Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Problema implant dentar - invinetire

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
In urma a 2 implanturi in partea inferioara, la vreo 2-3 luni se pare ca s-a invinetit partea laterala a gingiei, exact unde au fost facute implanturile, nu toata partea ci doar in cele 2 locuri. Problema aceasta nu a aparut de la inceput, doar de o saptamana.

Deja am contactat asistenta implantologului, dansa a zis ca nu are nici o treaba problema asta cu implanturile, insa probabil nu m-a inteles, mi se pare imposibil sa fie alta problema, oricum am programat un control sa verifice exact implantologul.

Intrebarea mea era daca a mai intampinat cineva astfel de probleme, daca este ceva normal si daca este clar ca au fost compromise implanturile.

Initial m-am gandit ca s-a invinetit din cauza ca am mancat uneori si alimente mai tari pe partea respectiva, dar pare destul de rau sa fie din cauza asta.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
In momentul cand ti s-a facut oferta pentru implant,ai clarificat cu stomatologul/implantologul si eventualele esecuri?
Pentru ca mie mi s-a explicat clar ca exista riscul ca dupa o perioada de timp,organismul sa nu mai accepte implantul.Aceea perioada de timp este nedeterminata si poate aparea oricand.

#3
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Cunosc ceea ce spui tu, nici nu era nevoie sa imi spuna el aceste lucruri, m-am documentat inainte si stiu inclusiv ce am semnat. Doar ca nu stiu cum se manifesta eventualele probleme care pot aparea, simptomele mele nu le-am gasit pe nicaieri online.

Voiam sa stiu daca a mai trecut cineva prin fix acelasi lucru cel putin sa ma impac cu gandul ca este un esec.

Oricum, erau destul de mici sansele sa apara probleme, nu am nici o alta problema dpdv medical, igiena o am exemplara, inclusiv lucruri care nu mi-au fost comunicat de doctor, nu beau si nu fumez.

Dar probabil mai sunt si diferentele intre un implant de 500 de euro si unul de 2000.

Edited by AlexStefan10, 25 October 2016 - 20:35.


#4
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
s-a necrozat
vezi daca n-ai vrut proteza!
nu sunt diferente la adaptarea in organism intre alea de 500 si alea de 5000

#5
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Proteza este o solutie greu de acceptat in cazul in care esti tanar fara probleme medicale.

Care ar fi cauzele unei astfel de probleme?

#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca trebuie sa ai putina rabdare, daca nu e dureroasa zona asteapta sa vezi ce zice implantologul. Eu am avut trei implanturi puse simultan, unul langa altul, si in 6 luni am trecut prin toate culorile, am pierdut si doua capace, am desirat un metru de ata (ca nu m-am putut duce la scos firele si s-au scos singure, gingia le-a scos la suprafata) si pana la urma a fost OK.

Edited by kesarion111, 25 October 2016 - 21:00.


#7
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Nu am nicio durere.

Sper sa fie cum spui tu, avand in vedere costurile ridicate nu as putea nici sa refac procedura.

Mi-ai mai dat o sansa :)

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil ai mîncat ceva tare, care a apăsat pe gingie.
Mai multa grija o perioadă, la ce maninci.

#9
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 22.07.2004
Si eu am avut o culoare mai inchisa pe gingie in zona dintelui implantant. La mine a durat cativa ani pana cand gingia a revenit la culoarea normala.  Nici nu stiu cand am scapat de ea..  Totusi, nu strica sa te vada si doctorul stomatolog.

#10
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
O sa ma duc obligatoriu la control, nu risc cu astfel de lucruri.

Multumesc pentru raspunsuri!

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am pus sute si n-am vazut asa ceva vreodata. Poate sa nu fie nimic sau poate sa fie o problema. Fara un CT postoperator, nu-ti poate spune nimeni nimic.

#12
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
file:///C:/Users/David/Desktop/IMG_20161026_212202_1477506383204.jpg

 ripper, on 26 octombrie 2016 - 20:05, said:

Am pus sute si n-am vazut asa ceva vreodata. Poate sa nu fie nimic sau poate sa fie o problema. Fara un CT postoperator, nu-ti poate spune nimeni nimic.

Am atasat o tentativa de poza cu cele 2 portiuni, desi nu iti dai seama de prea multe lucruri in poza. Camera mai buna n-am din pacate.

Attached Files



#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu e invinetit. E mucoasa gingivala foarte subtire si transpare capacelul de acoperire al implantului. Cand se va face descoperirea lor, vei avea nevoie de o grefa gingivala libera care sa "ingroase" mucoasa cu cel putin 2-3 mm. Altfel, vei avea probleme cu implanturile pe viitor. E simplu si se face des cand mucoasa epiteliala este foarte subtire.
Bafta si stai linistit ca nu e nimic grav!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate