Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

UVT Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
brazvang

brazvang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.04.2014
Pentru a studia Informatica la Universitatea de Vest din Timisoara trebuie neaparat sa vin cu un bagaj de cunostinte (de exemplu sa cunosc un limbaj de programare)?Intreb deoarece am urmat profilul de stiinte ale naturii ,iar informatica nu am facut decat in clasa a 9-a si a 10-a(C++ in CodeBlocks) si nu imi mai  aduc aminte tot ce am facut :( .In cadrul profilului  se predau notiuni pentru incepatori ,sau ar trebui sa ma pregatesc in particulat pentru a intelege materiile din facultate?

#2
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
Am discutat mai multe aici despre informatica de la UVT, cu un baiat care a fost exact in situatia ta. Daca mai ai alte intrebari, ma poti cauta.

Edited by reaper666, 25 October 2016 - 20:09.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 brazvang, on 25 octombrie 2016 - 19:50, said:

In cadrul profilului  se predau notiuni pentru incepatori ,sau ar trebui sa ma pregatesc in particulat pentru a intelege materiile din facultate?
Se predau de la zero dar pe repede inainte. Asa ca ar fi util sa ai ceva cunostinte din liceu. Nu-i imposibil sa le recuperezi acum dar unii dintre colegii tai deja zburda.

Edited by neagu_laurentiu, 26 October 2016 - 09:03.


#4
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Salut, am un amic care este este la UVT Timisoara și a fost la științe ale naturii, a intrat la UVT cu media 9.30 la buget (informatica aplicata) fără sa știe prea multa programare și acum se descurcă bine :).Mi-a zis ca se ia de la 0 numai ca se trece foarte repede de la un capitol la altu'...

Edited by RazvanQR, 26 October 2016 - 15:53.


#5
brazvang

brazvang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.04.2014
Ce limbaj de programare se studiaza la UVT (informatica -ro)?E ok daca ma pregatesc pentru facultate invatand c++?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
La facultate treci prin mai multe tehnologii. Iar limbajul in sine e doar un instrument, nu el necesita facultate! Teoria acelui domeniu in schimb cere, iar pe ea o aplici cu diferite instrumente. Pregateste ce-ti cere la admitere.

#7
brazvang

brazvang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.04.2014

 neagu_laurentiu, on 06 noiembrie 2016 - 22:16, said:

La facultate treci prin mai multe tehnologii. Iar limbajul in sine e doar un instrument, nu el necesita facultate! Teoria acelui domeniu in schimb cere, iar pe ea o aplici cu diferite instrumente. Pregateste ce-ti cere la admitere.

Da, înțeleg că e un simplu instrument si ca trebuie învățat și,cum spuneai într un comment mai sus, am nevoie si de" ceva cunoștințe",dar nu am avut parte de un răspuns clar.Adica mă gândesc că nu e chiar la alegerea mea să mă pun să învăț un limbaj oarecare dacă nu îmi va fi de folos.Eu am fost recent student la buget la medicină și nu mi a permis condiția medicala actuala să rămân în continuare să studiez.Intamplarea face ca si aceasta scurta experiență să mă determine să iau o pauză și apoi să mă redresez spre  a doua opțiune.Doar ca acum ,având un an liber, am decis să nu stau degeaba ,ci să mă pregătesc cumva...doar că eu asta căutăm aici ,un sfat,o îndrumare.As vrea să fie cu folos pregătirea pe care o fac.

Si,totodata admiterea nu e pe baza de concurs de dosare?Nu înțeleg ce anume se cere pentru admitere.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Eram cu ideea in cap de examen scris, ca la altii.
Orice limbaj ai studia, n-are cum sa fie degeaba, ramai cu ceva notiuni utile pe care le aplici ulterior. Eu am terminat cand Pascal si FoxPro erau la putere. Azi nu mai sunt in industrie in formele de atunci si tot spun ca folosesc ce am invatat in acea perioada pentru ca dincolo de o sintaxa oarecare, aplic aceleasi concepte, doar ca pe instrumentele de azi.
Da, C++ se foloseste, pe langa multe altele: http://www.math.uvt....e-disciplinelor

Edited by neagu_laurentiu, 07 November 2016 - 08:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate