Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Schimbare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Permisul meu de conducere e eliberat intr-un stat UE, deci presupun ca nu figurez pe nicaieri in Romania ca fiind posesor de asa ceva. (Nici macar o amenda nu am luat pe aici)
Acum vreau sa il schimb cu unul romanesc. Pot face asta in Bucuresti tinand cont ca adresa din buletin e de alt oras?  
Pe internet am gasit informatii cum ca nu insa ce am gasit eu era destul de vechi si am inteles ca legea a mai suferit modificari. :)
Multumesc!

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
http://www.prefectur...imilar_romanesc   scrie clar: " Documentele necesare preschimbării permisului de conducere străin cu document similar românesc, pentru persoanele care au sau îşi stabilesc domiciliul sau reşedinţa pe raza municipiului Bucureşti... "

Edited by bobocul, 26 October 2016 - 05:37.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poți:
(4) Autoritatea competentă să efectueze preschimbarea permiselor de conducere naţionale eliberate de autorităţile prevăzute la art. 83 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă cu documente similare româneşti este, după caz:
a) serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituţiei prefectului pe a cărui rază teritorială solicitantul are domiciliul, reşedinţa sau rezidenţa normală;  
http://lege5.ro/Grat...ilare-romanesti

Poate găsești pe cineva să-ți facă o viză de reședință pentru o lună.

Edited by althea, 26 October 2016 - 06:19.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Poate găsești pe cineva să-ți facă o viză de reședință pentru o lună.
ca sa stie amenzile unde sa-l gaseasca!

#5
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Foarte important: in momentul in care mergi sa-ti faci actele sa fi bine informat ce documente ai nevoie. Am un coleg din Egipt caruia i s-a spus ca trebuie sa mearga la ambasada Egiptului la Bucuresti si sa ceara o adeverinta din care sa rezulte daca are sau nu antecedente in trafic. Omul a sunat la ambasada si i s- a spus ca astfel de documente se elibereaza doar Politiei, nu persoanei fizice, ar fi mers degeaba la ambasada, ar fi platit o gramada de bani pe drum.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmaster_oz, on 26 octombrie 2016 - 07:46, said:

Foarte important: in momentul in care mergi sa-ti faci actele sa fi bine informat ce documente ai nevoie.
Pentru permisele obținute în UE e foarte clar ce trebuie, scrie în Ordinul 163/2011 la art. 6
O listă e și aici:  
http://legestart.ro/...-unul-romanesc/
• cererea de preschimbare;
• fişa deţinătorului (.pdf) permisului de conducere + o fotografie color 3x4cm/4x5cm;
• permisul de conducere eliberat de autorităţile străine (original + traducerea legalizată în limba română a acestuia);
• documentul de identitate al solicitantului (original + copie). Acesta poate fi:
- paşaportul, certificatul de înregistrare, permisul de şedere, cartea de rezidenţă în Romania, în cazul cetăţenilor străini;
- cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate, în cazul cetăţenilor români.
• fişa medicală (eliberată de o unitate medicală autorizată) care să conţină categoriile pentru care solicitantul e apt să conducă autovehicule (original + copie);
• certificatul de cazier judiciar;
• declaraţia notarială (.doc) pe propria răspundere a solicitantului din care să rezulte că:
- permisul auto depus spre preschimbare e autentic;
- titularul permisului nu are rezidenţa normală pe teritoriul altui stat membru*;
- titularul nu posedă alt permis de conducere naţional românesc/străin sau un duplicat al acestuia;
- nu a declarat pierderea/furtul acestuia la organele emitente/alte autorităţi în vederea eliberării unui nou document;
- nu i-a fost adusă la cunoştinţă anularea permisului de conducere/a dreptului de a conduce ori suspendarea/restricţionarea exercitării acestui drept.
• dovada plăţii contravalorii permisului (68 de lei).

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postbaliosss, on 26 octombrie 2016 - 04:58, said:

Permisul meu de conducere e eliberat intr-un stat UE, deci presupun ca nu figurez pe nicaieri in Romania ca fiind posesor de asa ceva.

Figurezi in EUCARIS.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postalthea, on 26 octombrie 2016 - 08:14, said:

Pentru permisele obținute în UE e foarte clar ce trebuie, scrie în Ordinul 163/2011 la art. 6
O listă e și aici:  
http://legestart.ro/...-unul-romanesc/
• cererea de preschimbare;
• fişa deţinătorului (.pdf) permisului de conducere + o fotografie color 3x4cm/4x5cm;
• permisul de conducere eliberat de autorităţile străine (original + traducerea legalizată în limba română a acestuia);
• documentul de identitate al solicitantului (original + copie). Acesta poate fi:
- paşaportul, certificatul de înregistrare, permisul de şedere, cartea de rezidenţă în Romania, în cazul cetăţenilor străini;
- cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate, în cazul cetăţenilor români.
• fişa medicală (eliberată de o unitate medicală autorizată) care să conţină categoriile pentru care solicitantul e apt să conducă autovehicule (original + copie);
• certificatul de cazier judiciar;
• declaraţia notarială (.doc) pe propria răspundere a solicitantului din care să rezulte că:
- permisul auto depus spre preschimbare e autentic;
- titularul permisului nu are rezidenţa normală pe teritoriul altui stat membru*;
- titularul nu posedă alt permis de conducere naţional românesc/străin sau un duplicat al acestuia;
- nu a declarat pierderea/furtul acestuia la organele emitente/alte autorităţi în vederea eliberării unui nou document;
- nu i-a fost adusă la cunoştinţă anularea permisului de conducere/a dreptului de a conduce ori suspendarea/restricţionarea exercitării acestui drept.
• dovada plăţii contravalorii permisului (68 de lei).
Am inteles ca s-a modificat legea si nu mai e nevoie de copie legalizata si declaratie pe proprie raspundere.
Daca trebuie sa umblu pe la 20 de ghisee ma lipsesc de ce aveam nevoie. Posted Image Doar pentru condus o pot face bine-mersi si cu asta.

View PostGroot, on 26 octombrie 2016 - 08:18, said:

Figurezi in EUCARIS.

Multumesc, nu stiam de asta!
E posibil sa imi fie de folos. :)

Edited by baliosss, 26 October 2016 - 08:26.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbaliosss, on 26 octombrie 2016 - 08:27, said:

Am inteles ca s-a modificat legea si nu mai e nevoie de copie legalizata si declaratie pe proprie raspundere.
Așa e, s-a modificat în 2014 Posted Image
http://lege5.ro/Grat...-autoritatile-c

#10
Mikkel3312

Mikkel3312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2016
de ce nu il pastrezi pe cel din EU? e vreun motiv sa il ai preschimbat in romanesc daca suntem in uniune oricum?

#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Azi vine colegul meu egiptean la lucru si imi povesteste urmatoarele: ieri a fost la ghiseu pentru permis auto, functionara, ii cere adeverinta de la Ambasada Egiptului. El spune ca Ambasada nu ii da asa ceva, ci trebuie ceruta de ei dupa ce isi depune dosarul pentru permis auto. Functionara il trimite la seful ei. Acesta spune la fel: trebuie adeverinta de la ambasada, daca va grabiti. La care replica colegului a fost: cand am zis eu ca ma grabesc. Apoi functionara: asa am presupus.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mi-am schimbat si eu permisul romanesc cu unul belgian. Am fost la primarie, la departamentul care se ocupa cu documentele personale si permise de conducere. Un singur departament, nu 15.

Am luat bon de ordine, in 10 minute am intrat in biroul functionarei, completat o fisa, semnatura intr-o rubrica de declaratie ca permisul nu este fals, platit 35 de euro (cu cardul, femeia avea POS pe birou), poza preluata din sistem aceeasi cu aia de pe documentul de identitate, bine pa, vino vineri (peste 3 zile), predai plasticul vechi il iei pe ala nou. A durat fix 15 minute toata treaba. Plus inca 5 minute peste 3 zile cand m-am dus sa il ridic.

Peste 250 de ani o sa fie asa si in Romania.

#13
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Pacat ca nu traim atat sa vedem si noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate