Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Intrebari despre talonul auto

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
Buna seara tuturor si multumesc anticipat pentru raspunsuri!

As dori si eu sa imi achizionez o masina, mai exact un Gold V.

Problema este ca vanzatorul a cumparat-o si el de la altcineva ( mai exact firma ) , imi poate oferi fiscalul scos de catre firma in urma cu 1 luna + talonul masinii ( pe talon scrie ca s-a intrainat catre altcineva, probabil omul care a avut-o din firma ci nu cel de la care o cumpar eu ) + cartea de indentitate a vechicului + ITP / asigurare valabile inca 1 an.

Nu se poate pune problema ca este furata, este deja verificata si la fata locului dar si direct pe website'ul politie romane + ITP verificat.

Mi s-a spus ca se poate circula fara nici-un fel de problema dar cel mai bine intreb pe cineva care a mai trecut prin asta.

Multumesc inca o data pentru ajutor!

P.S: Spre exemplu daca sunt oprit, ce as putea spune?

O sa am contractul de vanzare cumparare mereu asupra mea, dar nu stiu exact care sunt legile.

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
De ce te legi la cap fara sa te doara? Cine stie ce complicatii se pot ivi in timp. Si cum sa dai banii din mana fara sa poti face actul de vanzare-cumparare?

#3
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
Multumesc pentru reply Freddy12 !

Contractul de vanzare-cumparare se face pe loc la notar, singura mea problema este cu acea instrainare din talon.

Nu prea ma leg la cap, ideea este ca am un budget foarte redus, stau intr-o zona foarte indeparartata de autobuze sau orice alt mijloc de transport in comun, deci chiar imi trebuie, si la banii pe care ii dispun este o masina geniala pentru mine.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Situatia este complicata si nu-mi place. Din punctul meu de evdere, asta-i masina de profesor.

#5
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016

View PostYOUR_GOD, on 25 octombrie 2016 - 22:23, said:

Situatia este complicata si nu-mi place. Din punctul meu de evdere, asta-i masina de profesor.

Pai, imi poti spune de ce ti se pare complicata? Adica chestia asta o fac 4 din 10 romani in ultimul sondaj de opinie publicat, doar ca nu inteleg unele chestii legale in legatura cu instrainarea de pe talon deja existenta si nu catre cel care-mi vinde masina, dar ca si situatie, este ceva din ce in ce mai intalnit.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
In primul rand, vezi cine publica sondajul. in al doilea rand, cand este vorba despre banii mei, poate sa publice o mie de sondaje, insusi Isus Hristos, si eu tot ca mine fac.
Cand am luat masina, am specificat ca vreau sa o cumpar doar de la proprietarul din acte. Ca sa dorm linistit, u know. Poate vrei si tu asta. Golf V se gasesc sa stii.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si factura unde este ?

#8
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
YOUR_GOD,

Intradevar, sunt banii tai si sondajele lor, dar ideea este ca asta chiar se intampla, adica nu-mi poti spune ca nu ai vazut pe nimeni facand asta.

View Postpasilla, on 25 octombrie 2016 - 22:35, said:

Si factura unde este ?

Factura fiscala? O are

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa circuli cu ea (15 zile de la termenul in care apare ca instrainata), dar nu poti sa o inregistrezi pe numele tau.
Pentru a o inregisra pe numele tau iti trebuie certificat fiscal de la vanzator (ultimul vanzator).

Edited by pasilla, 25 October 2016 - 22:39.


#10
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
Si ce se intampla daca merg cu ea asa instrainata?

Zic ca este a unui prieten, el ar fi trebuit sa se ocupe de inregistrare dar nu a facut-o ... asta e doar un exemplu.

Nu inteleg ce se intampla daca apare ca fiind instrainata si nu catre mine, conducatorul auto.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Risti sa ramai fara certificatul de inmatriculare.

Edited by pasilla, 25 October 2016 - 22:47.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, titlul pus de tine "Este ok ca pe talonul sa fie instrainat catre alta persoana? Masina S&H" este cel putin nefericit, ti l-am editat ca sa inteleaga si lumea ce vrei de fapt. cat despre arie, tu intrebi de chestii legale, nicidecum nu ceri sfaturi de cumparare, pt ca esti deja decis. asadar, topicul se muta pe legis.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca masina are probleme cu taxa de mediu, altfel nu gasesc o explicatie. Si daca vine proprietarul din acte sa-ti ia masina dupa ce ai platit-o? Te duci sa-i faci reclamatie la politie celui care a luat banii? Si cu impozitul cum faceti? Ii dai banii an de an celui din acte ? Poate nu sunt omul cel mai potrivit sa te sfatuiesc deoarece mereu am cautat sa-mi simplific viata. Si-asa viata ne-o complica politicienii cu tot felul de legi abracadabrante, nu e nevoie sa-mi bat capul si cu alte belele.

#14
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
se poate face o imputernicire legala, prin notar, pe 20 de ani ! ...
daca intre timp moare proprietarul, toate amenzile acestuia, intra "in gratiere" ! ...Posted Image

Edited by radoset, 25 October 2016 - 23:01.


#15
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
Freddy12, fiscalul o sa fie pe numele meu, deci nu se pune problema de amenzi sau taxe sau chestii de genul, singura problema este cu talon ca apare a fiind instrainat, dar presupun ca nu o sa fie nici-o problema, pana la urma nu-mi iau un BMW i8 sa il am 20 de ani, pur si simplu o sa merg cat o sa pot cu ea, cand nu se mai poate, nu se mai poate, masina o iau destul de ieftin, pana la urma o bicicleta de oras este in jur de 2.000 euro.

Multumesc frumos tuturor!

Dany_Darke,

Multumesc pentru ajutor! Chiar nu am stiut unde sa ma incadrez cu problema mea si nici nu prea am stiut cum exact sa o explic.

#16
MateiAlex90

MateiAlex90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2016
Inca o nelamurire...omul de la care cumpar o sa imi dea fiscal pe numele meu direct, dar cat timp in talon este trecuta alta persoana la intranare .. cum pot sa ma duc sa o inscriu eu la finante pe numele meu? Defapt asta era adevarata problema.

Multumesc mult inca o data!

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMateiAlex90, on 25 octombrie 2016 - 22:17, said:

Problema este ca vanzatorul a cumparat-o si el de la altcineva ( mai exact firma ) , imi poate oferi fiscalul scos de catre firma in urma cu 1 luna + talonul masinii ( pe talon scrie ca s-a intrainat catre altcineva, probabil omul care a avut-o din firma ci nu cel de la care o cumpar eu ) + cartea de indentitate a vechicului + ITP / asigurare valabile inca 1 an.
Mi s-a spus ca se poate circula fara nici-un fel de problema dar cel mai bine intreb pe cineva care a mai trecut prin asta.
E o teapa la mijloc, nu te baga, discuti doar cu firma sau proprietarul direct. Cum sa cumperi o masina deja instrainata...

View PostMateiAlex90, on 25 octombrie 2016 - 23:58, said:

Inca o nelamurire...omul de la care cumpar o sa imi dea fiscal pe numele meu direct, dar cat timp in talon este trecuta alta persoana la intranare .. cum pot sa ma duc sa o inscriu eu la finante pe numele meu? Defapt asta era adevarata problema.
Multumesc mult inca o data!
Daca nu esti proprietar nu ai cum. Talonul nu se cere la finante... e ultima problema.

Iar asigurarea daca nu e pe numele tau impreuna cu masina nu e valabila. De aceea la achizitionarea unei masini de face "asigurare in vederea inmatricularii", fara numar, doar pe VIN si pleaca de la B0.

Edited by andreic, 26 October 2016 - 00:08.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,768
  • Înscris: 06.09.2004
ii spui vanzatorului sa o inregistreze si sa te caute cand are toate actele in regula, pe numele lui. asa e cel mai sigur, legal si normal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate