Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Napoleon Bonaparte (filme despre)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu cred ca mai e cazul sa spun cine a fost. Cine nu il stie, sa google..Nici eu nu m-am nascut invatat.
Azi sapam prin YT si stiti cum e .. Am cazut pe o secventa, care m-a trimis la ..
https://www.youtube....kk#t=442.906691
Pt cine nu intelege engleza, la minutul 6 avem o oferta de predare.
"Bravi soldati ai armatei franceze. Ati dat tot ce legile razboiului o cer. Acum va oferim sansa sa va salvati vietile. Predati-va". Adica va stimam si o sa va tratam ca pe niste adevarati soldati.
Figurile celor din careul inconjurat spun totul. Iar MERDE insemana rahat sau cacat..Sau Noroc
Sa nu imi spuneti ca aia nu stiua ce fac si ce reactie va declansa replic asta..
Dar nimeni din careu nu s-a clintit. Onoarea e/ra un cuvant adevarat pt ei.
Si asta e diferenta dintre copii si barbati.

Edited by Prien, 26 October 2016 - 22:59.


#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Da, dar stia sa faca montaje cu 3 rezistente ?Posted Image

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt in toane bune. Chiar extraordinare.
E a 3-a noapte in care nu reusesc sa adorm. Maine, scuze, azi, pt ca e 00.36, la job, incepand cu ora 8.00  va trebui sa prestez la 100%. Altfel ma zboara..
Asa ca _-AppleS-_, te intreb ce legatura are sula cu prefectura. Scuze NB cu problema cu 3 rezistente pe care am pus-o in topicul de Electronica in iarna lui 2012.. Si la care dta ai fost incapabil sa imi raspunzi. Asa ca mi se pare normal sa faci misto.. Ca doar atat poti..
Da, umorul meu e remarcabil .. Prin lipsa..
Pt restul
Un alt film interesant despre NB este si Conquest  din 1937..In romaneste este numit "Contesa Walewska"
Da, pt unii e foarte vechi. Asa ca va indemn si chiar incurajez sa il vedeti..

Edited by Prien, 26 October 2016 - 23:36.


#4
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
exista o miniserie  din anii 90 sau 2000 , in care Napoleon este jucat de Cristian Clavier, apoi mai sun Depardieu, Malkovitch ( superb in rolul lui Taylerand ) si Isabela  la Roselini )

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 _Sucre_, on 27 octombrie 2016 - 00:28, said:

exista o miniserie  din anii 90 sau 2000 , in care Napoleon este jucat de Cristian Clavier, apoi mai sun Depardieu, Malkovitch ( superb in rolul lui Taylerand ) si Isabela  la Roselini )
http://www.imdb.com/title/tt0253839/
o recomand

nu credeam ca o sa ajung vreodata sa ii dau like lui sucre :D

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ffeOvwBYkf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Secventa e cumplita, desi nu se trage nici macar un foc de arma. Si totul e foarte simplu.
Armata franceza ar fi tras impotriva armatei franceze. Oameni care se cunosteau si care luptasera sub acelasi steag, impartasind si murind pt aceleasi idei, s-ar fi macelarit intre ei. Din onoare si lealitate.
De aia soldatii, care stiu foarte bine ce insemana ordinul si ne/executarea lor tremurau.
Iar curajul clar, Soldati aia armatei franceze. Sunt imparatul vostru..cine vrea sa traga..
Nu, nu poti. Ai fi tras imediat impotriva oricui. Dar la dracu, langa omul asta ai luptat  Ma rog, fiecare tcu treaba lui. El la comanda, eu pe campul de lupta. Asa e regula. Ca a mai si pierdut unele batalii, asta e. Dar castigase altele..
Ney.Ii datora totul lui N. El il facuse maresal al Frantei. Cum o dai cum o intorci e un titlu care onoreaza si obliga..
Si il castigase cinstit, pe campul de lupta, sfidand moartea, nu prin saloane..Dar acum jurase si era om de cuvant.
Asa ca de aia ii arunca sabia. Dar ramane demn pe cal.
Iar finul psiholog care era N nu se apleaca in fata lui Ney. Se uita la un soldat, care intelege situatia..
Si cand N ii da inapoi sabia i-o da frumos, ca sa o apuce de maner, nu de tais..
De aia N a cucerit si stapanit. Micile nuante, care fac si si desfac..Pt omul asta mori din convingere.
Later edit.
Toti stim campania din Rusia. De mortii si prizonierii care nu s-au mai intors. Si ca rusi au castigat..
Da, de 2 ori. Asta pt ca nu toti francezii au murit taind paduri sau prin mine.. Aia mai spalatii au devenit educatori pt copii mai micilor sau mai mari boieri rusi si ii-au invat si franceza si "manerele" elegante..
Dar normal ca au transmis si din ideiile Revolutie..Libertate, Egalitate, etc..
Chiar simpla poveste, dar reala, ca poporul francez prin reprezentantii lui a decis ca un rege merita sa fie judecat, apoi ghilotinat, pt incalcarea legilor - si a contractului social dintre clase- apoi regina, intr-o Rusie autocrata, in care Tarul era Dzeu pe pamat si tatucul natiunii..

Edited by Prien, 27 October 2016 - 08:44.


#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 Prien, on 26 octombrie 2016 - 22:58, said:

Nu cred ca mai e cazul sa spun cine a fost. Cine nu il stie, sa google..Nici eu nu m-am nascut invatat.
Azi sapam prin YT si stiti cum e .. Am cazut pe o secventa, care m-a trimis la ..
https://www.youtube....kk#t=442.906691
Pt cine nu intelege engleza, la minutul 6 avem o oferta de predare.
"Bravi soldati ai armatei franceze. Ati dat tot ce legile razboiului o cer. Acum va oferim sansa sa va salvati vietile. Predati-va". Adica va stimam si o sa va tratam ca pe niste adevarati soldati.
Figurile celor din careul inconjurat spun totul. Iar MERDE insemana rahat sau cacat..Sau Noroc
Sa nu imi spuneti ca aia nu stiua ce fac si ce reactie va declansa replic asta..
Dar nimeni din careu nu s-a clintit. Onoarea e/ra un cuvant adevarat pt ei.
Si asta e diferenta dintre copii si barbati.


Filmul este bun .... poate cel mai bun al acestui gen de filme (filme in care actorii calaresc si vorbesc cu fraze din cartea de istorie - asa cum a caracterizat Mungiu filmele lui Nicolaescu) dar bineinteles plin de faze exagerate si pompoase .... precum cea in care "garda" franceza alege sa moara sfiidand propunerea de predare "onorabila" .... in realitate (si sincer ma mir ca un absolvent al Facultatii de Istorie nu stie asta) cea mai mare parte a soldatilor din garda au reușind să se retragă, ba mai mult pe parcursul retragerii si-au pastrat coeziunea si astfel au acoperit retragerea resturilor armatei franceze haituite de cavaleria aliatilor.

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Prien, on 26 octombrie 2016 - 22:58, said:

Nu cred ca mai e cazul sa spun cine a fost. Cine nu il stie, sa google..Nici eu nu m-am nascut invatat.
Azi sapam prin YT si stiti cum e .. Am cazut pe o secventa, care m-a trimis la ..
https://www.youtube....kk#t=442.906691
Pt cine nu intelege engleza, la minutul 6 avem o oferta de predare.
"Bravi soldati ai armatei franceze. Ati dat tot ce legile razboiului o cer. Acum va oferim sansa sa va salvati vietile. Predati-va". Adica va stimam si o sa va tratam ca pe niste adevarati soldati.
Figurile celor din careul inconjurat spun totul. Iar MERDE insemana rahat sau cacat..Sau Noroc
Sa nu imi spuneti ca aia nu stiua ce fac si ce reactie va declansa replic asta..
Dar nimeni din careu nu s-a clintit. Onoarea e/ra un cuvant adevarat pt ei.
Si asta e diferenta dintre copii si barbati.

Din ce stiu, presupusa scena se petrece la finele bataliei de la Waterloo cand ultimei redute a garzii vechi frceze i se cere sa se predea. Raspunsul catre englezi ii este atribuit lui Pierre Cambronne si sunt doua versiuni disputate:
prima: "Garda nu se preda, ea moare" si a doua acel "Merde!", raspuns care este redat in scena din film.

Aceasta scena este foarte disputata din mai multe puncte de vedere:  in primul rand, Cambronne a murit dupa 1815, adica nu l-au executat englezii ca in scena din film si parca chiar el a zis ca faza nu e adevarata. In concluzie, aceasta scena (cu ambele variante de raspuns) este foarte probabil sa fie inventata.

Presupusele raspunsuri ale lui Cambronne insa "au prins" la public si probabil si au ramas in folclorul francez. Probabil au fost folosite si in scopuri propagandiste ulterior.

Edited by un_dac, 27 October 2016 - 09:14.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
situatii de refuz al capitularii in situatii "imposibile", de data asta CERTE si nu folclor galic bun de inghitit de catre astia mai muciosi absolventii de istorie, au existat in WW2:
- Anthony McAuliffe (comandantul american al Diviziei Aeroportate 101) fiind incojurat (si depasit numeric in procent de 10:1) la Bastogne a replicat cu "Nuts" la oferta germanilor de a se preda.
- parasutistii britanici fiind inconjurati si izolati de germani (operatiunea Market-Garden) si-au exprimat regretul ca nu pot discuta despre capitulare deoarece nu au conditii de a-i prelua ca si prizonieri pe nemti Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ddJCHBzJWLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - la momentul 2:00:xx

Edited by Tarzy, 27 October 2016 - 09:27.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Tarzy, on 27 octombrie 2016 - 09:26, said:

- Anthony McAuliffe (comandantul american al Diviziei Aeroportate 101) fiind incojurat (si depasit numeric in procent de 10:1) la Bastogne a replicat cu "Nuts" la oferta germanilor de a se preda.
- parasutistii britanici fiind inconjurati si izolati de germani (operatiunea Market-Garden) si-au exprimat regretul ca nu pot discuta despre capitulare deoarece nu au conditii de a-i prelua ca si prizonieri pe nemti Posted Image


E bun si folclorul la ceva.Iar propaganda este mama lui.
De altfel situatia de la Bastogne nu o poti compara,darminte sa o dai ca exemplu la tema de fata.10:1 prin gropi si padure nu-i totuna cu 10:1 fata-n fata.

ps.
Despre remarca generalului McAuliffe am citit in cartea lui Ambrose,Camarazi de Razboi.Dar acolo este facuta precizarea,absolut necesara,se spune ca.

 Prien, on 27 octombrie 2016 - 08:22, said:

Later edit.
Toti stim campania din Rusia. De mortii si prizonierii care nu s-au mai intors. Si ca rusi au castigat..


Da-mi voie sa te contrazic putin.Nu toti stim de campania din Rusia.
Iar parerea mea este ca rusii nu au castigat.Dar n-au castigat nici francezii.A fost mai degraba un fel de pat, ca-n sah.

Pentru fanii lui Napoleon,o mica "lista" cu diverse filme si documentare.
https://www.google.r...ry channel imdb

Dar vorba aia,parafrazand,filmu' nu bate cartea.Va recomand  Napoleon scrisa de Tarle,un istoric rus/sovietic.

Edited by adisz, 27 October 2016 - 13:52.


#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
adisz
WAU, ce postare. Stima si respect. Si cred ca stiti ca sunt carcotas.

Asa, e, nu toti stiu de campania din Rusia..Si da, cartea lui T e un "must"
Altfel, la final francezii au fost alungati din Rusia. Deci Rusia a invins...

un_dac
Asa e, orice tara are nevoie de mituri. Directul "Merde" sau elegantul "Garda moare dar nu se preda" suna frumos in orice tara..

Asa ma bucur de comentariile ca cele de mai sus..Mai vreau.
In film apare si Ney..Alt tip curajos.
https://en.wikipedia...wiki/Michel_Ney ...."Soldiers, when I give the command to fire, fire straight at my heart. Wait for the order. It will be my last to you. I protest against my condemnation. I have fought a hundred battles for France, and not one against her ... Soldiers, fire!"

Edited by Prien, 27 October 2016 - 19:07.


#12
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
asa i , cartea bate filmul, Tarle, Napoleon si acelasi Tarle 1812

Edited by _Sucre_, 27 October 2016 - 19:10.


#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Prien, on 27 octombrie 2016 - 18:55, said:

un_dac
Asa e, orice tara are nevoie de mituri. Directul "Merde" sau elegantul "Garda moare dar nu se preda" suna frumos in orice tara..


un strop de adevar s-ar putea sa existe. Doar ca acea scena sau acele cuvinte nu au putut fi confirmate nu inseamna ca n-a fost asa. E posibil sa fi fost alt oftier sau chiar un soldat veteran sau mai multi care au dat raspunsul sa le faca in ciuda englezilor. La fel de bine este posibil ca acea scena sa nu fi existat si toata povestea sa fie nascocirea unui jurnalist ale acelor vremuri.

Conform Wikipedia, jurnalistul care a relatat aceasta intamplare a fost Rougement. Ca a fost o nascocire, (presa din acele vremuri nu cred ca difera mult cu cea din timpurile noastre si trebuiau sa vanda si atunci ziarul), ca o fi adevarata si raspunsurile au fost ale soldatilor iar jurnalistul in cauza a atribuit deliberat cuvintele lui Cambrone care era ofiter si comanda ultima reduta din vechea garda, asta nu cred ca se mai poate afla.

M-am uitat si eu pe wiki si la Cambrone. Cert este ca el a negat scena, spunand ca nu avea cum sa zica acele cuvinte si sa mai ramana in viata dupa Waterloo. Insa impactul psihologic a unor soldati care li se ofera sa se predea si ei raspund cu "Garda moare, ea nu se preda" e unul foarte mare. Francezii nici nu cred ca au mai stat sa scormoneasca relatarea sau sa-i puna la indoiala veridicitatea fiind coplesiti de mandrie.
Replica este scrisa pe statuia lui Cambrone care insusi a negat ca a zis-o.. pentru francezi n-a contat. Ba mai mult, acest folclor e preluat si de Victor Hugo in Mizerabilii.
Am o carte despre viata lui Napoleon, insa nu-mi amintesc sa fie relatat aceasta scena, cand ma duc la ai mei sa mai ma uit o data prin ea.

In alta ordine de ideei, aceasta este armura unui cavaler francez dupa ce a facut cunostiinta cu ghiuleaua unui tun englez la batalia de la Waterloo. Nu vreau sa-mi imaginez cum arata posesorul. Cu sau fara "Merde", nu se poate pune la indoiala curajul acelor soldati.
Anul trecut s-au implinit fix 200 de ani de la Waterloo si a fost o reconstituire mai elaborata a bataliei chiar pe acelasi cam de lupta.

Cat despre ecranizari despre Napoleon, eu sunt de parere ca nu este de ajuns un singur film. Mi se pare o tema care ar merita o ecranizare mai contemporana dar cred ca trebuie o serie de vreo cateva filme. A mai zis cineva de campania din Rusia, mai sunt campaniile din Italia, Egipt, razboiul cu Imperiul Austriac (batalia de la Leipzig), campania din Spania, nu in ultimul rand viata lui nea Bonaparte cum a ajuns general la 26 de ani si a eliberat Toulonul de asediul britanicilor, cum a a ajuns imparat, mai este si conflictul maritim care a culminat cu batalia de la Trafalgar castigata categoric de englezi, si in opinia mea, din cauza acestei batalii cred ca astazi limba cu cea mai mare circulatie internationala este engleza si nu franceza. Sotia a vizitat vasul Victory comandat de Nelson in timpul bataliei, si nu intelegea de ce ma oftic atat de tare ca nu l-am vazut si eu Posted Image pentru ea era o corabie oarecare.

 Tarzy, on 27 octombrie 2016 - 09:26, said:

situatii de refuz al capitularii in situatii "imposibile", de data asta CERTE si nu folclor galic bun de inghitit de catre astia mai muciosi absolventii de istorie, au existat in WW2:
- Anthony McAuliffe (comandantul american al Diviziei Aeroportate 101) fiind incojurat (si depasit numeric in procent de 10:1) la Bastogne a replicat cu "Nuts" la oferta germanilor de a se preda.
- parasutistii britanici fiind inconjurati si izolati de germani (operatiunea Market-Garden) si-au exprimat regretul ca nu pot discuta despre capitulare deoarece nu au conditii de a-i prelua ca si prizonieri pe nemti Posted Image


Ca un off-topic, mai multe acte de eroism cred ca gasim la rusi, ucrainieni, polonezi, chinezi, filipinezi si chiar si romani din perioada celui de-al doilea razboi mondial. Insa astia nu este cool ca americani si britanicii si povestile lor nu dau bine pe ecran la Hollywood si prin cale de consecinta nu prea auzim de ele.

Ca fapt divers, bunicul meu a fost prizonier de razboi in Crimeea, a supravietuit razboiului printr-o serie de intamplari fericite demne de un roman (una din ele fiind ratarea la mustata a imbarcarii pe un vas care trebuia sa-l aduca acasa, vas care a fost scufundat in Marea Neagra fara supravietuitori). El a venit acasa PE JOS din Rusia la un an dupa terminarea razboiului. Celalalt bunic a fost inrolat dupa ce am intors armele si a luptat contra nemtilor. Si astea sunt doar cateva cazuri, cine stie cate fapte de vitejie au existat si nu sunt aflate sau povestite pentru ca autorii nu erau americani sau britanici.

Edited by un_dac, 28 October 2016 - 10:09.


#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Este si nu este acelasi lucru .... exemplele de mai sus vorbesc de reactia unor comandanti de unitati militare, si implicit "responsabili" de soarta subordonatilor, care in situatii critice (lipsa munitie, superioritate evidenta a inamicilor, etc) aleg totusi sa continuie lupta.
Situatii nu prea des intalnite .... ba dimpotriva .... in cele mai dese cazuri cei "incoltiti" aleg sa se predea ... de curand cand "omuletii verzi" au invadat Crimeea comandantii ucrainieni (inclusiv cei de pe nave) au ales in unanimitate sa preadea unitatile (navele) fara lupta .... . In WW2 cel mai notoiu caz este al lui Arthur Percival (general britanic) care desii avea 80.000 de soldati in subordine a capitulat si predat fortareata Singapore japonezilor care aveau acolo doar 30.000 de militari.

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Tarzy, on 28 octombrie 2016 - 11:12, said:

Este si nu este acelasi lucru .... exemplele de mai sus vorbesc de reactia unor comandanti de unitati militare, si implicit "responsabili" de soarta subordonatilor, care in situatii critice (lipsa munitie, superioritate evidenta a inamicilor, etc) aleg totusi sa continuie lupta.

Garantat au si rusii exemplele lor, imi vine in minte batalia de la Raisiniai pe undeva prin tarile baltice cand un singur tanc rusesc a oprit asaltul unei coloane intregi de blindate germane.

Eu m-am referit la acte de vitejie in general care se regasesc la orice natiune, nu numai la americani cum ne este prezentat prin filme. Strict situatii unde nu s-au predat soldati in ciuda nimicirii iminente sunt convins ca se gasesc exemple si in alte armate.

Ca tot veni vorba de filme americane si astfel de exemple, cine a vazut Fury cred ca imi poate da dreptate.

Edited by un_dac, 28 October 2016 - 11:46.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Fury dupa parerea mea este o mare porcarie propagandistica.
Cat or fi fost de "prosti", "neinstruiti" si "ageamii" nemtii,macar un panzerfaust trebuia sa-si atinga tinta.Totusi era vorba de un batalion de nemti.

Dar domnilor,sa nu-i rapim placerea lui Prien in primul rand si sa nu deviem de la subiect.
Sa ramanem la Napoleon,un personaj definitoriu pentru istoria moderna si filmele despre el.

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 un_dac, on 28 octombrie 2016 - 11:41, said:

Garantat au si rusii exemplele lor, imi vine in minte batalia de la Raisiniai pe undeva prin tarile baltice cand un singur tanc rusesc a oprit asaltul unei coloane intregi de blindate germane.

Eu m-am referit la acte de vitejie in general care se regasesc la orice natiune, nu numai la americani cum ne este prezentat prin filme. Strict situatii unde nu s-au predat soldati in ciuda nimicirii iminente sunt convins ca se gasesc exemple si in alte armate.

Ca tot veni vorba de filme americane si astfel de exemple, cine a vazut Fury cred ca imi poate da dreptate.

bineinteles ca-si au si rusii partea lor .... dar ... inca o data subliniez ca nu vorbim taman de cazuri similare .... tancul rusesc nu era inconjurat .... ci intr-o pozitie "dominanta" iar dupa ce-a terminat munitia echipasul si-a pus coada in spinare si-au plecat acasa

dar adisz are dreptate, divagam de la subiect

#18
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Cel mai bun film despre Napoleon a fost cel din 1970, Waterloo si este despre un fragment de la finele perioadei. Cred ca ar cam fi timpul sa faca cineva o ecranizare mai recenta, subiectul e vast, material exista si cred ca merita. Mai ales ca acum ca tehnologia cinematografica a evoluat, se pot folosi efecte speciale dar fara exagerari. Ceva in genul filmului The Patriot de exemplu cred ca e ok.

As vrea sa vad o ecranizare dupa batalia de la Trafalgar, nici nu stiu daca s-a facut.

Edited by un_dac, 28 October 2016 - 13:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate