Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum fac ca site-ul sa se adapteze la orice rezolutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Johnnyx1

Johnnyx1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.10.2016
Salut,in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si problema mea este:
Am facut un site destul de frumusel si eu prostul de mine nu m-am gandit ca trebuiue sa fie compatibil si cu alte rezolutii asa ca am facut site-ul dupa rezolutia laptopului meu si pe cand am intrat de pe pc meu care are rezolutie mai mare am observat ca videoclipurile, imaginili, logo-ul toate s-au deformat cum fac sa ramana in aceasi pozitie si sa se adapteze la toate rezolutiile site-ul este html si css facut cu Notepad.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Poti incepe cu astea:
http://www.w3schools..._responsive.asp
http://learn.shayhow...ive-web-design/
https://www.thesitew...ve-design.shtml

Edited by tigerheart, 25 October 2016 - 20:16.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
trebuie sa inveti media query si bootstrap

#4
Johnnyx1

Johnnyx1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.10.2016
Salut ms de ajutor, problema e ca nu ma am cu engleza nu inteleg mare lucru, stiu unde sa pun acele coduri dar imi amesteca tot continutul.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Daca stii unde sa pui acele coduri atunci inseamna ca nu pui ce trebuie in coduri.. Invata mai bine engleza si css-ul si cu siguranta o sa iasa cum trebuie, doar asa vei putea invata mai rapid si eficient.

#6
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Salut, fara engleza mai greu sa faci progrmare... toate sunt prescurtari de cuvinte din engleza, ex: B din word ca si cel din html vine de la BOLD dar cand intri in php cu if atunci e mai complicat

#7
gicu999

gicu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2016
Salut.
Alege-ti un breakpoint si pe urma targheteaza fiecare element pe care il vrei modificat, in CSS. Il poti modifica sa apara cum doresti pe dispozitive mai mici, sau mai mari de anumite dimensiuni. Insa, asta e doar o parte, face doar sa schimbe proprietatile elementelor targhetate cand dimensiunea browserului atinge breakpoint-ul.

Exemplu:

@media (max-width: 600px) {
  .clasa1 (sau "#id1") {

  padding-left: 5px; margin: auto;

  }

.clasa2 (sau "#id2") {

  color: #ffffff; font-size: 12px;
  }


}

In exemplul de mai sus, cand dimensiunea browserului este mai mica de 600px, elementele targhetate isi schimba proprietatile in cele definite mai sus. Te poti juca cu ele sa iti "asezi" elementele website-ului cum doresti. Atat pot sa iti raspund la dimensiunea browserului, pentru "rezolutii" nu ma pricep, poate te ajuta restul de pe aici.
Pentru altceva, invata engleza si bootstrap.
Si pune link-ul aici.

#8
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Ce fel de site este? Doar html sau ai si altceva in el?

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Indiferent cum e facut, poate fi facut sa se adapteze la orice rezolutie.

#10
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
intra pe http://getbootstrap.com/, activeaza in chrome optiunea de traducere si o sa il ai in romaneste. nu e o  traducere perfecta, dar cred ca vei intelege cum functioneaza bootstrap. ideea e sa nu incerci direct pe situl tau ci sa faci ceva mai simplu pana te prinzi cum functioneaza, sunt cateva exemple chiar la ei pe site. dupa ce te prinzi poti face ceva mai complex. si nu uita ca google este prieten de nadejde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate