Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ce poate sa faca cu datele tale altcineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Daca cineva iti afla numele si prenumele, adresa si numărul de telefon, ce ar putea sa facă cu ele (mă refer ca sa iti faca rău) ?
Dar daca iti afla si CNP-ul ?
Dar daca iti stie toate cele de mai sus dar si seria si numărul de buletin ?
Sa zicem ca persoana respectiva nu prea seamănă cu tine, dar, sa fim seriosi, de cate ori cineva s-a uitat la poza voastră din buletin atunci când vi l-a cerut ?
Ce ar putea cineva sa facă cu datele tale ?

#2
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Inainte de toate poate sa iti faca probleme, sa iti comande diferite lucruri pe adresa ta, sa foloseasca datele tale private pe fel si fel de adrese si etc...
Poate chiar sa dea si datele false la vreo legitimare, daca este de varsta apropriata de a ta si iti stie adresa... se lgitimeaza cu datele tale, aia fac verificarea prin statie si gata.

Tin minte cate glume tampite se faceau pe vremea comenzilor prin posta, primeai chestionarele alea sa faci comanda la fel si fel de produse, completau numele altcuiva si doar aruncau chestionarul respectiv in cutia postala.

Cu datele tale private poate juca la pariurile sportive, te pomensti cu o amenda ca joaca pe bet365 de stai cu anaful la discutie ca ai de plata 5mii de lei si tu nu ai jucat...

Edited by PMN, 25 October 2016 - 09:52.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
De exemplu să le dea dacă e prins fără bilet în mijloacele de transport în comun.

View PostKHISHCHNIK, on 25 octombrie 2016 - 09:47, said:

Sa zicem ca persoana respectiva nu prea seamănă cu tine, dar, sa fim seriosi, de cate ori cineva s-a uitat la poza voastră din buletin atunci când vi l-a cerut ?
Asta-i fără legătură cu ce pare că ai vrut să se discute, implică o carte de identitate falsă.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
In mod normal nimic.  Ca in multe domenii iti trebuie cel putin trei canale de informare care sa duca la comunicare corecta.
Transmitator - canal de comunicare/mijloc de comunicare - receptor Posted Image
La calculatoare, la creierul uman, in presa, in medicina sau in comunicarea cu un tert informatiile/datele trebuie primite si confirmate pe mai multe canale ... Deci, vede datele si le confrunta cu acte oficiale, cu persoana si mai cauta si in baza lor de date legaturi, daca se poate verifica pe FB sau SP si la vecini, rude sau colegi de munca Posted Image ...

Edited by superm, 25 October 2016 - 09:56.


#5
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Am pe facebook un grup care raporteaza pe unde sunt controale pe ratb, pun poze cu cei care fac controale si scriu metode de a scapa pe amenda, asta scrisa de tine cu datele altui prieten este la loc de cinste.
Deci lucruri rele se gasesc destule de facut.

Cu o poza de buletin poti face verificare pe mai toate adresele care implica platile online sau pariurile sportive, ca mai nou am vazut ca toate vor poza dupa buletin...

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostKHISHCHNIK, on 25 octombrie 2016 - 09:47, said:

...Ce ar putea cineva sa facă cu datele tale ?
Conform CP, poate face între trei luni și trei ani.
Depinde cum apreciază judecătorul prestația.

#7
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 09:52, said:

Inainte de toate poate sa iti faca probleme, sa iti comande diferite lucruri pe adresa ta, sa foloseasca datele tale private pe fel si fel de adrese si etc...
Poate chiar sa dea si datele false la vreo legitimare, daca este de varsta apropriata de a ta si iti stie adresa... se lgitimeaza cu datele tale, aia fac verificarea prin statie si gata.

Tin minte cate glume tampite se faceau pe vremea comenzilor prin posta, primeai chestionarele alea sa faci comanda la fel si fel de produse, completau numele altcuiva si doar aruncau chestionarul respectiv in cutia postala.

Cu datele tale private poate juca la pariurile sportive, te pomensti cu o amenda ca joaca pe bet365 de stai cu anaful la discutie ca ai de plata 5mii de lei si tu nu ai jucat...
La comenzi si la jucat pe internet la bet365, nu trebuie sa bagi datele contului de card/ datele bancare ?
Aia cu legitimarea mi se pare plauzibila dar oare chiar asa de usor poti sa te dai altcineva chiar la politie ? Hai, poate iti merge cu postasul, dar chiar la politie ? Stie cineva daca e posibil asa ceva ?

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
orice s-ar face, e uz de fals. si e penal.
altfel, ca sa faci glume proaste, nici nu trebuie sa ai datele personale ...

#9
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postscaiba, on 25 octombrie 2016 - 10:00, said:


Conform CP, poate face Ăźntre trei luni și trei ani.
Depinde cum apreciază judecătorul prestația.
Asta daca îl prinde, ca cel mai probabil te beleste tot pe tine, nevinovat, ca așa-i la noi.

#10
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016

View PostKHISHCHNIK, on 25 octombrie 2016 - 10:02, said:

La comenzi si la jucat pe internet la bet365, nu trebuie sa bagi datele contului de card/ datele bancare ?
Aia cu legitimarea mi se pare plauzibila dar oare chiar asa de usor poti sa te dai altcineva chiar la politie ? Hai, poate iti merge cu postasul, dar chiar la politie ? Stie cineva daca e posibil asa ceva ?
Nu cred, motivul fiind unul simplu si zic asta ca am jucat la pariurile sportive. Contul se activeaza cu buletinul, practic tu poti deschide cont la orice adresa(legala) vrei, pentru activare iti trebuie copie dupa buletin.
Carduri poti aduga cate vrei si scoate cate vrei din lista respectiva.

#11
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 09:57, said:

Am pe facebook un grup care raporteaza pe unde sunt controale pe ratb, pun poze cu cei care fac controale si scriu metode de a scapa pe amenda, asta scrisa de tine cu datele altui prieten este la loc de cinste.
Deci lucruri rele se gasesc destule de facut.

Cu o poza de buletin poti face verificare pe mai toate adresele care implica platile online sau pariurile sportive, ca mai nou am vazut ca toate vor poza dupa buletin...
Pentru platile online si pariurile sportive online interzise nu trebuie sa isi bage si numărul de cont sau cardul ? Păi daca face asta nu,il prinde, ca vede ca numele si adresa sunt ale cuiva iar datele bancare sunt ale altcuiva ?

#12
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Sincer nu cred ca conteaza. Tu faci plata catre un cont, atat. Ca si cand ai cumpara orice alt produs.

Inainte era verificarea mai complicata, tin minte ca la bet365 a trebuit sa astept plic cu un anumit cod care a venit cu Royal Mail, a durat vreo 14 zile pana sa pot sa scot vreun leu din cont.
In 2016 este mai usor, bagi numarul de card si trage singur de pe orice card ca si cand ai face plata.

#13
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 10:05, said:


Nu cred, motivul fiind unul simplu si zic asta ca am jucat la pariurile sportive. Contul se activeaza cu buletinul, practic tu poti deschide cont la orice adresa(legala) vrei, pentru activare iti trebuie copie dupa buletin.
Carduri poti aduga cate vrei si scoate cate vrei din lista respectiva.
La pariurile sportive interzise:
Cont sa zicem ca iti faci, dar tu ca sa joci, nu trebuie sa depui bani ? De pe ce depune respectivul bani daca nu iti stie contul de card ?
Si, in primul rând, nici nu ai acces la aceste situri ca sunt blocate, iar daca ai acces nu ti se da voie sa faci cont cu România.

La plata unor produse:
Daca vrea produsul pentru el, atunci nu vad de ce ar baga adresa ta când iti vine tie si nu lui ?
Si daca vrea sa facă o gluma proasta si sa comande in numele tau, nu ar trebui sa adauge un cont de card cu care sa plătească ?

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 10:12, said:

Sincer nu cred ca conteaza. Tu faci plata catre un cont, atat. Ca si cand ai cumpara orice alt produs.

Inainte era verificarea mai complicata, tin minte ca la bet365 a trebuit sa astept plic cu un anumit cod care a venit cu Royal Mail, a durat vreo 14 zile pana sa pot sa scot vreun leu din cont.
In 2016 este mai usor, bagi numarul de card si trage singur de pe orice card ca si cand ai face plata.
Pai da, si atunci nu il prinde, ca vede ca nu corespunde contul cu datele de identificare ?

View Postsuperm, on 25 octombrie 2016 - 09:55, said:

In mod normal nimic.  Ca in multe domenii iti trebuie cel putin trei canale de informare care sa duca la comunicare corecta.
Transmitator - canal de comunicare/mijloc de comunicare - receptor Posted Image
La calculatoare, la creierul uman, in presa, in medicina sau in comunicarea cu un tert informatiile/datele trebuie primite si confirmate pe mai multe canale ... Deci, vede datele si le confrunta cu acte oficiale, cu persoana si mai cauta si in baza lor de date legaturi, daca se poate verifica pe FB sau SP si la vecini, rude sau colegi de munca Posted Image ...
In traducere ?!...

#14
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Sa o luam metodic, 1 nu trebuie ceva verificare la card sa faci o plata, trebuie doar codul de pe card si alea 3 cifre de pe spate. Deci inca un set de date care nu trebuie date altcuiva.
Cine are cifrele de pe card si codul ala de pe spate... poate face comanda de pe cardul tau. atat de simplu.

Asa si cu adresele pariurilor sportive, ei verifica datele utilizatorului, daca tu cumva folosesti cardul altcuiva este problema cu legea, daca cumva folosesti copie dupa buletinul altuia... iara este fals si uz de fals si raspunzi in fata organelor care investigheaza asa ceva.

Si de comandat poti comanda de pe orice adresa online, eu nu platesc cu cardul nici macar pe emag, aleg plata la livrare si nici macar nu am adaugat datele cardului de credit in contul emag.

Edited by PMN, 25 October 2016 - 10:18.


#15
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 10:16, said:

Sa o luam metodic, 1 nu trebuie ceva verificare la card sa faci o plata, trebuie doar codul de pe card si alea 3 cifre de pe spate. Deci inca un set de date care nu trebuie date altcuiva.
Cine are cifrele de pe card si codul ala de pe spate... poate face comanda de pe cardul tau. atat de simplu.

Asa si cu adresele pariurilor sportive, ei verifica datele utilizatorului, daca tu cumva folosesti cardul altcuiva este problema cu legea, daca cumva folosesti copie dupa buletinul altuia... iara este fals si uz de fals si raspunzi in fata organelor care investigheaza asa ceva.

Si de comandat poti comanda de pe orice adresa online, eu nu platesc cu cardul nici macar pe emag, aleg plata la livrare si nici macar nu am adaugat datele cardului de credit in contul emag.
Pai hai ca la emag sau la orice comanda faci retur si reclamatie, eventual se verifica ip-ul de pe care a fost făcută comanda etc. si tot se vede ca e ceva in neregula si nu e făcută de tine ci doar ti s-au luat datele.
Iar in cazul pariurilor sportive, baga datele tale si folosește contul de card al lui sau al altuia (sa zicem ca NU iti stie datele bancare), in caz de ceva, nu se verifica si se vede ca s-a folosit un cont bancar care nu era al tau si se merge mai departe pe fir ?

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
sa iti traga bani din cont, sa cumpere lucruri pe numele tau, sa se dea drept tu ca isi ia vreo amenda, cine vrea sa iti faca rau are destule posibilitati.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKHISHCHNIK, on 25 octombrie 2016 - 10:25, said:

Pai hai ca la emag sau la orice comanda faci retur si reclamatie, eventual se verifica ip-ul de pe care a fost făcută comanda etc. si tot se vede ca e ceva in neregula si nu e făcută de tine ci doar ti s-au luat datele....

Nu, se vede eventual ip-ul de pe care a fost facuta. Ca ai fost tu la taste sau altcineva nu se vede.


View PostPMN, on 25 octombrie 2016 - 10:16, said:

Sa o luam metodic, 1 nu trebuie ceva verificare la card sa faci o plata, trebuie doar codul de pe card si alea 3 cifre de pe spate. Deci inca un set de date care nu trebuie date altcuiva.
Cine are cifrele de pe card si codul ala de pe spate... poate face comanda de pe cardul tau. atat de simplu.
Initiatorul se refera la alte date si anume cele din acte (CNP, adresa, serie si nr buletin).

#18
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016

View PostKHISHCHNIK, on 25 octombrie 2016 - 10:25, said:

Pai hai ca la emag sau la orice comanda faci retur si reclamatie, eventual se verifica ip-ul de pe care a fost făcută comanda etc. si tot se vede ca e ceva in neregula si nu e făcută de tine ci doar ti s-au luat datele.
Iar in cazul pariurilor sportive, baga datele tale si folosește contul de card al lui sau al altuia (sa zicem ca NU iti stie datele bancare), in caz de ceva, nu se verifica si se vede ca s-a folosit un cont bancar care nu era al tau si se merge mai departe pe fir ?
Nu stiu cum sta treaba la o asemenea comanda, stiu doar ca oricine iti poate comanda tie un produs de pe emag sau orice alta adresa. Asta ca fapt divers ce poate face un tampit cu datele tale.
Cred ca si pe facebook este o verificare la care ti-ar trebui datele astea, face un tampit un cont in locul tau si se apuca sa ameninte, injure... te reclama careva la politie si ai luat amenda, la urma stai tu si clarifica situatia cu politia ca nu ai fost tu, ca nu este contul tau.

Si ca fapt divers... nici nu poti afla daca  ti-au fost folosite datele pe o asemenea adresa, de cand joc la pariurile sportive nu am primit un singur plic ca spam sau ca situatie a contului prin posta.
Au mai multe metode de plata, poti face plata de pe conturi/carduri care nu iti apartin, statul roman este interesat doar de cel care joaca.

Edited by PMN, 25 October 2016 - 10:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate