Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pericol vaiant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
Bună ziua! Am două probleme și m-aș bucura dacă cineva știe răspunsurile la acestea.
1. În primul rând, am schimbat burlanul la un vaiant Ariston pe butelie și au mai rămas mici spații și crăpături neacoperite și taică-miu le-a umplut cu silicon. Dilema mea, fiindcă nu mă pricep la așa ceva, este dacă acel silicon reprezintă o problemă. La coșul respectiv sunt „conectate” atât vaiantul cât și soba și mă gândesc că din cauza fumului foarte cald de la ambele în funcțiune ar putea topi acel silicon care s-ar scurge înapoi pe burlan și în vaiat și cumva ar ajunge în flăcările din vaiant și ar putea exploda. E posibil să fie fără noimă, cum ziceam, nu mă pricep, dar la asta m-am gândit fiindcă nu cred că este chiar în regulă să pui silicon în sursă apropiată de căldură/foc.
Așadar, am de ce să-mi fac griji sau nu se poate întâmpla nimic?
2. Am observat de câteva zile că sub vaiant picură apă. Este destul de nou, îl avem de doi ani, dar nu cred că mai e în garanție. Nu aș putea explica în terminologie, dar se aducă câteva picături de apă în locul unde sunt bateriile, chiar sub acel căpăcel și undeva pe furtunul cu acel căpăcel de cupru, dacă am înțeles că așa se numește. Care ar fi cauza și cum se poate remedia?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Nu te supara,ce inseamna vaiant?De Ariston am mai auzit,dar de vaiant niciodata.

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 R1d3r107, on 26 octombrie 2016 - 10:49, said:

Bună ziua! Am două probleme și m-aș bucura dacă cineva știe răspunsurile la acestea.
1. În primul rând, am schimbat burlanul la un vaiant Ariston
Ce e ala vaiant Ariston ?
Te referi la o centrala Vaillant ? La un Ariston ?
La cosul de fum al centralei  ii zici burlan ?

Intrebarile sunt pentru a se putea lamuri lumea si sa iti poata raspunde .

 R1d3r107, on 26 octombrie 2016 - 10:49, said:


2. Am observat de câteva zile că sub vaiant picură apă. Este destul de nou, îl avem de doi ani, dar nu cred că mai e în garanție. Nu aș putea explica în terminologie, dar se aducă câteva picături de apă în locul unde sunt bateriile, chiar sub acel căpăcel și undeva pe furtunul cu acel căpăcel de cupru, dacă am înțeles că așa se numește. Care ar fi cauza și cum se poate remedia?
Fa o poza,mai bine  si pune-o aici.

#4
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
@adisz Vaiant, adică „vaillant” în original, adică încălzitor instant de apă caldă, din acela folosit cu butelie.

@Daco_Get Ceva asemănător http://www.calorserv...ARIFAST11CFPGPL
Dar nu e centrală, fiindcă nu am gaze, ci pe butelie. Aristonul, ca să nu-i mai zic vaiant, are un burlan care se duce înspre coșul de fum.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma...un fel de xerox minolta. S-a impamantenit expresia de vaiant exact ca la xerox, adidasi, scotch, termos, jeep, pampersi etc. Genul de brand devenit (pentru ca au fost bune sau au inovat) substantiv comune.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Primele instanturi pe gaz intrate in Ro au fost cele second hand.
- La mine in zona au aparut prima data unele marca Junkers. De atunci toate lumea spune ca are un Junkers Ariston. (la fel ca si Adidasi Puma)
- In cazul initiatorului, primele aparute pe piata SH in zona lui, au fost marca Vaillant. Deaia el are acum un Vaiant Ariston.

Burlan = tubulatura flexibila dintre instant si cosul de caramida al casei.

----------
Initiator, din ce este burlanul ? Din aluminiu sau din inox ?
Da jos tot siliconul, curata foarte bine si pune-l pe taica-tu sa faca niste ciment cu nisip ca sa astupe gaurile.

Edited by florin71_skoda, 26 October 2016 - 11:14.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt cunoscute centralele Vaillant, ca de altfel si Junkers, Ariston, etc.

Dar n-am mai auzit pana acum sa spuna cineva ca are o centrala Ariston brava si curajoasa...
Vaillant inseamna brav sau curajos in franceza.

A fost si un serial de desene animate cu brandul Vaillant, insa era cu motoare (motociclete, masini...)
Brandul Junkers este cunoscut si pt avioane, ceasuri, dar sunt recunoscute centralele.

Edited by loock, 26 October 2016 - 11:25.


#8
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
Pun aici pozele să fie mai clar. Aristonul nu este SH, e luat de acum doi ani și a costat destul de mulți bani.
Cred că sunt rotite pozele greșit, deși le-am salvat cum trebuie.

Attached Files



#9
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
În primul rând este IMPERATIV NECESAR să înlocuiești cât mai repede furtunul ăla improvizat și legat cu colier de doi lei  dintre butelie și instant cu un racord flexibil metalic special pt. gaz (ca să nu auzim de voi la știrile de la ora 5).
Siliconul sanitar aplicat de taică-tu nu rezistă la temp. de peste 105 grade C, există silicon special pt. șeminee special conceput să reziste la temp. înalte.

Edited by Syneweap, 26 October 2016 - 12:12.


#10
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
@Syneweap Și în loc de silicon ce se poate pune?

#11
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Păi ți-am dat link-uri mai sus. Așa ceva: http://www.dedeman.r...atura/p/5002958

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Uau ...
Aia da instalatie ! in acel imobil mai locuieste cineva inafara de tatal tau ? daca da repejor cautati un instalator autorizat sa lege cum trebuie acea centrala . Parca vad ca a fost direct prinsa de perete , legat furtunul la butelie si contact, setari de putere, tiraj s.a. nimic , exact ca un bec .
Tirajul realizat la mai multe focare intr-un singur cos trebuie calculat , cel mai bine 1 la 1 dar daca nu se poate se calculeaza .

#13
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009
silicon termorezistent sau chit de spaclu/ipsos/ciment dar sa fie termorezistent pe baza de azbest la saculeti mici de hartie la 1-2kg,  intreaba la Dedeman/ Hornbach la sectiunea de seminee, godin sobe, sigur au!

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Chit, silicon , ciment, s.a. cand exista reductii de la..la.. elegant, se prinde tubul cu un colier, dar na , mai bine improvizam tot felul de minuni si dupa ne intoxicam cu monoxid de carbon .

Edited by xilo, 26 October 2016 - 12:49.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
si delco.

#16
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Furtun de cauciuc cu coliere de cacat burlanul de aluminiu pentru evacuare la hote montat pe acelasi cos cu soba.
Un inconstient si tu si tac-tu barem asigurare casco la casa aveti sau doar aia obligatorie?
Uite asa apar stirile de la ora 5 cu geamuri sparte la tot blocul si vreo doua trei apartamente distruse.
Ce sa te intreb pe tine de iscir cand vecinii mei au sarit de cur in sus ca de ce trebuie ei sa plateasca revizia la centrala ca doar e in garantie doi ani.
Pompierii niste idioti ca nu vin din casa in casa sa vada ce face gheorghe la el in casa cu curentul si cu soba.

#17
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
K, se desprinde o concluzie clara.Cheama pe cineva autorizat sa faca ce trebuie legal,corect si fara riscuri de explozie sau de intoxicatie.
Cind modifici ce au spus colegii mai sus si mai ai nelamuriri imi dai un PM si redeschidem topicul daca mai e necesar.

Edited by Daco_Get, 27 October 2016 - 06:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate