritoriu britanic, dar nici la englezi nu am găsit informații utile.

Edited by Daian95, 27 October 2016 - 10:08.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
de ce vrei sa emigrezi acolo , care sunt motivele ?

daca e pt vreme te poti muta in spania sau daca ai de munca acolo tot spania pe langa granita

vad ca chiar langa granita e ditamai orasul

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 petre69, on 27 octombrie 2016 - 10:13, said:

de ce vrei sa emigrezi acolo , care sunt motivele ?

daca e pt vreme te poti muta in spania sau daca ai de munca acolo tot spania pe langa granita

vad ca chiar langa granita e ditamai orasul

1. Am mai multe motive pentru care vreau să plec, acolo, dar acum chiar nu am timp să le enumăr.

2.Nu vreau Spania, știu că e lângă graniță, dar administrativ Gibraltarul e legat de UK.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu cred ca lumea nu intelege diferenta enorma intre a te muta in EU, unde deja ai drept sa muncesti, sa deschizi o afacere, sa orice (deseori cu formalitati mai putine decit daca te-ai muta de la Braila la Galati) si a te muta undeva unde numai printr-o exceptie o sa ai dreptul sa muncesti sau chiar sa stai mai mult decit te lasa sa stai normal ca turist.

#5
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016

 petre69, on 27 octombrie 2016 - 10:13, said:

de ce vrei sa emigrezi acolo , care sunt motivele ?

daca e pt vreme te poti muta in spania sau daca ai de munca acolo tot spania pe langa granita

vad ca chiar langa granita e ditamai orasul
nu conteaza ca e DITAMAI orasul , omu vrea sa se mute in gibraltar ..

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:15, said:


, dar administrativ Gibraltarul e legat de UK.
pai exact aici e buba
deaia am intrebat care sunt motivele .............zii si tu macar doua trei sa ne facem o idee

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 f300, on 27 octombrie 2016 - 10:15, said:

Eu cred ca lumea nu intelege diferenta enorma intre a te muta in EU, unde deja ai drept sa muncesti, sa deschizi o afacere, sa orice (deseori cu formalitati mai putine decit daca te-ai muta de la Braila la Galati) si a te muta undeva unde numai printr-o exceptie o sa ai dreptul sa muncesti sau chiar sa stai mai mult decit te lasa sa stai normal ca turist.

Gibraltarul are statutul Elveției raportat la UE, deci nu ar fi o mare problemă.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:18, said:


Gibraltarul are statutul Elveției raportat la UE, deci nu ar fi o mare problemă.

adica nu e acelasi lucru ca si cum ai vrea sa emigrezi in anglia ?
presupunand ca au iesit din ue

nu, sunt prost
nu reusesc sa fac nici o legatura
baga bre doua trei motive ca sa inteleg si eu ceva

#9
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Pai mai bine cauti sa emigrezi in Spania, in La Linea. Loc de munca sa-ti gasesti in Gibraltar unde treci cu buletinul. (15 minute maxim pe jos si asta daca prinzi aterizare/decolare).

Avantaje: chirie ieftina in Spania si salariu bunicel in Gibraltar. :)

#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 petre69, on 27 octombrie 2016 - 10:22, said:

adica nu e acelasi lucru ca si cum ai vrea sa emigrezi in anglia ?
presupunand ca au iesit din ue

nu, sunt prost
nu reusesc sa fac nici o legatura
baga bre doua trei motive ca sa inteleg si eu ceva

Aici e problema, nu am reușit să găsesc chichițele legate de politica de emigrare. Au politică proprie sau e cea britanică. Politica britanică de emigrare încă e sub egida UE.

 paul_kelso, on 27 octombrie 2016 - 10:24, said:

Pai mai bine cauti sa emigrezi in Spania, in La Linea. Loc de munca sa-ti gasesti in Gibraltar unde treci cu buletinul. (15 minute maxim pe jos si asta daca prinzi aterizare/decolare).

Avantaje: chirie ieftina in Spania si salariu bunicel in Gibraltar. Posted Image

M-am gândit și la asta. Dar deocamdată nu e nimic bătut în cuie.

Și acum legat de motive: nu sunt genul care să își bage ceva în România (scuzați exprimarea dură), dar pur și simplu nu îmi găsesc locul aici. Am nevoie de o perioadă în care să vad cum e în altă parte, îmi doresc să întâlnesc oameni onești, iar munca cinstită să fie remunerată adecvat. Am nevoie de câțiva ani în care să cunosc locuri noi + să fac niște bani. De asemenea, nu aș dori să stau într-o metropolă, iar Gibraltarul e un loc mic, liniștit, dar încărcat cu istorie.

Am ales Gibraltarul tocmai pentru ca nu am mai auzit ca altcineva să fi fost acolo (mă refer la cunoscuți).

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
bre , eu peste o saptamana voi fi in zona aia si e posibil sa dau o fuga si prin gibraltar
drequ sa-l ia de gibraltar , poate as obtine ceva info de la un centru de imigrari sau de la posta sau habar nu am , dar da si tu un pic de culoare acestui topic daca nu vrei sa moara in primele doua pagini
plm , vreau sa ma mut in congo
de ce ?
nema raspuns si nema motiv , moare topicul instantaneu si totodata si eventualele info pe care as putea sa le obtin de la forumisti

aha
ai gasit ceva de munca acolo ?

Edited by petre69, 27 October 2016 - 10:30.


#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 petre69, on 27 octombrie 2016 - 10:30, said:

bre , eu peste o saptamana voi fi in zona aia si e posibil sa dau o fuga si prin gibraltar
drequ sa-l ia de gibraltar , poate as obtine ceva info de la un centru de imigrari sau de la posta sau habar nu am , dar da si tu un pic de culoare acestui topic daca nu vrei sa moara in primele doua pagini
plm , vreau sa ma mut in congo
de ce ?
nema raspuns si nema motiv , moare topicul instantaneu si totodata si eventualele info pe care as putea sa le obtin de la forumisti

Am expus mai sus, imediat plec la cursuri. Pe diseară pot veni cu detalii mai ample, în principal problemă e legată de perspectivele înguste de dezvoltare aici, în țara noastră.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:18, said:

Gibraltarul are statutul Elveției raportat la UE, deci nu ar fi o mare problemă.
Nici vorba, e parte a UE (deocamdata).

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:29, said:

Gibraltarul e un loc mic, liniștit, dar încărcat cu istorie.
Mic si incarcat de istorie e, insa-i destul de agitat, nici vorba de liniste.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:35, said:


Am expus mai sus, imediat plec la cursuri. Pe diseară pot veni cu detalii mai ample, în principal problemă e legată de perspectivele înguste de dezvoltare aici, în țara noastră.

ok , atunci hai diseara la discutii si dezbatem problema , largim aria de interes , bla bla bla ....la sfarsit iti faci si tu o idee
iar avantajul e ca indiferent de ce sfaturi , idei vei primi, tu culegi doar ce iti convine
dar macar ai de unde sa culegi
intelegi ce zic ?

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Vezi ca preturile la chirii si proprietati sunt foarte mari. Esti sigur ca-ti permiti?

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Karhu, on 27 octombrie 2016 - 10:38, said:

Vezi ca preturile la chirii si proprietati sunt foarte mari. Esti sigur ca-ti permiti?

daian
uite vezi raspunsul asta , deja se contureaza ceva , vei incepe sa primesti tot felul de pareri care te pot ajuta
asa ca vino diseara si dezvolta
iar oamenii daca au feedback de la tine iti vor raspunde

#17
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 petre69, on 27 octombrie 2016 - 10:42, said:

daian
uite vezi raspunsul asta , deja se contureaza ceva , vei incepe sa primesti tot felul de pareri care te pot ajuta
asa ca vino diseara si dezvolta
iar oamenii daca au feedback de la tine iti vor raspunde

Vă mulțumesc enorm! Chiar vreau să dezbatem problema.

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:35, said:

Am expus mai sus, imediat plec la cursuri. Pe diseară pot veni cu detalii mai ample, în principal problemă e legată de perspectivele înguste de dezvoltare aici, în țara noastră.

Deci ești student, n-ai o meserie, nu ești bun la nimic, vezi îngustime în România și multă lărgime în Gibraltarul ăla cât un orășel de provincie românesc.
Primul pas ar fi să faci sex mai des.
Al doilea să-ți termini studiile, să fii bun la ceva, și apoi să te duci unde e nevoie de tine. La ora asta nu-ți permiți tu să alegi nimic. Zii mersi că exiști.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate