Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema laptop nou Asus R555JQ - temperatura ridicata!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005
Detin un laptop Asus si de 3-4 zile observ ca indiferent de profilul de management al bateriei cooler-ul este extrem de zgomotos chiar in idle(fara a rula vreo aplicatie). Am incercat sa inteleg din ce cauza se manifesta insa nu este niciun proces suplimentar. Am scanat de virusi cu AVG - nu am niciun virus sau malware. Am scanat pt malware suplimentar cu MalwareBytes Anti-Malware si la fel nu a gasit nimic. Sistemul e curat. Mentionez ca e instalat Win 64 bits cu SP1.
Precizez faptul ca sistemul ruleaza extrem de incet iar pe baterie nu tine mai mult de 1 h si 20 min fata de minim 4h si 10 minute pe modulul economic. Atasez si un printscreen din HWMonitor pentru o analiza mai amanuntita.
Laptop-ul este in garantie.
Va multumesc si astept sugestii din partea dumneavoastra!

Edited by cove_adrian, 26 October 2016 - 18:52.


#2
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Postcove_adrian, on 26 octombrie 2016 - 18:48, said:

Detin un laptop Asus si de 3-4 zile observ ca indiferent de profilul de management al bateriei cooler-ul este extrem de zgomotos chiar in idle(fara a rula vreo aplicatie). Am incercat sa inteleg din ce cauza se manifesta insa nu este niciun proces suplimentar. Am scanat de virusi cu AVG - nu am niciun virus sau malware. Am scanat pt malware suplimentar cu MalwareBytes Anti-Malware si la fel nu a gasit nimic. Sistemul e curat. Mentionez ca e instalat Win 64 bits cu SP1.
Precizez faptul ca sistemul ruleaza extrem de incet iar pe baterie nu tine mai mult de 1 h si 20 min fata de minim 4h si 10 minute pe modulul economic. Atasez si un printscreen din HWMonitor pentru o analiza mai amanuntita.
Laptop-ul este in garantie.
Va multumesc si astept sugestii din partea dumneavoastra!


http://postimg.org/image/lgjz0sgct/

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De cat timp ai laptopul ?

S-ar putea ca sistemul de racire sa fie plin de praf si din cauza asta sa-si piarda din eficienta.

#4
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005
Il am de 14 luni de zile. Am incercat sa il desfac insa mi se pare dificil spre imposibil. Nu am reusit sa ajung la fan. Am desfacut carcasa, am scos bateria, unitatea DVD si cam atat. Mai departe nu inteleg cum sa ajung la cooler.
P.S. Nu am crezut ca este atat de ciudat si greu de ajuns la un cooler.
Nu gasesc un tutorial pentru seria Asus R555JQ.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ai temperatura mare, e normal sa mearga la maxim. in task manager cat % lucreaza procesorul?

malwarebytes nu e doar pt malware, iar avg stiu ca nu e prea bun, eu nu-l voi mai instala niciodata.

#6
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Post41ex, on 26 octombrie 2016 - 20:20, said:

ai temperatura mare, e normal sa mearga la maxim. in task manager cat % lucreaza procesorul?

malwarebytes nu e doar pt malware, iar avg stiu ca nu e prea bun, eu nu-l voi mai instala niciodata.

Variaza in fct de proces. Vreo idee cum se ajunge la cooler? Chiar tre sa dezasamblez si tastatura pentru a ajunge la cooler?
O tampenie. E primul laptop Asus dupa 4 modele de Dell anterioare. Din perspectiva accesului la componente si implicit la fan DELL este si va ramane cu multe clase peste Hasus.

Nu am habar cum ajung la cooler!

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
de asa ceva se ocupa garantia, dar de moment ce ai ales sa-ti bagi nasul in el, garantia este ca si inexistenta deja. iar ei sigur l-ar fi curatat si adus la stadiul de functionare. ramane doar sa cauti video pe net, ori sa incerci sa il desfaci, pe riscul tau in caz ca spargi ceva.

vezi ca mai toate au clipsuri si cleme ce nu se desfac oricum, sunt anumite pozitii de desfacere, dar mai ales, suruburi ascunse.

#8
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View PostDany_Darke, on 29 octombrie 2016 - 20:14, said:

de asa ceva se ocupa garantia, dar de moment ce ai ales sa-ti bagi nasul in el, garantia este ca si inexistenta deja. iar ei sigur l-ar fi curatat si adus la stadiul de functionare. ramane doar sa cauti video pe net, ori sa incerci sa il desfaci, pe riscul tau in caz ca spargi ceva.

vezi ca mai toate au clipsuri si cleme ce nu se desfac oricum, sunt anumite pozitii de desfacere, dar mai ales, suruburi ascunse.

Corect, din nefericire!
Am decis sa formatez partitia si sa instalez Win 10 pe 64 bits (recomandat si de cei de la service). Am observat ca temperaturile sunt mai mult decat decente. Pe High Performance nu depaseste 68-69 grade si doar extrem de rar. Cooler-ul este silentios si aerul evacuat este rece spre maxim caldut. Laptopul in general este rece si sta pe la 45-48 grade Celsius. Bateria si-a "revenit" si tine 3h si 30 min spre 4 h.

Edited by cove_adrian, 30 October 2016 - 15:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate