Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ciocan/letcon/pistol/statie de lipit. De care si de unde ?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
OK, am nevoie ocazional sa mai dezlipesc si sa lipesc la loc cate o piesa pe ici pe colo. Cu multi in urma foloseam un pistol romanesc, de la Radioprogres. Habar nu mai am pe unde e si oricum era vechi. Am cumparat acum un an unul tot romanesc, clona de cica ala romanesc de care am avut in urma cu vreo 30 ani, dar ciuciu. E vai de capul lui, nu incalzeste de loc ansa, se incalzeste ca naiba transformatorul, mi-e frica sa nu dau foc la casa cu el. Am comandat de la aceeasi firma (o porcarie de firma, nu dau numele, sa nu incalc ceva reguli, dar pot spune daca mi se cere, pe privat), un ciocan de lipit portabil, de 8 W, review-uri favorabile, etc. Pe naiba. Nici asta nu incalzeste. Pui mana pe el, e fierbinte, dar cand pui pe fludor, nimic. Si sint lipituri normale, nu la temperaturi inalte, mai stiu eu ce. Stiu ca in ziua de azi sint tone de chinezarii de doi bani, dar nu sint un profesionist, sa sparg o gramada de bani pe ceva foarte scump. Ca atare, puteti sa-mi recomandati ceva bun, care sa incalzeasca constant, sa nu oscileze temperatura cand ti-e lumea mai draga, sa aiba un varf subtire si sa nu coste o avere ? Ideal ar fi sa si incalzeasca repede, de asta am preferat un pistol, dar porcaria asta pe care am luat-o e vai de capul ei. Multumesc.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Asta cu averea e foarte importanta. Nu ai mentionat ce avere vrei sa bagi in el.

O chestie importanta observata de mine: Asta vara aveam de facut 2 lipituri la un senzor de viteza ( la masina bineinteles ) aflat in rulmentul rotii. Cum acele cabluri s-au forfecat din scurt a trebuit sa le lipesc pe pozitie. Aveam un ciocan de lipit cumparat de frate-miu, de vre-o 30-40W. Bun. Incalzea de rupea, topea fludorul de il lua naiba...dar nu lipea neam frate. Juma de ora am injurat si nu am reusit sa lipesc un fir. Ce naiba avea ? Pai ce sa aiba. In loc de varf avea o porcarie de fier mort ascutit la capat de care nu se prindea fludorul neam. Am tas o fuga la un electro-sanitas si am cumparat un alt ciocan de lipit. Culmea, e ca aveau doua modele similare dar unul avea varful din fier mort altul avea varful din cupru. L-am cerut special pe ala din cupru si in 2 minute am lipit firele. Am dat cred ca 15 sau 20 de lei parca.

Deci, daca tot vrei ceva chinezarie, ieftineala, macar cumpara ceva cu varf din cupru...ca altfel ai sa injuri.

Edited by tehnics, 25 October 2016 - 18:03.


#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Eu am asa ceva de pe aliexpress: https://www.aliexpre...0608.0.0.z90zn9 , se incalzeste pana la 450 grade. Dar trebuie sa astepti cam o luna pana il primesti.

Eu am cautat si pe la noi dar mi s-a parut cam scump si nu merita ca-l folosesc ocazional.

14$ sunt cam 55 lei

Edited by A-d-r-i-a-n, 25 October 2016 - 18:10.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
http://www.mivarom.r...esc-100w-p-3902

Excelent daca ii schimbi cablul cu unul mai lung si contactul (se strica foarte repede).  E acelasi pistol ca cele vechi.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Asta il am de o gramada de ani. Atunci era mult mai ieftin, ceva de genu' 30 de lei.

Edited by edy_wheazel, 25 October 2016 - 18:04.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 modoran, on 25 octombrie 2016 - 18:02, said:

http://www.mivarom.r...esc-100w-p-3902

Excelent daca ii schimbi cablul cu unul mai lung si contactul (se strica foarte repede).  E acelasi pistol ca cele vechi.

Exact pistolul asta l-am cumparat si exact de la magazinul respectiv. O PORCARIE! Nu incalzeste deloc. Si, in schimb, se incalzeste el (pistolul) foarte mult. Nici nu pot tine mana pe el. Am schimbat ansele, am pus si mai subtiri, pur si simplul, nu incalzeste suficient, sint sigur ca se pierde pe la contacte. Dar nu stiu ce pot sa-i fac. Am strans cat am putut, dar barile sint din fier si saibele si piulitele tot din fier. Degeaba e ansa din cupru.

 A-d-r-i-a-n, on 25 octombrie 2016 - 18:02, said:

Eu am asa ceva de pe aliexpress: https://www.aliexpre...0608.0.0.z90zn9 , se incalzeste pana la 450 grade. Dar trebuie sa astepti cam o luna pana il primesti.

Eu am cautat si pe la noi dar mi s-a parut cam scump si nu merita ca-l folosesc ocazional.

14$ sunt cam 55 lei

Sint si pe la noi, nu trebuie sa cumpar din China. M-am lamurit cu China asta, am zis ca nu mai cumpar in veci de la ei. Jumatate din pachetele comandate (tot felul de maruntisuri) nu au ajuns niciodata, jumatate dupa o gramada de timp, stat la coada la vama, etc. Si asta din poza vad ca are varf din metal. Cineva mai sus spunea de ceva cu varf din cupru.

Apropo, bugetul e 100 lei.

#7
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2008
@Ion_de_la_Raion - Poti gasi pe olx! Exact originalul! Pistol de lipit fabricat in Romania! Am vazut ca se cere in jur de 100 RON. Probabil mai poti negocia. Intra pe site-ul de anunturi si sigur acolo vei gasi! Eu am aruncat o privire si am vazut ca se gaseste!

Attached Files


Edited by favoritul, 25 October 2016 - 18:21.


#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012

 favoritul, on 25 octombrie 2016 - 18:21, said:

@Ion_de_la_Raion - Poti gasi pe olx! Exact originalul! Pistol de lipit fabricat in Romania! Am vazut ca se cere in jur de 100 RON. Probabil mai poti negocia. Intra pe site-ul de anunturi si sigur acolo vei gasi! Eu am aruncat o privire si am vazut ca se gaseste!
Asta da letcon, am unul de vreo 40 de ani, cred ca mai duce pe atat.

#9
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2008
@leomagic44 - Tot pe site-ul de anunturi e cineva care vinde carcase de ebonita pentru modelul prezentat. Si eu tot din asta am avut si am fost foarte multumit. L-am facut cadou cuiva si functioneaza si in ziua de astazi.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 favoritul, on 25 octombrie 2016 - 18:21, said:

@Ion_de_la_Raion - Poti gasi pe olx! Exact originalul! Pistol de lipit fabricat in Romania! Am vazut ca se cere in jur de 100 RON. Probabil mai poti negocia. Intra pe site-ul de anunturi si sigur acolo vei gasi! Eu am aruncat o privire si am vazut ca se gaseste!

Nu as cumpara ceva folosit, nu stiu ce primesc, poate sa ma incarc cu inca o prostie care nu merge. Si asa am spart destui bani pe chestii care nu merg. De asta am zis sa intreb aici, pe sectiunea asta, sint oameni care se pricep si au scule.

#11
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Sau aici:http://www.mivarom.r...esc-100w-p-3902....are avantajul ca are carcasa de plastic, in rest este absolut identic cu varianta cu carcasa de ebonita....folosesc acest model de aproape 8 ani fara probleme...spor!

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Site-ul mivarom e down. Dar, cum spuneam mai sus, am cumparat un pistol "romanesc" de la mivarom si e o mare porcarie, am scris mai sus ce simptome are.

#13
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Unul dinasta nu ti-ar placea?
https://www.google.r...VsHAboQ_AUIBSgB
Este pe gaz, cu aprindere piezzo electrica, portabila, se incalzeste foarte tare, varf de lipit subtire, varf de lipit gros, varf de suflat aer cald pentru tuburi contractile, iar daca ii dai jos varful de tot, ai flacara pentru diferite operatiuni.

Sunt multe modele si preturi. Asta e bunicel.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In viata mea nu am lucrat cu pistol cu gaz, mi-e sa nu fac o prostie.

#15
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 flomar60, on 25 octombrie 2016 - 18:34, said:

Sau aici:http://www.mivarom.r...esc-100w-p-3902....are avantajul ca are carcasa de plastic, in rest este absolut identic cu varianta cu carcasa de ebonita....folosesc acest model de aproape 8 ani fara probleme...spor!
Am unul identic si-l folosesc mult datorita meseriei. Singurul lucru negativ este intrerupatorul foarte slab si pe care l-am inlocuit cu unul de alt tip. In rest functioneaza foarte bine.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Al meu nu. Sa-mi fi trimis aia de la mivarom unul defect ?

#17
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Pai...nu stiu ce sa zic!....in general , cei de acolo , au probleme la componente-integrate,tranzistori,etc-dar la lucruri finite precum acest pistol,n-am intalnit pana acum....asa cum zicea colegul de mai sus, intrerupatorul de retea este prost si trebuie inlocuit....in rest nu am ce reprosa, are performante identice cu cel imbracat in ebonita....detin ambele variante si am putut face comparatie....

#18
muguravram

muguravram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2012
Aceeasi problema am avut si eu cu doua pistoale de lipit imprumutate, intr o ora jumatate nu am reusit sa lipesc doua mufe rca ,si am rezolvat problema in 5 minute cu un ciocan de lipit sh. cumparat din targ cu 15 lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate