Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Locatari abuzivi in imobilul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Buna ziua ,
Niste veri s-au mutat in casa mea de la tara fara a fi luati in spati si avand buletinul cu adresa in alta parte.
Acum ca eu vreau sa paraseasca imobilul ei ma ameninta ca tre sa le dau eu lor bani pe care i-au investit in imobil.
Are baza legala aceasta cerere atata timp cat ei legal nu au locuit la mine in casa?

Mentionez ca aceste persoane ma ameninta si incearca sa ma santajeze sa stea acolo fara chirie.
Sunt eu obligat sa le platesc ceva atata timp cat aceste investitii au fost facute fara acordul meu scris sau verbal?

Poate politia in urma unei plangeri din partea mea sa evacueze aceste persoane ?

Multumesc.

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Din pacate veti ajunge in instanta. Sunt prea putine date pentru a ne da seama de complexitatea cazului. Cred ca initial au avut acordul cuiva de a se muta acolo, poate chiar al tau, fie si tacit, mai ales daca au apucat sa faca si investitii acolo.

#3
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Un sfat: sa te doare in **** de rude, in afara de bunici :).

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
stii cum e, politia vine si pleaca, dar tu ramai pe cap cu ei.

dar ei au intrat abuziv, ori au fost lasati sa locuiasca acolo? despre ce investitii e vb? o sipca la gard nu se numeste investitie. daca vb strict de lege, atata vreme cat nu exista o dovada scrisa in acest sens, nu au nici un drept la pretentii materiale. dar mai bine detaliezi situatia, pt ca sigur nu ai spus toata povestea.

sper doar sa nu fii genul care i-a lasat sa stea intr-o casa saracacioasa, iar cand a crescut valoarea, sa ai pretentii ca legea te protejeaza si ii poti da afara.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Te duci si schimbi incuietoarea de la casa daca ai acte de proprietate pe casa respectiva.
Daca au facut investitii si le pot dovedi cu chitante/facturi au, cel mult, un drept de creanta.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cum dovedești că nu au stat legal? Puteau sta și pe baza unui acord verbal iar dacă de atâta timp n-ai făcut nimic ca să-i evacuezi nu ai cum să spui că n-ai fost de acord.
Faptul că n-au viză de reședință sau cărțile de identitate cu domiciliul acolo nu înseamnă că au stat ilegal, ci fără forme legale.

#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 09:31, said:

Buna ziua ,

Multumesc.

in primul rand fa o asigurare pe casa.

 althea, on 26 octombrie 2016 - 09:46, said:

Cum dovedești că nu au stat legal? Puteau sta și pe baza unui acord verbal iar dacă de atâta timp n-ai făcut nimic ca să-i evacuezi nu ai cum să spui că n-ai fost de acord.
Faptul că n-au viză de reședință sau cărțile de identitate cu domiciliul acolo nu înseamnă că au stat ilegal, ci fără forme legale.
daca ii someaza prin executor judecatoresc sa paraseasca imobilul merge? Poate pleaca fara sa ajunga la proces.

#8
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Ce le da dreptul sa stea la mine in imobil daca eu le-am cerut din februarie sa plece,  dupa ce  ei m-au amenintat cu moartea,  desi le-am cerut sa plece  au continuat sa faca investitii in acel imobil ca si cand ar fi fost al lor? Mie mia fost mila de ei ca se certau cu parinti si am vrut sa ii ajut si acum sunt pusa in situatia sa-i despagubesc tot eu pe ei ?
Casa era o casa normala de tara in care se putea locui doar ca nu avea baie in casa.
Pot sa cer la judecata expertiza financiara sa se dovedeasca de unde au bani ,  avand in vedere ca aceste rude nu au loc de munca si nu isi declara veniturile la stat?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde de raportul de forte. Cel mai simplu iti faci buletinul acolo, intri in casa (in vizita) si chemi politia ca au intrat peste tine.

Este proprietatea ta, te duci la enel si ceri suspendarea curentului electric.

Cu judecata te lungesit cativa ani si s-ar putea sa te puna sa platesti ceva despagubiri, incearca variate mai simple, pana la judecata.

Edited by arg, 26 October 2016 - 10:17.


#10
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Ei ma ameninta ca se duc maine 27.10 2016 si ma dau pe mine in judecata. Eu nu am veniturile necesare sa contactez un avocat azi si din acest motiv am intrebaty aici. Nu as vrea sa ma las intimidata daca as avea sanse de reusita, doar pentru ca nu am bani necesari sa consult un avocat.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 10:21, said:

Ei ma ameninta ca se duc maine 27.10 2016 si ma dau pe mine in judecata. Eu nu am veniturile necesare sa contactez un avocat azi si din acest motiv am intrebaty aici. Nu as vrea sa ma las intimidata daca as avea sanse de reusita, doar pentru ca nu am bani necesari sa consult un avocat.

Eu i-si lasa se se duca, in baza a ce te dau in judecata?
p.s. chiar i-si ruga sa ma dea in judecata.

Edited by arg, 26 October 2016 - 10:25.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și ce dacă te dau în judecată mâine?  Până ajunge acțiunea la tine ai timp și dup-aia faci cere de amânare pentru angajare avocat.
Plus că vor trebui să dovedească tot ce-ți cer, plus că unele chestii pot fi îmbunătățiri de care nu era nevoie... nu cred că trebuie să-ți faci griji prea mari.

#13
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Ca eu le-am cerut sa paraseasca imobilul (in care ei au facut investitii) in februarie dupa ce ei m-au amenintat cu moartea si ca imi dau foc la casa. Eu am inregistrari telefonice in care acestia recunosc ca m-au amenintat.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 10:11, said:

Pot sa cer la judecata expertiza financiara sa se dovedeasca de unde au bani ,  avand in vedere ca aceste rude nu au loc de munca si nu isi declara veniturile la stat?
Poți, dar nu nu înseamnă că se va accepta. Și cine să plătească expertiza aia?

#15
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Multumesc mult pentru raspunsuri . Nu o sa ma las intimidata de aceste persoane.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 10:28, said:

Eu am inregistrari telefonice in care acestia recunosc ca m-au amenintat.
Ai putea să faci plângere penală pentru asta.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 09:31, said:

Buna ziua ,
Niste veri s-au mutat in casa mea de la tara fara a fi luati in spati si avand buletinul cu adresa in alta parte.
Acum ca eu vreau sa paraseasca imobilul ei ma ameninta ca tre sa le dau eu lor bani pe care i-au investit in imobil.
Are baza legala aceasta cerere atata timp cat ei legal nu au locuit la mine in casa?

Mentionez ca aceste persoane ma ameninta si incearca sa ma santajeze sa stea acolo fara chirie.
Sunt eu obligat sa le platesc ceva atata timp cat aceste investitii au fost facute fara acordul meu scris sau verbal?

Poate politia in urma unei plangeri din partea mea sa evacueze aceste persoane ?

Multumesc.

Daca tot te astepti la sfaturi,de ce nu expui tot adevarul?Adica de la inceputul inceputurilor.Cine a construit casa,a cui e casa,pe numele cui e casa,etc.,probleme din astea marunte,fara importanta mare pentru tine,dar vitale in cazul unui proces.
Iar dupa ce ai "marturisit" tot,ai sa vezi ca mai mult ca sigur iti vei da singur/a raspunsul.

Pentru ca Politia sa intre pe fir,este nevoie de acte.Multe acte.Pregateste-le.
Evacuarea nu se face pe baza unei plangeri,se face pe baza unei hotarari judecatoresti.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Hai ca pun eu prima intrebare. Pe numele cui este contractul de la curent?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate