Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum va distrati iarna in perioada 1980-2000?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Recunosc ca am citit 2 subiecte care m-au facut nostalgic dupa copilarie, respectiv perioada 90, cam asta fiind perioada in care am copilarit, cand am fost elev si etc...

Asa ca sunt curios cum va distrati si cum va petreceati timpul iarna?

Tin minte ca eram si iarna prin fata blocului, luam ceva toale si puneam sub fund si stateam la discutie fara sa racim, cred ca pana in 2000 nici nu am auzit faza "te trage curentul" sau sa racesc de la frig sau apa.

Sa iesi in oras nu prea erau finante, sa nu iesi pe afara nu prea exista ca nu aveai ce face in casa, asa ca iti adunai gasca si va plimbati prin cartiere(ca mall nu aveai), te plimbai prin vreo cladire parasita si povesteai diverse de prin viata.

Revelioanele pana in 2000 le-am petrecut pe toate in fata blocului, sampanie de buget, ceva petarde si chef de viata.

Edited by PMN, 25 October 2016 - 20:42.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Ma bateam cu varu-mio mai mare
Sau o bateam pe vara-mea mai mica.

#3
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
aruncam cu prezervative pline de pisat de la ultimul etaj iarna in oameni
faceam "floricele" dintr-o cutie de 60 petarde si le dadeam in scari de bloc sambata la 8 dimineata
frecus la nubile necunoscute pe strada cand ningea

toamna ne urcam in copaci si saream de la 5m in gramada de frunze

good times

Edited by jack-cuceritorul, 25 October 2016 - 21:02.


#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Langa doua butoaie: unul cu vin si unul cu muraturi+ alimentele conexe cand erau.Posted Image

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eram gata sa jur ca e un topic deschis de Djl.

Iarna, in vacanta ieseam in fata blocului, in zapada, dimineata si mai intram in casa seara. Cu mucii inghetati sub barba si cu chilotii uzi de frecat pe gheata. Si nu mai raceam cum racesc astia de azi. Poate pentru ca si in apartamente era aproape la fel de frig ca afara

#6
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Jucat cu zăpadă (dacă era), eventual o bătaie cu zăpadă, petarde (cam de la 14-15 ani în sus), mers cu sania (asta nu mai ştiu până la c vârstă), televizor, poze.

Edited by djl, 25 October 2016 - 21:24.


#7
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,400
  • Înscris: 02.09.2016
Era frumos ca eram toti acasa.Mai ales iarna  de sarbatorii...apoi ne-am imprastiat care - incotro da bine ca suntem sanatosi.Acuma poate de sarbatori sau daca nu anul acesta , anul viitor ne adunam toti acasa.O sa fie super...ca pa vremuri.

#8
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri îmi plăceau întâlnirile cu rudele. Acum de obicei mă plictisesc.

#9
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Asta imi pare ca s-a inversat dupa 2000, fugi de rude ca de dracu.
Inainte de 2000 ma bucuram ca vin rudele, gateam impreuna, se facea masa mare, ne uitam impreuna la televizor sau ascultam la radio si discutam... ca program pe televizor era sa zic de craciun si cred ca de revelion 2-3 ore.

Televiziunea prin cablu nu mai stiu prin ce an a venit, stiu ca mi-am luat televizor color in ziua in care mi-am tras si cablu tv, cam de la televizor au inceput sa se imputineze gasca, ramaneau in casa sa urmareasca Carton.

Edited by PMN, 25 October 2016 - 21:32.


#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca pana in '89 cea mai mare distractie era sa stai la coada cate 3-4 ore pentru 3-4 portocale.

#11
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Era dragut ca nu stateai singur, erai cu rude si cu vecini din bloc sau de bloc, faceai coada la alimentara, faceai coada la sifoane si faceai coada la bara de covoare.
Si prindeai la bara de covoare cate un nene cu vreo 10 covorase...

#12
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Să stai la coadă în ger... nu cred că era plăcut.

#13
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Eu va zic ca era.
Doar va dau exemplu sa bati covoarele iarna, va dati seama cum ar da sa faceti asta acum? Cred ca v-ar filma si in secunda 2 ar ajunge video viral pe youtube.
Inainte bateai covorul cand ningea si puneai covorul pe zapada si bagai 2-3 palete.

Inainte erai mai obisnuit cu frigul, ca nici nu aveai alternative, iarna nu prea aveai unde petrece timpul liber, sa zicem ca sambata si duminica veneau rudele sau prieteni pe la tine, dar pe saptamana nu deranjai familia, erai la plimbare pe afara.

#14
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 21:42, said:

Eu va zic ca era.
Doar va dau exemplu sa bati covoarele iarna, va dati seama cum ar da sa faceti asta acum? Cred ca v-ar filma si in secunda 2 ar ajunge video viral pe youtube.
Inainte bateai covorul cand ningea si puneai covorul pe zapada si bagai 2-3 palete.
Acum majoritatea bat campii(nu colegii de forum), covoarele au mai disparut si sunt scumpe cele de calitate

Edited by Suno, 25 October 2016 - 22:25.


#15
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
cateodata (cand aveam timp) mergeam la sanius ! ...
in rest chefuri "la greu" ! ...:)

#16
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016

View PostSuno, on 25 octombrie 2016 - 22:10, said:

covoarele au mai disparut si sunt scumpe cele de calitate
Nu mai este moda cu descaltat la intrare.

Ma gandesc ca mai ma intalnesc cu rudele si cunostintele la vreun botez, nunta sau inmormantare.

#17
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cea mai tare distractie era cand mergeam in parc si jucam hochei pe gheata lacului, cu maturile luate de la debarcader, aveam un casetofon Philips cu baterii pe post de bara...dupa ce se intuneca beam niste vin fiert si plecam acasa...

#18
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Săracul casetofon   :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate