Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Oameni mai putin cunoscuti care schimba lumea... in bine.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#1
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mereu m/am gandit la un topic cu acest nume. intersectandu'ma cu acest articol si mai ales gasind in acest articol aceeasi expresie, m'am gandit ca este un semn.
deci, va propun un topic, un topic despre lucruri bune, cu oameni ce schimba lumea in bine.

astazi, Dr Zbigniew Religa

[ http://cdn.zmescience.com/wp-content/uploads/2015/01/humans-of-world-powerful-portrait-photography-17__880.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cine este? ce treaba are el cu noi? nu avem noi ore destui eroi, ce cautam sa admiram eroii altora? nu caut raspuns la acveste intrebari. nu acesta este scopul acestui topic.
va invit doar la reflectie si sa postati si voi aici, persoane ce credeti ca schimba lumea in bine.
https://en.wikipedia...Zbigniew_Religa
http://www.zmescienc...religa-picture/

prima operatie de cord in Polonia. asupra unui pacient ce nimeni nu'i dadea sanse, mai ales ca era in varsta (peste 60 de ani). operatia a durat 23 de ore. aici vedem doctorul monitorizand pacientul dupa operatie. puteti admira tehnologia "moderna". omul sfinteste locul spune romanul. pacientul inca traieste si supravietuieste doctorului ce a murit acum cativa ani,
desi doctorul se declara ateist, eu cred ca este bine sa ne amintim de astfel de oameni. daca gasim cinci ca el, poate lumea este salvata...

#2
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postargentum, on 26 octombrie 2016 - 22:10, said:

desi doctorul se declara ateist, eu cred ca este bine sa ne amintim de astfel de oameni. daca gasim cinci ca el, poate lumea este salvata...

de ce "desi"?

topicul e interesant, dar probabil s-ar transforma in copy-paste-uri de pe FB si incet-incet in el si-ar face aparitia personaje din ce in ce mai bizare si mai dubioase. dar nu e asta problema. problema este acel "desi".

Edited by chique, 26 October 2016 - 22:19.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In medicina trebuie sa:
Vrei
Sa fii capabil sa treci peste esec

Inaintea pacientului succes, au fost zeci de decese. Nu s-a oprit, a perseverat.

Sa va spun ca exista pacient TRATAT de HIV din greseala printr-o metoda care, daca pacientul nu moare, are succes? Cand? acum 20 de ani. De atunci nu au re-incercat prea multi (au mai fost 2-3 tentative).

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postargentum, on 26 octombrie 2016 - 22:10, said:

doctorul se declara ateist
Ateist?

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Consider si eu ca ,,deși" este pus anapoda, îți spune unul care crede că Universul nu este hazard, nici fraier.
Un OM si atît, ce este de explicat aici ?!

View Postericmario, on 26 octombrie 2016 - 22:22, said:


Ateist?

Nuanțe, viziuni personale :P

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postargentum, on 26 octombrie 2016 - 22:10, said:

desi doctorul se declara ateist
Foarte rau, mai bine se declara antiteist convins, altfel in loc de 23 ore de operatie facea 23 ore de pelerinaj si pacientul il trata cu apa sfiintita.

Dar daca era ateu, asta inseamna ca acum arde in iad nu-i asa ?

Edited by _-AppleS-_, 26 October 2016 - 22:28.


#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postchique, on 26 octombrie 2016 - 22:17, said:



de ce "desi"?

topicul e interesant, dar probabil s-ar transforma in copy-paste-uri de pe FB si incet-incet in el si-ar face aparitia personaje din ce in ce mai bizare si mai dubioase. dar nu e asta problema. problema este acel "desi".

Desiul are legătură cu fraza ce a urmat. Deși doctorul nu credea în Biblie, eu spun ca dacă găsim cinci ca el, Dumnezeu ne salvează. Desiul nu are nimic de a face cu doctorul în sine, nu este folosit ca sa arate o presupusa lipsa, ci tocmai opositul (cred ca am inventat un cuvant)
Am făcut bine? Am făcut rău? Nu va mai gândiți la asta

#8
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
deci ce a facut acest medic ca tot n-am inteles

#9
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postargentum, on 26 octombrie 2016 - 22:25, said:

Desiul are legătură cu fraza ce a urmat. Deși doctorul nu credea în Biblie, eu spun ca dacă găsim cinci ca el, Dumnezeu ne salvează. Desiul nu are nimic de a face cu doctorul în sine, nu este folosit ca sa arate o presupusa lipsa, ci tocmai opositul (cred ca am inventat un cuvant)
Am făcut bine? Am făcut rău? Nu va mai gândiți la asta

pai in postul originar nu apare nimic despre Biblie sau Dumnezeu.

si ca sa completez, acel "desi" e o problema pentru mine. poate pentru altii nu e.

#10
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Chirurgul cardiac de origine poloneză, Zbigniew Religa, și pacientul său, Tadeusz Zitkevits, au rămas uniți în memoria colectivă printr-o fotografie celebră, realizată de James Stanfield. Imaginea a fost desemnată fotografia anului 1987 de către National Geographic, revista în care aceasta a fost publicată pentru prima dată.

Imaginea care îl surprinde pe chirurgul Zbigniew Religa în timp ce urmărește semnele vitale ale pacientului său, după o operație care a durat 23 de ore și în care acestuia i-a fost transplantată o nouă inimă, a făcut înconjurul lumii și a stârnit interesul a milioane de oameni. Imaginea a fost inclusă ulterior într-un top al celor mai bune 100 de fotografii publicate până atunci în istoria revistei National Geographic. Chiar dacă inima chirurgului nu mai bate astăzi (a murit în 2009), cea a pacientului său, căruia i-a salvat viața, funcționează încă.
[ http://www.fotografiemedicala.ro/wp-content/uploads/2015/01/rt3612_religa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdn.zmescience.com/wp-content/uploads/2015/01/humans-of-world-powerful-portrait-photography-17__880.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://cdn.zmescience.com/wp-content/uploads/2015/01/work_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacientul Tadeusz Zitkevits, la 25 ani dupa operatie.

Edited by tenzen, 26 October 2016 - 22:34.


#11
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Corect. Ce relevanta are faptul ca-i ateist sau nu, in conjunctura titlului de topic?

Titlul este cu "Oameni care schimba lume" Nu-i asa?

Edited by Balamache, 26 October 2016 - 22:40.


#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Acum câțiva zeci de ani, o expediție de antropologi (chestie reala, anii 60 dacă nu ma insel) ajunge la un trib din asta pierdut, fără contacte.
Le pune sa vadă câteva filmulețe (proiectate în fata adunării tribale, ma rog) cu ce se afla în lumea din afara, sa ii studieze, sa le vadă reactiile.

La sfârșit, discutând cu ei (or fi avut ei un translator sau poate erau ageri și mișcau mâinile în aer bine) cauta sa le afle impresiile.
Toți entuziasmați de o gaina. Filmulețele arătau lumea moderna, blocuri, avioane etc ei vorbeau în schimb despre o gaina. Toți entuziasmati.
Antropologii deruland filmele, au găsit intradevar o gaina intr'un colt de cadru pentru vreo doua trei secunde.
Oamenii tribului atât au perceput, gaina. Restul, toate celelalte le'au fost straine...

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postchique, on 26 octombrie 2016 - 22:29, said:

pai in postul originar nu apare nimic despre Biblie sau Dumnezeu.

si ca sa completez, acel "desi" e o problema pentru mine. poate pentru altii nu e.

Pentru mine nu este, dar am observat că este în text si logica :D
O problemă, pentru mine, chiar nu este, dar vorbim virtual, asa... de neuron activ.

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postchique, on 26 octombrie 2016 - 22:29, said:



pai in postul originar nu apare nimic despre Biblie sau Dumnezeu.

si ca sa completez, acel "desi" e o problema pentru mine. poate pentru altii nu e.

E vorba de negocierea lui Abraham cu Dumnezeu pentru soarta sodomei geneza nu's ce capitol. Chestie ce nu tine neapărat de religie, ci asa de sete de cunoastere

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBalamache, on 26 octombrie 2016 - 22:32, said:

Corect. Ce relevanta are faptul ca-i ateist ateu sau nu in conjunctura titlului de topic?

Titlul este cu "Oameni care schimba lume" Nu-i asa?
nici una
nu vreau sa ma bag in seama dar am ceva de spus

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttenzen, on 26 octombrie 2016 - 22:31, said:

[ http://cdn.zmescience.com/wp-content/uploads/2015/01/work_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacientul Tadeusz Zitkevits, la 25 ani dupa operatie.[/i]
A se observa durerea in fund a pacientului vizavi de credinta sau necredinta doctorului.

#17
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
si? ce-i asa ciudat aici? gaina era singura chestie care semana cu ceva cunoscut, chiar daca poate nu rasarea. poate oamenii nu aveau gaini, dar sigur vazusera pasari asemanatoare.

fii sigur ca si tu, daca intalnesti maine niste extraterestri si aia iti arata tot felul de imagini cu diverse forme ciudate iar intre ele apare si o gaina, tot gaina iti va capta atentia si interesul.

#18
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMarianG, on 26 octombrie 2016 - 22:40, said:

nici una
nu vreau sa ma bag in seama dar am ceva de spus
Spune ce vrei. E o tara libera. Sau vrei si tu sa schimbi lumea?

"""Attached File  11219578_836725989780877_2062725448207437548_n.jpg   48.11K   3 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate