Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cauzele recentului val de migratie si posibilitatile Europei de a se confrunta cu el

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Stimati colegi.
Nu e primul topic despre migratie, refugiati si imigranti, legat in special de razboiul din Siria si Irak si desigur nici ultimul.
De regula s-a mers direct la efecte, neglijandu-se cauza si veriga intermediara, taberele de refugiati.
Sau poate considerandu-se incomod de discutat despre ele.
S-au acuzat diversele conduceri statale, s-au elogiat altele, problemele raman.
Pe topicul recent inchis, s-au dat si solutii, s-au facut si critici.
Totusi situatia actuala raportata la numarul extrem de mare de persoane in timp relativ scurt, genereaza numeroase
probleme, genereaza incalcari ale legii, inadaptari, reactii violente ale partii de dreapta a politicii,
acuze pentru partea de stanga.
Afirm ca Europa nu iubeste strainii, desi s-a folosit intens de ei,

Europa nu se va schimba usor, de asemeni nici mentalitatea noilor veniti.
In plus in joc intra si religia diferita.

Ce va fi in continuare ??
Ce mers al lucrurilor vedeti si ce propuneri aveti ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvio69a, on 25 octombrie 2016 - 22:24, said:

Ce va fi in continuare ??
Murica va pune la dispozitie arme pentru razboi

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Atat timp cat va conduce religia ,vor fi mereu razboaie .
Atat timp cat vor fi bogati si saraci vor fi mereu .....razboaie .
Europa ,isi iubeste doar emigrantii sai ,sau doar pe cei pe care ii poate '' mulge '' .
In orisice caz ...'' treaba'' nu va fi f ok pt Europa ,asa o vad eu .....
Vai de copiii nostri .

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu contest ca populatia tarilor vest europene in special,
este incomodata vadit de aceasta crestere numerica
care creeaza evidente probleme.

Majoritatea sunt refugiati.
Majoritatea au lasat in urma distrugere si tragedii

Majoritatea au stat in tabere de refugisti de mii de persoane,
fara conditii normale de trai, fara apa, fara nimic din cele minimale traiului decent.
Asta nu scuza infractiunilor unora din cei ajunsi in Europe desigur.
Dar acest razboi dureaza de 6 ani....6 milioane de oameni sunt dizlocati, sute de mii omorati.

Cum este posibil ca Europe sa fie prinsa total nepregatita, incapabila sa cearna intre refugiati si imigranti, iar in cadrul refugiatilor intre cazurile umanitare si teroristii infiltrati ???

6 ani ....

Edited by vio69a, 25 October 2016 - 22:40.


#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu merg sa ma culc ,pt mn e tz ,chiar f tz ,dar o parere a mea ,personala ...un popor ce-si vrea  libertatea ,nu are refugiati .
Cunosc f putina istorie ,dar multi ar putea lua exemplul principatelor romanesti din anii 1480.....
Repet ,e parerea mea .

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgladiatore, on 25 octombrie 2016 - 22:33, said:

Atat timp cat va conduce religia ,vor fi mereu razboaie .
Atat timp cat vor fi bogati si saraci vor fi mereu .....razboaie .
Europa ,isi iubeste doar emigrantii sai ,sau doar pe cei pe care ii poate '' mulge '' .
In orisice caz ...'' treaba'' nu va fi f ok pt Europa ,asa o vad eu .....
Vai de copiii nostri .
Absolut corect ce spui.
Adaug ca atata timp cat vor fi tari cu pretentii de a conduce si arbitra lumea aceste situatii se vor perpetua

#7
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Tocmai imi lipsea un nou topic depre migranti, musulmani, cauze, efecte...  

Creca maine dechid si eu un topic din asta, creca e o moda.

#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgladiatore, on 25 octombrie 2016 - 22:42, said:

Eu merg sa ma culc ,pt mn e tz ,chiar f tz ,dar o parere a mea ,personala ...un popor ce-si vrea  libertatea ,nu are refugiati .
Cunosc f putina istorie ,dar multi ar putea lua exemplul principatelor romanesti din anii 1480.....
Repet ,e parerea mea .

Respect pentru parerea ta, dar nu este cazul unu la unu .Adica un agresor si un agresat.
Nu e vorba de Goliat fata cu David
In Siria sunt in lupta kurzi, turci, iranieni, shiiti, suniti, americani, Al Qaida, ISIS,  rusi, europeni, afara de guvernul Sirian care trebuie totusi sa asigure functionarea statului si a institutiilor lui.

Aciolo sunt 6 milioane de dizlocati.....6 milioane....
impartiti intre Turcia, Iordania, Liban,Lybia, Irak, cativa Egipt

#9
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013
in mod convenabil a fost inchis un topic cu un titlu sugestiv si relevant "Europa,Islamul si Imigrantii Ilegali aka Refugiatii lui Merkel" ...


pentru a face loc unui topic mai soft  in care imigrantii ilegali ... sunt transformati in versiune politic corecta  ... "migranti"


e o diluare a problemei imigratiei ilegale ... cu contributia evidenta a moderatorilor


e un sprijin direct acordat de moderatori propagandistilor invaziei musulmane (stiu, urmeaza puncte ... eventual dispare fara urme)

#10
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

View Postgladiatore, on 25 octombrie 2016 - 22:42, said:

Eu merg sa ma culc ,pt mn e tz ,chiar f tz ,dar o parere a mea ,personala ...un popor ce-si vrea  libertatea ,nu are refugiati .
Cunosc f putina istorie ,dar multi ar putea lua exemplul principatelor romanesti din anii 1480.....
Repet ,e parerea mea .

Du-te si te culca linistit, ai dreptate, cunosti foarte putina istorie :-)
Principate romanesti nu au existat numai una, cea a Tarii Romanesti.
Ce vrei sa spio cu 1480, va trebui sa ne mai explici.

OT

Tarile capitaliste nu vor sa primeasca pe migranti desi fiecare guvern spune ca trebuiesc rezolvate cauzele.
mai ales aici in Germania se tot bate aceasta tema pe nicovala, dar cind este vorba sa trimita bani la UNHCR si alte organizatii care ajuta refugiatii din taberele de refugiati din
Turcia si in alte tari, da din colt in colt.
Chiar azi am citit in stiri ca exportul de armament si munitii in tarile nedemocratice a crescut mult.
Ups...

[ https://i.gyazo.com/a7d907376dd6fa5719fb9d7ea57091d5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bluebyte, 25 October 2016 - 23:14.


#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postsabazios, on 25 octombrie 2016 - 23:04, said:

in mod convenabil a fost inchis un topic cu un titlu sugestiv si relevant "Europa,Islamul si Imigrantii Ilegali aka Refugiatii lui Merkel" ...


pentru a face loc unui topic mai soft  in care imigrantii ilegali ... sunt transformati in versiune politic corecta  ... "migranti"


e o diluare a problemei imigratiei ilegale ... cu contributia evidenta a moderatorilor


e un sprijin direct acordat de moderatori propagandistilor invaziei musulmane (stiu, urmeaza puncte ... eventual dispare fara urme)

Hai, mai lasă naibii conspirațiile că au fost și din tabăra ta care au cerut închiderea acelui thread.
Și eu am am susținut că threadul a ajuns la saturație și dialogul a luat-o razna din toate punctele de vedere. Îți dai seama,se făcea, și nu pentru prima dată, apologia sexului cu minori!
Userii au ajuns ( din lipsă de interes și motivație) să discute strict „ba, p-a mătii”. Me included.
Acum că nu au fost atenționați capii răutăților să nu procedeze asemenea și pe noul thread...well nu e treaba mea.
Risc destul de mult să-ți răspund fiind off topic, dar faci acuzații fără nicio bază.

Edited by spider_zero_sapte, 25 October 2016 - 23:19.


#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postsabazios, on 25 octombrie 2016 - 23:04, said:

e o diluare a problemei imigratiei ilegale ... cu contributia evidenta a moderatorilor

mozi de pe softpedia? adica mozii nostrii cei de toate zilele dilueaza o problema socio-politica la nivel mondial?

sabazios said:

ignored - vio69

Posted Image

Edited by un_dac, 25 October 2016 - 23:18.


#13
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
Nu stiu de ce Germania ii primeste. De ce nu facem ca Malta? Tragem in ei daca se aproprie de perimentru

Edited by FanOnePlus, 25 October 2016 - 23:18.


#14
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Sau ca grecii, cand ii calcau pe cap cu vaporul. E mult mai economic.

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postbluebyte, on 25 octombrie 2016 - 23:09, said:

Du-te si te culca linistit, ai dreptate, cunosti foarte putina istorie :-)
Principate romanesti nu au existat numai una, cea a Tarii Romanesti.
Ce vrei sa spio cu 1480, va trebui sa ne mai explici.

OT

Tarile capitaliste nu vor sa primeasca pe migranti desi fiecare guvern spune ca trebuiesc rezolvate cauzele.
mai ales aici in Germania se tot bate aceasta tema pe nicovala, dar cind este vorba sa trimita bani la UNHCR si alte organizatii care ajuta refugiatii din taberele de refugiati din
Turcia si in alte tari, da din colt in colt.


Poate nu sunt bine informat, dar Turcia din cele 3 miliarde promise, a primit doua.
Consecinta ? redus la minim trecerile ilegale spre Grecia
De asemeni s-au alocat alte cateva sute de milioane de EU pentru refugiatii din Turcia, un card cu 70 EU/ luna care se incarca lunar.
America a dat cecuri grase Iordanienilor, mai greu este pentru Liban unde la 5 cetateni unul este imigrant.

Totusi....nu banii sunt problema.
cine sta in asemenea conditii, un an, doi ani...vreau sa stiu care e strea lui psihica si chiar fizica....

[ https://i0.wp.com/rense.com/1.mpicons/syrrefugee.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Să se facă conturi de donaţii. Cine vrea, să doneze. Controale în tabere. Dacă te laşi verificat să ai anumite drepturi (de a merge în altă tabără, de a te stabili undeva); dacă nu, să stai la regim închis, căci eşti un potenţial infractor.

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postun_dac, on 25 octombrie 2016 - 23:22, said:

Sau ca grecii, cand ii calcau pe cap cu vaporul. E mult mai economic.


Peste insula Lesvos, care are 40.000 locuitori si un intens trafic turistic au trecut 236.700 refugiati in 3 ani.
Si totusi locuitorii i-au adapostit le-au oferit ajutor i-au scos din mare, si au gasit cumva unmod de convietuire temporara caci mereu au plecat unii spre Pireu, au venit altii din Turcia.....

Edited by vio69a, 25 October 2016 - 23:40.


#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Nici nu s-a inchis bine subiectul celalalt si gata, mancarimea cere scarpinat...
:lol:

Ok, discutati de cauze si atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate