Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ierarhia preoțească la evrei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Care a fost și care mai este ierarhia preoțească la evrei?Vreau un răsouns la această întrebare deoarece nu găsesc nimic pe net...Mulțumesc anticipat!

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
http://www.hierarchy...cial-hierarchy/

#3
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 SOCRATE_MMXII, on 26 octombrie 2016 - 08:15, said:

Interesant!
În Vechiul Testament ortodox (Preluat din Tora) se vorbește despre Marele Preot , Leviții și ucenicii.Rabinul este de fapt cel din neamul lui Levi?Cine este Marele Preot?
Mulțumesc!

#4
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
In religia evreiasca nu exista preotime si deci nici ierarhie preoteasca.
Aceste notiuni au fost legate strict de existenta Templului de la Ierusalim.
O data cu distrugerea templului de catre Imperiul Roman in anul 70 d.Chr., aceste functii au disparut.
Rabinii care au urmat si continua pana azi nu sunt preoti, ci invatati, cunoscatori perfecti ai invataturilor religioase.
Rabinii pot conduce dpdv religios comunitati intregi.
Legatura dintre credinciosul evreu si Dumnezeu este nemijlocita. Rugaciunea la sinagoga nu presupune obligatoriu prezenta unui rabin. Este suficient ca unul dintre membrii comunitatii sa cunoasca bune randuiala rugaciunilor pentru a conduce rugaciunea obstii prezente.

#5
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 ACorneliu, on 07 decembrie 2016 - 19:18, said:

In religia evreiasca nu exista preotime si deci nici ierarhie preoteasca.
Am auzit cindva o poveste despre cei 36 de batrini intelepti ai Israelului. Poti sa-mi dai detalii?

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ACorneliu, on 07 decembrie 2016 - 19:18, said:

In religia evreiasca nu exista preotime si deci nici ierarhie preoteasca.
Aceste notiuni au fost legate strict de existenta Templului de la Ierusalim.
O data cu distrugerea templului de catre Imperiul Roman in anul 70 d.Chr., aceste functii au disparut.
Rabinii care au urmat si continua pana azi nu sunt preoti, ci invatati, cunoscatori perfecti ai invataturilor religioase.
Rabinii pot conduce dpdv religios comunitati intregi.
Legatura dintre credinciosul evreu si Dumnezeu este nemijlocita. Rugaciunea la sinagoga nu presupune obligatoriu prezenta unui rabin. Este suficient ca unul dintre membrii comunitatii sa cunoasca bune randuiala rugaciunilor pentru a conduce rugaciunea obstii prezente.

Sa te duci la preoti, leviti si la cel ce va implini atunci slujba de judecator; sa-i intrebi, si ei iti vor spune hotararea Legii. (Deut.17:9)

Conform Scripturii Levitii sunt preoti. Singurii care pot "judeca" dupa Lege. Nu gasesc unde scrie de intelepti, invatatori ca fiind din alt trib.

#7
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 zexelica, on 11 decembrie 2016 - 11:32, said:



Conform Scripturii Levitii sunt preoti. Singurii care pot "judeca" dupa Lege. Nu gasesc unde scrie de intelepti, invatatori ca fiind din alt trib.

Nu, zau ! Cine te-a mintit ?

Iti dau descrierea a ce sunt, sau mai curand au fost Levitii, (pana la distrugerea Templului), dint-un site crestin,
poate asa vei crede...


Levitii, slujitori secundari ai Cortului Sfant
Levitilor li s-au incredintat mai multe sarcini, precum citim: "Sa lucreze la Cortul Adunarii" (Numeri 4, 23). Levitii erau incredintati lui Aaron si fiilor lui, spre a le ajuta si a indeplini lucrari pregatitoare cultului in sine (curatenie, aprovizionare, etc). Ei erau mijlocitori, intre preoti si popor. Cat timp evreii au calatorit, pana la intrarea in Canaan, transportarea, montarea si pazirea Cortului Sfant a fost incredintata tot levitilor.

Preotii strangeau Cortul si Sfintele Vase, invelindu-le in mai multe straturi de panza, iar abia apoi le puteau cara levitii. Acestia din urma nu aveau voie sa se atinga singuri de cele sfinte. Atingerea sau, uneori, chiar simpla vedere a celor Sfinte, de catre leviti, le putea atrage acestora moartea. Levitii se ingrijeau ca nici poporul sa nu priveasca direct spre acestea.

Slujba levitilor se aseamana deci cu cea a diaconilor crestini. Astfel, ei lucrau numai langa Cortul Sfant, indeplinind doar sarcini secundare: pazirea Cortului, inchiderea si deschiderea acestuia, pastrarea curateniei, prepararea painilor punerii inainte, achizitionarea de aromate si de alte materiale liturgice, strangerea zeciuielii, administrarea veniturilor de la Templu, strangerea de colecte pentru reparatii, ingrijirea celor leprosi, cantarea vocala si instrumentala de la slujbe, etc.

http://www.crestinor...ent-125517.html

#8
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 dulgherul, on 10 decembrie 2016 - 01:43, said:

Am auzit cindva o poveste despre cei 36 de batrini intelepti ai Israelului. Poti sa-mi dai detalii?

Nu e vorba de batrini, nici de intelepti, ci de oameni drepti (tzadikim - cuvintul vine de la aceeasi radacina ca "dreptate").

Iata citatul din Talmud:
Abaye said; The world must contain not less than thirty six righteous people in each generation who receive Shechinah’s face, as it is written, “Blessed are all they that wait for him".

Pentru cei care nu isi dau seama care e legatura dintre cei 36 si citatul din Isaia: cuvintul "him" (lo in ebraica, format din literele lamed si vav), care se refera la Mesia asteptat de evrei, are valoarea 36 in gematria.

Cei 36 nu trebuie sa fie evrei din nastere, dar trebuie sa respecte toate perceptele iudaismului. Ei sint ascunsi, necunoscuti, nici macar ei nu-si dau seama ca fac parte dintre cei 36.

Existenta a cel putin 36 de oameni drepti in fiecare generatie e o conditie absolut necesara pentru a impiedica distrugerea lumii, asa cum existenta a cel putin 10 oameni drepti in Sodoma ar fi impiedicat distrugerea orasului. Asta e unul din motivele pentru care evreii s-au agatat de iudaism in ciuda tuturor vicisitudinilor.

 zexelica, on 11 decembrie 2016 - 11:32, said:

Conform Scripturii Levitii sunt preoti. Singurii care pot "judeca" dupa Lege. Nu gasesc unde scrie de intelepti, invatatori ca fiind din alt trib.

Conform Scripturii toti evreii sint preoti, pentru ca Yahveh le-a spus evreilor ca ii va purta pe aripi de vultur, iar ei ii vor fi regat de preoti. Evident termenul "preot" nu are acelasi inteles ca la crestini, nu implica automat o functie in ierarhia institutiilor religioase.

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu vad in Tanah unde scrie ca levitii nu sunt preoti. Sau unde scrie ca altcineva inafara de levit sunt preoti.
Alte surse nu conteaza.

#10
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 zexelica, on 12 decembrie 2016 - 10:54, said:

Nu vad in Tanah unde scrie ca levitii nu sunt preoti. Sau unde scrie ca altcineva inafara de levit sunt preoti.
Alte surse nu conteaza.

Pentru a lamuri chestiunea levitilor ar trebui sa intrebi un rabin. E mult mai complicat decit pare. Dupa cite inteleg, singura diferenta dintre leviti si restul evreilor era ca numai levitii aveau voie sa serveasca in Templu.

Exodus 19:6:
and ye shall be unto Me a kingdom of priests, and a holy nation. These are the words which thou shalt speak unto the children of Israel.'

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Pisa4you, on 12 decembrie 2016 - 11:18, said:

Pentru a lamuri chestiunea levitilor ar trebui sa intrebi un rabin. E mult mai complicat decit pare. Dupa cite inteleg, singura diferenta dintre leviti si restul evreilor era ca numai levitii aveau voie sa serveasca in Templu.
Asa e, levitii erau preotii care serveau la templu si singurii care puteau sa intre in Sfanta Sfintelor.
Nu am cum sa intreb vreun rabin, astia sunt exact ca popii, nu au respect pt Scriptura. Citeste Ieremia.

Preotii n-au intrebat: "Unde este Domnul?" Pazitorii Legii nu M-au cunoscut, pastorii sufletesti Mi-au fost necredinciosi, prorocii au prorocit prin Baal si au alergat dupa cei ce nu sunt de niciun ajutor. (Ier.2:8)

Prorocii prorocesc neadevaruri, preotii stapanesc cu ajutorul lor, si poporului Meu ii plac aceste lucruri. Dar ce veti face la urma?" (Ier.5:31)

"Prorocii si preotii sunt stricati; le-am gasit rautatea chiar si in Casa Mea, zice Domnul. (Ier.23:11)

Cum ramane uluit un hot cand este prins, asa de uluiti vor ramane cei din casa lui Israel, ei, imparatii lor, capeteniile lor, preotii lor si prorocii lor. (Ier.2:26)

Asa ca....mai bine vad unde SCRIE.

Quote

Exodus 19:6:
and ye shall be unto Me a kingdom of priests, and a holy nation. These are the words which thou shalt speak unto the children of Israel.'

Exod 19
5. Acum, daca veti asculta glasul Meu si daca veti pazi legamantul Meu, veti fi ai Mei dintre toate popoarele, caci tot pamantul este al Meu;
6. Imi veti fi o imparatie de preoti si un neam sfant. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel."

Nu are cum sa fie tot Israelul, ci doar cei care au Duhul Sfant. Numai cei cu Duhul Sfant asculta deoarece Dumnezeu II FACE sa asculte.

Ezechiel 36
27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

#12
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 ACorneliu, on 07 decembrie 2016 - 19:18, said:

In religia evreiasca nu exista preotime si deci nici ierarhie preoteasca.
Aceste notiuni au fost legate strict de existenta Templului de la Ierusalim.
O data cu distrugerea templului de catre Imperiul Roman in anul 70 d.Chr., aceste functii au disparut.
Rabinii care au urmat si continua pana azi nu sunt preoti, ci invatati, cunoscatori perfecti ai invataturilor religioase.
Rabinii pot conduce dpdv religios comunitati intregi.
Legatura dintre credinciosul evreu si Dumnezeu este nemijlocita. Rugaciunea la sinagoga nu presupune obligatoriu prezenta unui rabin. Este suficient ca unul dintre membrii comunitatii sa cunoasca bune randuiala rugaciunilor pentru a conduce rugaciunea obstii prezente.

As complecta cu descrierea faptului ca evreii nu sunt musai obligati sa se roage la sinagoga sau templu deoarece Dumnezeul evreilor este nevazut si se afla peste tot si in fiecare moment ceace  explica ca evreii se pot ruga unde le este mai comod ca Dumnezeul lor ii va asculta de unde sunt.  Faptul ca la evrei este o traditie care prefera o rugaciune in nu mai putini de 10 masculi de peste 13ani. Asa ca  sinagoga  serveste ca loc de adunarea celor 10 credinciosi cum si la pastrarea sulurile de Tora din care se citeste din cand in cand.

Cu toate astea, si  rugaciunile celor care sunt nevoiti sa se roage  singuri vor fii primite de Dumnezeul evreilor ca El este intelegator si ingaduitor.
Cum a scris  Corneliu,la evrei rugaciunile sunt  conduse de credinciosi insusi si nu de rabin care este de fapt mai mult conselier in toate domenile inclusiv Judaism  decat
in" preotie" cum pot crestinii sa creada.

In Israel,rabinul sef a statului se  ocupa   99% din timp cu Tribunalul religios si cu cercetarea Tora-uei .

 zexelica, on 11 decembrie 2016 - 11:32, said:


Sa te duci la preoti, leviti si la cel ce va implini atunci slujba de judecator; sa-i intrebi, si ei iti vor spune hotararea Legii. (Deut.17:9)

Conform Scripturii Levitii sunt preoti. Singurii care pot "judeca" dupa Lege. Nu gasesc unde scrie de intelepti, invatatori ca fiind din alt trib.

Levitii cum si coanitii nu au fost totii preoti la Marele Templu cidin ei si numai din ei au fost alesi Marele Preot si Judectori  cand  Marele Templu era activ.

 zexelica, on 12 decembrie 2016 - 10:54, said:

Nu vad in Tanah unde scrie ca levitii nu sunt preoti. Sau unde scrie ca altcineva inafara de levit sunt preoti.
Alte surse nu conteaza.

Levi a fost unul din triburile evreilor dar ei nu au primit  teritoriu ci au fost dedicati sa slujeasca Marele templu si nu totii ci numai o parte din ei careau fost alesi

#13
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 zexelica, on 12 decembrie 2016 - 11:40, said:

Asa e, levitii erau preotii care serveau la templu si singurii care puteau sa intre in Sfanta Sfintelor.
Nu am cum sa intreb vreun rabin, astia sunt exact ca popii, nu au respect pt Scriptura. Citeste Ieremia.

Preotii n-au intrebat: "Unde este Domnul?" Pazitorii Legii nu M-au cunoscut, pastorii sufletesti Mi-au fost necredinciosi, prorocii au prorocit prin Baal si au alergat dupa cei ce nu sunt de niciun ajutor. (Ier.2:8)

Prorocii prorocesc neadevaruri, preotii stapanesc cu ajutorul lor, si poporului Meu ii plac aceste lucruri. Dar ce veti face la urma?" (Ier.5:31)

"Prorocii si preotii sunt stricati; le-am gasit rautatea chiar si in Casa Mea, zice Domnul. (Ier.23:11)

Cum ramane uluit un hot cand este prins, asa de uluiti vor ramane cei din casa lui Israel, ei, imparatii lor, capeteniile lor, preotii lor si prorocii lor. (Ier.2:26)

Asa ca....mai bine vad unde SCRIE.


Exod 19
5. Acum, daca veti asculta glasul Meu si daca veti pazi legamantul Meu, veti fi ai Mei dintre toate popoarele, caci tot pamantul este al Meu;
6. Imi veti fi o imparatie de preoti si un neam sfant. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel."

Nu are cum sa fie tot Israelul, ci doar cei care au Duhul Sfant. Numai cei cu Duhul Sfant asculta deoarece Dumnezeu II FACE sa asculte.

Ezechiel 36
27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

Cam haios sa vii la evrei cu pretentii dupa scrisele in cartile crestine care le socotesti ca  este exacta traducere a Tora a evreilor care mai amesteci cu carti crestine.
Hai sa-ti explic de unde se nasc asa discutii de surdo-muti :  Sa luam "Duhul Sfant " cestin ca la evrei nu exista asa ceva cum nu exista nici Fiu deoarece Dumnezeul evreilor este Unic.  La genessa, la facerea lumii  ,in ziua treia cand Dumnezeu a infintat apa si uscatul, in versia originala in ebraica este descris ca la sfarsitul zilei,Dumnezeu sa uitat multumit (deopera Lui) peste ape . Asta este descris cu ajutorul unei "figure de  scris" care  daca se traduce de cineva care nu prea stie limba,SEMNATURA (SPIRITUL) PESTE APE  LUI DUMNEZEU PE OPERA CARE A FACUT -O   i se iveste poate un spirit insa ortodoxii si-au luat inputernicirea sa   traduca si spiritul in duh ceace  este cam caraghios ca in romaneste duh este legat de duhoare si de dihor.   Cand crestinii au tradus Tora-ua Ea a existat deja  cam 1800 de ani.  Cum nu au descoperit  eveii  acel Duh Sfant care sa ascuns in Genessa.  Nu zau, nu este asta deloc serios .Teologi si oamenii de biserica vin in Israel la Universitatea ebraica sa treaca ub curs in care invata ebraica numai sa poata citi,intelege sicerceta ce este scris in versile originale si cum este traducerea in alte limbi.

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 evreul, on 17 decembrie 2016 - 15:34, said:

Levitii cum si coanitii nu au fost totii preoti la Marele Templu cidin ei si numai din ei au fost alesi Marele Preot si Judectori  cand  Marele Templu era activ.
Adica in babilon, in exil, nu au mai fost preoti din Levi, sau cum? Poate imi arati si mie unde scrie in TANAH asta.

Quote

Levi a fost unul din triburile evreilor dar ei nu au primit  teritoriu ci au fost dedicati sa slujeasca Marele templu si nu totii ci numai o parte din ei careau fost alesi
OK.....si care etse relevanta?

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 evreul, on 17 decembrie 2016 - 15:58, said:

Hai sa-ti explic de unde se nasc asa discutii de surdo-muti :  Sa luam "Duhul Sfant " cestin ca la evrei nu exista asa ceva cum nu exista nici Fiu deoarece Dumnezeul evreilor este Unic.

Exista ruah Elohim, stimabile. Cum Dumnezeu este Sfant si Duhul Sau este Sfant. Care este tot Dumnezeu. Daca zici Duhul Sfant zici tot Dumnezeu, cum si data zici Atotputernicul tot Dumnezeu zici.
Dumnezeu este Unic si nu are Fiu. Cum numai Dumnezeu poate plati pacatele si cum numai Dumnezeu poate pedepsi pacatul, Dumnezeu care pedepseste este numit Tatal iar Dumnezeu care sufera pedeapsa se numeste Fiu. Insa este numai Dumnezeu.
Fiu, Tata, Atotputernic, Sfant, Bun, sunt ATRIBUTE ale lui Dumnezeu.
Faptul ca bisericosii nu inteleg si au diferite doctrine satanice este altceva. Voi ii numiti din nestiinta si ignoranta crestini pe cei care se autointituleaza astfel si nu respecta CE SCRIE.

Quote

La genessa, la facerea lumii  ,in ziua treia cand Dumnezeu a infintat apa si uscatul, in versia originala in ebraica este descris ca la sfarsitul zilei,Dumnezeu sa uitat multumit (deopera Lui) peste ape . Asta este descris cu ajutorul unei "figure de  scris" care  daca se traduce de cineva care nu prea stie limba,SEMNATURA (SPIRITUL) PESTE APE  LUI DUMNEZEU PE OPERA CARE A FACUT -O  
Poate imi arati si mie unde scrie ce spui tu. Versul exact. In Geneza 1:2 scrie וְר֣וּחַ  תְה֑וֹם
Asta spui tu ca este expresie?

Quote

i se iveste poate un spirit insa ortodoxii si-au luat inputernicirea sa   traduca si spiritul in duh
Bisericile traduc ce si cum vor ele, de aceea este o singura Biblie si 3000 de doctrine si niciuna nu recunoaste ca greseste. Cine studiaza, insa, descopera.

Quote

Cand crestinii au tradus Tora-ua Ea a existat deja  cam 1800 de ani.  Cum nu au descoperit  eveii  acel Duh Sfant care sa ascuns in Genessa.  Nu zau, nu este asta deloc serios .Teologi si oamenii de biserica vin in Israel la Universitatea ebraica sa treaca ub curs in care invata ebraica numai sa poata citi,intelege sicerceta ce este scris in versile originale si cum este traducerea in alte limbi.
Nu cred ca e inghesuiala azi sa mai invete cineva ebraica, pt ca bisericile nu mai studiaza Biblia de vreo 100 de ani cel putin.

Iar daca evreii sunt miezul, atunci cum de nu au gasit data din Daniel 9 cand scrie ca vine Unsul? Ca sa-ti arat ca si voi, evreii sunteti la fel ca bisericosii, adica mergeti pe obiceiuri, traditii si "se zice ca" fara sa studiati Scriptura, poate imi arati si mie traducerea SHVUIM din Daniel 9:24-27 si traducerea Ioil 2:23.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 evreul, on 17 decembrie 2016 - 15:34, said:




Levi a fost unul din triburile evreilor dar ei nu au primit  teritoriu ci au fost dedicati sa slujeasca Marele templu si nu totii ci numai o parte din ei careau fost alesi
Am inteles de la un exeget biblic ca la un moment dat la templu se facea si prostitutie sfanta , adica alea care nu aveau bani sau hrana de adus plateau in natura cu bucile .
E adevarat asta ? Daca e adevarat levitii astia erau mari curvari dom'le . De fapt de ce ma mir , regele David si fi-su Solomon au intrecut orice masura in privinta curvariei , ba ii mai omorau si barbatii la unele femei de care le placea . Posted Image

#17
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 pacopaco1967, on 20 decembrie 2016 - 19:36, said:

Am inteles de la un exeget biblic ca la un moment dat la templu se facea si prostitutie sfanta , adica alea care nu aveau bani sau hrana de adus plateau in natura cu bucile .
E adevarat asta ? Daca e adevarat levitii astia erau mari curvari dom'le . De fapt de ce ma mir , regele David si fi-su Solomon au intrecut orice masura in privinta curvariei , ba ii mai omorau si barbatii la unele femei de care le placea . Posted Image

Poti sa pui aici material despre asta ?
Cine era acel exeget ?

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 salomee, on 20 decembrie 2016 - 22:47, said:

Poti sa pui aici material despre asta ?
Cine era acel exeget ?
Un adventist, probabil. Nu scrie asa ceva in Biblie. Numai cand auzi de exegeti, popi sau invatatori trebuie sa-i consideri a priori mincinosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate