Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Un site din România a încasat ilegal amenzi de circulație și roviniete. 20.000 de șoferi, înșelați

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010

Quote

Țeapă fără precedent, descoperită de polițiști. Un site a încasat ilegal amenzi de circulație și roviniete, în valoare de peste două milioane de lei. Site-ul își desfășura activitatea în baza unui protocol cu autoritățile locale din Giurgiu și CNADNR. Cetățenii din toata țara plăteau online amenzile, însă banii ajungeau doar la bugetul local din Giurgiu. În acest caz, subprefectul din Giurgiu și șefa de la Direcția de Impozite și Taxe locale au fost duși la audieri.

Polițiștii de la Direcția de Investigare a Criminalității Economice și procurorii au descins la 14 adrese din București, Giurgiu și Cluj. Oamenii legii au ridicat documente de la Prefectura Giurgiu și de la CNADNR, dar și de la sediile unei firme care deține o platformă online pentru plata amenzilor.
În total, 6 persoane au fost duse la audieri, printre care subprefectul din Giurgiu, Laurențiu Țintea, și fosta șefă a Direcției de Taxe și Impozite din Giurgiu.

Suspecții au avut de dat explicații despre contractul ilegal semnat cu platforma online, care nu era autorizată și acreditată.
"Funcționari din cadrul unor instituții publice ar fi semnat cu reprezentanții unor societăți comerciale un protocol pentru încasarea online a contravalorii amenzilor de la regimul rutier și pentru lipsa rovinietei", a spus comisar șef Daniel Petru Bratu.
Concret, după ce cetățenii își plăteau online amenzile sau rovinietele, banii nu erau redirecționați către autoritățile din fiecare județ. Anchetatorii spun că sumele încasate din toată țara ajungeau doar la bugetul din Giurgiu. Nu înainte ca reprezentanții site-ului să își oprească un comision.
Autoritățile estimează că 20.000 de șoferi și-au plătit amenzile folosindu-se de acest site. Deși banii n-au ajuns la primăriile care erau îndreptățite să-i încaseze, polițiștii spun că șoferii nu au de ce să aibă emoții. Nimeni nu se va trezi cu popriri pe conturi.
Din primele estimări, s-ar fi încasat aproximativ 500.000 de euro din plata amenzilor auto și rovinietelor.
Acuzați de uzurparea funcției, suspecții riscă să ajungă în spatele gratiilor dacă vor fi găsiți vinovați.

Sursa

Doar la noi se putea intampla asa ceva. Daca pana in 2009 firma incasa banii de pe urma camerelor radar instalate ilegal, acu au mai avansat si incaseaza si banii proveniti din PV al politistilor. Mare ti-e gradina Doamne.

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
:lol: fain. Mi-am platit unica amenda in nu mai stiu cati ani acolo :D. Oare sa-i actionez in instanta? :D

#3
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
Cum apare o stire pe PRO, cum un nou topic. Cred ca oameni trebuiau sa fie mai atenti si mai vigilenti inainte sa plateasca ceva

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaris86, on 26 octombrie 2016 - 19:55, said:

Doar la noi se putea intampla asa ceva. Daca pana in 2009 firma incasa banii de pe urma camerelor radar instalate ilegal, acu au mai avansat si incaseaza si banii proveniti din PV al politistilor. Mare ti-e gradina Doamne.
plata amenzi se inregistreaza, platitorul nu pateste nimic
cel care a intermediat tranzactia are o problema "in derulare"

View PostRealThing, on 26 octombrie 2016 - 19:58, said:

Posted Image fain. Mi-am platit unica amenda in nu mai stiu cati ani acolo Posted Image. Oare sa-i actionez in instanta? Posted Image
sub ce incadrare?

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
S-a dat deja stirea la tv...

http://stirileprotv....sta-frauda.html

Edited by ericmario, 26 October 2016 - 20:07.


#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
LOL, magarii de genul asta se faceau acu 15 ani pe net. Stiu niste rusi care s-au imbogatit din asta.

Dar in cazul de fata, magaria mare nu e la site, care isi oprea 6 lei per tranzactie, ci la baietii de la Giurgiu.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu 6 lei/tranzactie, ci 5%.

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Cu ce au fost inselati soferii daca nu ii pune nimeni sa plateasca din nou?

Dupa cum suna titlul ai avea impresia ca au furat aia de la firma banii, insa tot la stat ajung banii, chiar daca la giurgiu. Pare mai degraba o incurcatura.

Initial ma gandeam ca ar fi vreun site nelegitim, cu ceva escroci in spate.. cand colo...

Edited by MrReason, 26 October 2016 - 20:12.


#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMarianG, on 26 octombrie 2016 - 20:03, said:

sub ce incadrare?

Asta nu-i treaba mea, d-aia exista avocati si eu nu sunt moderator pe Legis :lol:

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Romania, tara unde alesii fura si din amenzi!

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postericmario, on 26 octombrie 2016 - 20:10, said:

Nu 6 lei/tranzactie, ci 5%.
hai ca musc, din banii cui ?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Din banii tranzactionati, adica ai statului.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
deci suntem de acord ca titlul este gresit?

#14
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

View Postericmario, on 26 octombrie 2016 - 20:04, said:

S-a dat deja stirea la tv...

http://stirileprotv....sta-frauda.html
asta am zis si eu

Dar ceea ce nu inteleg, este romanu' asa de tembel incat sa nu vada teapa?

Edited by FanOnePlus, 26 October 2016 - 20:57.


#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Posttrezel, on 26 octombrie 2016 - 20:49, said:

Nu soferii au fost inselati, ci statul.
Adica un functionar public s-a gandit sa intermedieze banii platiti printr-o firma de casa si sa incaseze 5% facand nimic. Si in mod ilegal si contracost a atribuit contractul. Asta e caz de DNA...
Sa inteleg ca primaria din giurgiu e privata?
5% facand nimic? Ia baga tu niste intermedieri din astea contra nimic si discutam dupa.

View PostFanOnePlus, on 26 octombrie 2016 - 20:56, said:

asta am zis si eu

Dar ceea ce nu inteleg, este romanu' asa de tembel incat sa nu vada teapa?
"romanu" (se subintelege, unii dintre ei, multi din pacate), e atat de tembel incat crede ca ia teapa si cand nu ia teapa.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMarianG, on 26 octombrie 2016 - 20:33, said:

deci suntem de acord ca titlul este gresit?
Absolut.

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Se zice ca toata treaba a fost organizata de un prefect
Tare curios sunt de la ce partid o fi asta

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
amenzile se pot plati la orice serviciu de taxe si impozite. la ala din zona in care ai luat amenda, la tine acasa, la giurgiu sau la satu mare, e tot aia.
chestia nu e complet ilegala. doar complet imorala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate