Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

[Întrebare]Transfer locuri pentru romi.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MihaiDanian

MihaiDanian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2016
Salutare, mă aflu într-o situație mai nașpa, și am câteva nelămuriri.

Am intrat în clasa a IX-a anul acesta, pe locuri pentru romi. Sunt la un liceu de top la mine în oraș, dar nu mă pot acomoda.
Ideea este că, media mea a fost una mică. Este o diferență de 3-4 puncte decât media cu care s-a intrat în mod normal.

Acum, desigur...Regret această decizie, și doresc să mă transfer la un alt liceu. Doresc să mă transfer pe un alt profil, la un alt liceu.
Și doresc să fac asta cât mai repede posibil, aka din semestrul II.
Am înțeles că dacă doresc să mă transfer din semestrul II al clasei a IX-a, trebuie să am media de admitere cel puțin cât ultimul absolvent din clasă, sau ceva de acest gen.
Întrebarea mea este: Nu se poate să mă transfer pe locuriile pentru romi de la respectivul liceu?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
S-a inventat secretariatul sau audiente la director. Ei sunt in masura sa-ti raspunda.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Probabil locurile pentru rromi sunt deja ocupate. Ramane sa te interesezi la liceul unde vrei sa ajungi ce si cum.

#4
MihaiDanian

MihaiDanian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2016

 yo9hrb, on 26 octombrie 2016 - 18:43, said:

Probabil locurile pentru rromi sunt deja ocupate. Ramane sa te interesezi la liceul unde vrei sa ajungi ce si cum.

Nu prea cred, sunt destul de sigur că sunt libere. Ideea este dacă mă pot transfera direct pe ele, pe această cale. Fără să mai conteze media.

#5
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
Poti sa te muti la ce liceu vrei si in ce clasa vrei,cat timp ai atuul de a fi din minoritatea care in 5 ani va fi majoritate.

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Dar examen normal nu poti sa dai ...sau face rau la etnie?

#7
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu inteleg treaba asta cu locurile pentru rromi, adica nu mi se pare corect ca, cineva cu o medie de 5 sa intre la un liceu unde media de admitere e 8-9, o prostie.

#8
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Singura ta sansa e sa termin liceul asta(de top), stai aici trage tare, vezi-ti de treaba pune-te cu burta pe carte. Lasa balariile din alte licee.

Cu timpul te vei acomoda si macar vei fi un rrom educat, altfel esti mancat si ajungi pá combinatie in Spania.

Edited by DdorinN, 26 October 2016 - 19:50.


#9
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 MihaiDanian, on 26 octombrie 2016 - 18:16, said:

Salutare, mă aflu într-o situație mai nașpa, și am câteva nelămuriri.

Am intrat în clasa a IX-a anul acesta, pe locuri pentru romi. Sunt la un liceu de top la mine în oraș, dar nu mă pot acomoda.
Ideea este că, media mea a fost una mică. Este o diferență de 3-4 puncte decât media cu care s-a intrat în mod normal.

Acum, desigur...Regret această decizie, și doresc să mă transfer la un alt liceu. Doresc să mă transfer pe un alt profil, la un alt liceu.
Și doresc să fac asta cât mai repede posibil, aka din semestrul II.
Am înțeles că dacă doresc să mă transfer din semestrul II al clasei a IX-a, trebuie să am media de admitere cel puțin cât ultimul absolvent din clasă, sau ceva de acest gen.
Întrebarea mea este: Nu se poate să mă transfer pe locuriile pentru romi de la respectivul liceu?
esti rrrrom?!? Posted Image

#10
MihaiDanian

MihaiDanian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2016

 A-d-r-i-a-n, on 26 octombrie 2016 - 19:43, said:

Nu inteleg treaba asta cu locurile pentru rromi, adica nu mi se pare corect ca, cineva cu o medie de 5 sa intre la un liceu unde media de admitere e 8-9, o prostie.

"Media de admitere" în sine, este de fapt, media ceea mai mică cu care s-a intrat. În cazul nostru (Al romilor) repartizarea este separată. Astfel: Elevii români, care sunt cu sutele, vor avea medii de admitere mai mari, din motive variate.
în timp ce la romi, având în vedere abandonul școlar, cum spuneam este o altă repartizare, deci...având în vedere numărul redus de persoane, este mai puțină concurență,
prin urmare se poate intra și cu media 2, la un liceu de 9. Nu contează :D

 DdorinN, on 26 octombrie 2016 - 19:48, said:

Singura ta sansa e sa termin liceul asta(de top), stai aici trage tare, vezi-ti de treaba pune-te cu burta pe carte. Lasa balariile din alte licee.

Cu timpul te vei acomoda si macar vei fi un rrom educat, altfel esti mancat si ajungi pá combinatie in Spania.

Ideea e simplă, nu-mi place profilul pe care mă aflu. Nu mă simt atras de nimic sincer. Mă trezesc la 5 dimineață, și vin la 6 acasă. 13 ore. 13 ore pierdute în fiecare, 13 ore pe care eu le urăsc.
Și mă frustrează, mă frustrează că nu am timp să învăț ceea ce-mi place. În momentul de fața doresc să-mi fac un portofoliu, pentru a mă angaja pe un post de Web Designer, dar penis timp.
Doresc să mă duc la un liceu de căcat doar pentru a avea mai mult timp liber. Timp pe care îl voi folosii într-un mod productiv mie.

#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Cum adica locuri pentru ti.ga.ni? Ce e asta? De cand e? Nu am auzit de asa ceva. :|

#12
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016

 MihaiDanian, on 26 octombrie 2016 - 20:19, said:

"Media de admitere" în sine, este de fapt, media ceea mai mică cu care s-a intrat. În cazul nostru (Al romilor) repartizarea este separată. Astfel: Elevii români, care sunt cu sutele, vor avea medii de admitere mai mari, din motive variate.
în timp ce la romi, având în vedere abandonul școlar, cum spuneam este o altă repartizare, deci...având în vedere numărul redus de persoane, este mai puțină concurență,
prin urmare se poate intra și cu media 2, la un liceu de 9. Nu contează Posted Image



Ideea e simplă, nu-mi place profilul pe care mă aflu. Nu mă simt atras de nimic sincer. Mă trezesc la 5 dimineață, și vin la 6 acasă. 13 ore. 13 ore pierdute în fiecare, 13 ore pe care eu le urăsc.
Și mă frustrează, mă frustrează că nu am timp să învăț ceea ce-mi place. În momentul de fața doresc să-mi fac un portofoliu, pentru a mă angaja pe un post de Web Designer, dar penis timp.
Doresc să mă duc la un liceu de căcat doar pentru a avea mai mult timp liber. Timp pe care îl voi folosii într-un mod productiv mie.

Sunt mai mult ca sigur ca din ceea ce vb , tot romanii sunt de vina pentru toate. Ca mergi tu 13 ore dus-intors,ca rrrromul e discriminat ca are rata de 90% a abandonului scolar.(De ar avea si abandonul socialelor si a alocatiilor la fel ... ) Sunt oameni (si romani) care sunt mai saraci ca voi si tot merg la scoli ,licee etc. Ultimul caz vazut in presa era un tata de pe langa Sibiu cu 2 copii care ii crestea in grajd fara nici o utilitate ,deci scuzele voastre ca etnie nu se justifica. Sistemul e prost din `90 cand prostimea din romania a ales un presedinte rrom-evreu. Si de atunci a inceput degradarea natiei. De asta nici refugiatii nu ne trebuie ca ii avem pe "ai nostri".
In concluzie sunt mai mult ca sigur ca vrednicia de care dai dovada o sa te ajute sa termini liceul cand "o face plopul mere". Vorbim in 4 ani. Sa ne tii la curent.

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Esti hater. Ce ai cu omul? Nu a zis nicaieri ca e vina romanilor sau altceva. Sunt cel putin 20 de topicuri pe softpedia in care romanii intreaba cum sa se transfere la alt liceu. Nu vad ca el sa fi cautat scuze pentru rata aia mare de abandon scolar.

LE: Eu cred ca e un ti.ga.n de apreciat tinand cont de felul in care scrie. A strecurat el un i si niste virgule in plus dar per total e ok.

Edited by baliosss, 26 October 2016 - 20:49.


#14
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016

 baliosss, on 26 octombrie 2016 - 20:46, said:

Esti hater. Ce ai cu omul? Nu a zis nicaieri ca e vina romanilor sau altceva. Sunt cel putin 20 de topicuri pe softpedia in care romanii intreaba cum sa se transfere la alt liceu. Nu vad ca el sa fi cautat scuze pentru rata aia mare de abandon scolar.

LE: Eu cred ca e un ti.ga.n de apreciat tinand cont de felul in care scrie. A strecurat el un i si niste virgule in plus dar per total e ok.

Dle Baliosss , cred ca dumneata nu intelegi limba materna. El,a strecurat niste propozitii inteligente in post,drept pt care unii se prind mai greu. Cand veniti cu probe gen "hater"(fiind la moda de extrema bolsevica din Europa ) trebuie venit si cu acele argumente cuvintelor dvs. Vad ca io,unul, i-am spus corect etniei din care vine, dvs. ii spuneti "t.iga.n" ceea ce automat inseamna contraventie ,conform constitutiei(adevarat modificata il ultimii ani). Deci care este "hater" dle ?
Inca ceva, cum puteti dvs. a spune " e de apreciat ca scrie", adica un cetatean al tarii cu certificat nascut ,deci "get-beget",sa nu stie sa scrie in limba statului? Nu ma intereseaza ca e de etnie : sas,ucrainian,slovak,maghiar,rrom etc., el trebuie sa se conforme cu legile tarii.
Ceea ce am vb dle Baliosss e strict conform legii din tara noastra. Daca dvs. nu cunoasteti legile ,se pot accesa usor printr-un simplu google. In rest treaba cu "parintele" dvs. iliescu inca e valabila.
PS: Io,inca astept replica lui 4 ani de zile cu gandul la terminarea liceului.Probabil suntem destui pe forum care am facut navete si drumuri de peste 12-13 ore la scoli si inca la munca in ziua de azi. Io fac 14 ore cu tot cu transport si nu mai vait.

http://adevarul.ro/l...58cb/index.html

Edited by AladinArdeal, 26 October 2016 - 21:01.


#15
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 MihaiDanian, on 26 octombrie 2016 - 20:19, said:

"Media de admitere" în sine, este de fapt, media ceea mai mică cu care s-a intrat. În cazul nostru (Al romilor) repartizarea este separată. Astfel: Elevii români, care sunt cu sutele, vor avea medii de admitere mai mari, din motive variate.
în timp ce la romi, având în vedere abandonul școlar, cum spuneam este o altă repartizare, deci...având în vedere numărul redus de persoane, este mai puțină concurență,
prin urmare se poate intra și cu media 2, la un liceu de 9. Nu contează Posted Image

Eu stiu ca media de admitere se calculeaza din media din clasele V-VIII si media de la examen, deci tot nu e corect ca unul care ia 4-5 la examene sa ajunga la acelasi liceu cu unul care a luat 9, sa nu mai zic de elevii care nu intra la liceul dorit datorita unei diferente de cateva sutimi, si unul intra cu 5.

Daca tot ai avut ocazia sa intri la un liceu bun pune mana si invata, altii poate si-ar fi dorit la fie in locul tau dar nu au avut ocazia.

PS: Motivele alea variate sunt invatatul?

Edited by A-d-r-i-a-n, 26 October 2016 - 21:14.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 baliosss, on 26 octombrie 2016 - 20:35, said:

Cum adica locuri pentru ti.ga.ni? Ce e asta? De cand e? Nu am auzit de asa ceva. :|
Se cheamă discriminare pozitivă fenomenul. Nu pot însă să nu observ că inițiatorul pune corect cratima, lucru rar chiar la unii majoritari de pe forum. Deci, se poate..

#17
MihaiDanian

MihaiDanian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2016

 AladinArdeal, on 26 octombrie 2016 - 20:42, said:

In concluzie sunt mai mult ca sigur ca vrednicia de care dai dovada o sa te ajute sa termini liceul cand "o face plopul mere". Vorbim in 4 ani. Sa ne tii la curent.
Cred că am fost destul de clar când am spus că nu vreau să pierd 13 ore pe zi cu ceva ce mie nu-mi place și urăsc. Nu știu de ce ai asumat instant că este esențial să ai un liceu terminat, am fost destul de clar când am spus faptul că nu voi pierde timp și-mi voi petrece timpul învățând Web Developing.
Sincer, nici nu plănuiesc să dau bacul. Liceul nu este un lucru "necesar" pentru mine pur și simplu. Prefer să învăț singur, în modul meu. În modul că: Mi-a luat 15 minute să învăț din diferite cursuri online, ce am învățat într-un 1 an de școală.
Până-n momentul de față, am petrecut aproximativ 17.200 ore în școală. Dacă aș fi aplicat "The 10,000 Hours of Practice rule" , deja aș fi fost "expert" într-un domeniu pe care l-aș fi studiat singur.

#18
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Nu termina liceu' și Îți vei da cu șutul in c.... mai incolo, asta este sigur.Dacă nu suporți ideea de școală și învățat, care în liceu este foarte puțin( așa erau ai unii colegi de ai mei "Nu mai pot, mă omoară școala asta, sunt frant", însă ei veneau și stăteau toată ziua în banca pe telefon...) atunci nu îmi închipui cum vei proceda în fata unui patron care îți va spune fa aia și aia și aia și etc...Ce vei face, îți vei plânge de milă? Termină-ți liceu' și lasă prostiile.

Edited by RazvanQR, 29 October 2016 - 04:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate