Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Sfat YAHAMA - putere sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut,

De curand am prins o oferta, zic eu, buna de la un hipermarket. Un model YAMAHA 5.1 expus in magazin cu reducere 50%.

Practic am achizitionat urmatoarele produse:

AV Receiver RX-V379
Boxe 5.1 - NS-777 + NS-C444 + NS-333 + SW030

Ceea ce m-a bucurat cel mai mult e ca boxele sunt impecabile. Nu prea cred ca au fost folosite asa mult in trecut dar si bineinteles ca am un dar ma supara volumul sunetului motiv pentru care ma gandesc chiar la retur.

Am incercat diverse metode de a asculta muzica ( de pe usb, prin bluetooth, de pe radio si chiar conectat de la TV ). In toate cazurile muzica se aude pentru ceea ce imi doresc eu, prea incet. Ridic volumul maxim intre -5db si +1db si tot nu am impresia ca sunt intr-un spatiu unde nu ma mai aud.

Muzica se aude impecabil, fiecare sunet este perfect si chiar si volumul multi ar spune ca e suficient de tare... dar pentru mine nu e. Eu caut volum si muzica tare sa acopere orice zgomot. Camera are in jur de 40mp.

Acum intrebarea mea este: Ce se poate face?

Pot folosi aceste boxe cu un amplificator? Trebuie schimbat receiverul? Este doar un home cinema de valoare mare si ceea ce caut eu e altceva?
Boxele sunt scumpe pe piata dar se pot folosi doar pentru cinema DSP?

Merci

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

View PostPatrick007, on 25 octombrie 2016 - 19:57, said:

Am incercat diverse metode de a asculta muzica ( de pe usb, prin bluetooth, de pe radio si chiar conectat de la TV ). In toate cazurile muzica se aude pentru ceea ce imi doresc eu, prea incet. Ridic volumul maxim intre -5db si +1db si tot nu am impresia ca sunt intr-un spatiu unde nu ma mai aud.

Muzica se aude impecabil, fiecare sunet este perfect si chiar si volumul multi ar spune ca e suficient de tare... dar pentru mine nu e. Eu caut volum si muzica tare sa acopere orice zgomot. Camera are in jur de 40mp.
Cu un amplificator stereo de putere si un cd-player puse pe boxele alea de podea era alta viata. De ce nu puneti accentul si pe sursa de redare ? Diferenta de nivel de volum si dinamica  pe care o auzi o poate face sursa. Receiverul ala e oricum prea micut ca sa fie bun pentru ce vrei tu, iar diferenta de pret pentru un model mai mare nu prea s-ar merita, pentru cativa wati in plus. Eu zic ca daca le-ai luat ramai cu ele pentru filme ca-s compatibile si de la aceeasi marca, le mai forjezi, le mai testezi iar pentru muzica mai strange niste banuti si cu diferenta aia de bani iti iei si un amplificator stereo din gama SH. Un denon, ceva pe acolo si sa fie cat mai greu. Asa o sa-ti "rupa" boxele, ar cam fi bine sa ai grija de boxe. Vezi ca receiverele inca iti pot arde in timp inaltele sau mediile de la boxe daca le dai la maxim pe nu stiu ce surse de redare aiurea tocmai din cauza ca nu au bas suficient, ar fi pacat de boxe.

Poti asculta muzica si sa te auzi daca sunetul e foarte plin si echilibrat pe joase/medii/inalte si ai bas suficient de adinc, mai pui eventual un egalizator daca vrei, nu trebuie doar sa urle ca sa sune bine.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008

View PostPatrick007, on 25 octombrie 2016 - 19:57, said:

Muzica se aude impecabil, fiecare sunet este perfect si chiar si volumul multi ar spune ca e suficient de tare... dar pentru mine nu e. Eu caut volum si muzica tare sa acopere orice zgomot. Camera are in jur de 40mp.
Acum intrebarea mea este: Ce se poate face?
Ahizitionare unor boxe cu SPL/senzitivitate mai mare,
Ca exemplu ,folosind o pereche de Klipsch-uri cu 98dB SPL  si un amplificator de (doar) 2x30W nici nu poti sta in camera.

Edit: Daca muzica pe care o asculti e stereo  ,ascult-o tot stereo sau cel mult 2.1. Nu incerca sa o asculti multicanal ca se pierde mult din calitate.
Incearca sa scoti subwooferul din set-up. Si asa la boxele alea de podea mari nu e foarte necesar ,mai ales la muzica.
Subwoofer-ul ar trebui sa completeze in jos in frecventa unde nu mai fac fata boxele nu sa dubleze basul acestora. Boxele alea merg in specificatii de la 30Hz in sus ,deci e suficient bas ,macar teoretic.
BTW ,vezi ca la conectarea unui sub sunt niste chestii de facut. Stabilire frecventa de crossover pt subwoofer ,taiere frecvente joase pt. boxe ,faza ,etc.

Edited by edigee, 26 October 2016 - 11:14.


#4
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 09.05.2006

View PostPatrick007, on 25 octombrie 2016 - 19:57, said:



Muzica se aude impecabil, fiecare sunet este perfect si chiar si volumul multi ar spune ca e suficient de tare... dar pentru mine nu e. Eu caut volum si muzica tare sa acopere orice zgomot. Camera are in jur de 40mp.

Acum intrebarea mea este: Ce se poate face?



Ai putea incerca la un ORList...sa vezi ce probleme ai cu urechile.

Tu de fapt ai cumparat reducerea acelui receiver 5.1 si acum vrei sa faci discoteca in 40mp...adica sa nu te auzi om cu persoana.

Pt asta trebuia sa iei un amplificator stereo si niste boxe Behringer...dar mai ai de cautat pana sa le gasesti la juma de pret...

Sanatate la urechi sau la cap...! Ai nevoie...

#5
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Am vandut sistemul..si da am cumparat reducerea si nu produsul.. 50% a fost ceva zic eu.. am gresit in topic ..boxele erau 555 si nu 777 ..

Boxa activa Behringer e deja prea mult.. dar si ce aveam era prea putin desi poate daca pastram doar ns 555 cu un amplificator mai bun altul era sunetul.. dar na ..luate la pachet date la pachet

Acum gata am vandut intregul sistem putin in pierdere dar imi asum vina.. am deschis un topic ca sa ma ajutati sa cumpar de data asta ce trebuie.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postedigee, on 26 octombrie 2016 - 11:04, said:

Ahizitionare unor boxe cu SPL/senzitivitate mai mare,
Ca exemplu ,folosind o pereche de Klipsch-uri cu 98dB SPL  si un amplificator de (doar) 2x30W nici nu poti sta in camera.

Patrick, ai primit deja un sfat forte bun, boxele klipsch se aud de obicei foarte tare.

Edited by razor01, 08 January 2017 - 10:14.


#7
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Sunt de acord.. dar imi par a fi pentru evenimente doar.. as merge pe active dar nu au asa design de camera..

Nu dau asa multe petreceri incat sa fie un must doar galagia.

MA uit dupa active acum dar sa aiba si un design mai frumos.. nu ca cele de la orice botez/nunta

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Klipsch pentru evenimente? Si arata prost?
Cred ca glumesti ,Alea sunt printre cele mai cunoscute boxe HI-FI ,sunt cam printre cele mai bune raprt calitate/pret.

#9
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Pei tocmai asta e.. ca nu caut pentru evenimente.. caut pentru casa mea..sa se imbine cat de cat cu mobila..

Party-uri daca e la mine acasa.. atat

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Pai atunci care sunt alea care arata prost? Alea de sonorizare? PA -urile?
Eu am dat o indicatie raportata la sursele de semnal pe care vrei sa le folosesti(YT ,bloototh) ,care sunt proaste ,si la care un sistem HI-FI nu se justifica. Nu poti avea calitate la sursele alea iar tu dorind "galagie" am dat solutia optima pt. asa ceva. Desigur ,exista si solutia cu amplificator si boxe HI-FI ,dar in cazul asta e nevoie de surse ca lumea ca sa merga la adevarata valoare sistemul. Ma refer la CD player ,DAC ,placa de sunet buna macar ,BD player bun pe partea de audio ,etc.
Mai e o problema cu camera aia in forma de L. Asa ceva e total nepotrivit pt. orice auditie muzicala.
Si mai documenteaza-te cu puteri ,wati ,intensitate sonora ,uite un link foarte util unde explica babeste pt. incepatori:
http://www.enjoythem...nufacture/0907/

Edited by edigee, 08 January 2017 - 21:50.


#11
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Citesc..citesc.. din pacate acest domeniu pentru mine e la inceput.. asa ca nu vreau inca sa ma arunc sa iau ceva si apoi iar sa regret ca last time

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Stai linistit, mie mi-a luat aproape un an pana m-am hotarat ce vreau sa cumpar. In final am facut alegerea potrivita pentru necesitatile, gusturile si foarte important, bugetul de care dispuneam. Cel mai indicat este sa faci cateva vizite pe la magazinele de specialitate si sa asculti ce au prin showroom.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate