Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

accident RCA reparatii vinovat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
Salutari tuturor si din start as vrea sa imi cer scuze daca acesta intrebare a mai fost postata, in orice caz am fost implicat intru-un accident rutier tipic (2 vehicule fara victime sau alte daune cu exceptia masinilor implicate) unde eu am fost vinovatul (ca na prostia te loveste prin surprindere) oricum am facut o constatare amiabila cu cetateanul implicat totul bine si frumos chestia e ca acum eu nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa ma duc sa imi repar masina asta e primul meu accident si eu am asigurarea la Carpatica ( care tocmai a dat faliment ) deci eu ttrebuie sa ma duc undeva ca sa imi faca o constare, poze etc  sau sa iau un aviz de la firma de asigurari (actual falimentata) sau de la  autoritatea de supraveghere financiara (ASF) ca sa ma duc sa imi repar masina  Posted Image ?

P.S
Scuze daca intrebarea este una stupida dar nu stiu cum sa procedez mai departe

Multumesc pentru intelegere

Edited by immpistoff, 24 October 2016 - 22:41.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca tu ai fost vinovat o repari pe banii tai.

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postimmpistoff, on 24 octombrie 2016 - 22:40, said:

Salutari tuturor si din start as vrea sa imi cer scuze daca acesta intrebare a mai fost postata, in orice caz am fost implicat intru-un accident rutier tipic (2 vehicule fara victime sau alte daune cu exceptia masinilor implicate) unde eu am fost vinovatul (ca na prostia te loveste prin surprindere) oricum am facut o constatare amiabila cu cetateanul implicat totul bine si frumos chestia e ca acum eu nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa ma duc sa imi repar masina asta e primul meu accident si eu am asigurarea la Carpatica ( care tocmai a dat faliment ) deci eu ttrebuie sa ma duc undeva ca sa imi faca o constare, poze etc  sau sa iau un aviz de la firma de asigurari (actual falimentata) sau de la  autoritatea de supraveghere financiara (ASF) ca sa ma duc sa imi repar masina  Posted Image ?

P.S
Scuze daca intrebarea este una stupida dar nu stiu cum sa procedez mai departe

Multumesc pentru intelegere
Daca nu ai casco o repari din buzunar.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postxeleron, on 24 octombrie 2016 - 22:45, said:

Daca tu ai fost vinovat o repari pe banii tai.
Corect .
Cu completarea ca o poate repara si unde vrea el .

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Tu o repari pe banii tai daca nu ai casco iar pe nenea ala l-ai facut om cu Carpatica ta.

#6
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
Evident ca reparatiile le platesc din buzunarul meu atata lucru imi este si mie clar insa intrebarea era daca trebuie sa imi scot vreun aviz de undeva (firma de asig. , ASF, politia rutiera etc...) ca sa ma pot duce sa repar masina ca nu as vrea sa ma trezesc cu alta patanie pe cap.
Cat despre carpatica DE UNDE SA TIU CA URMA SA DEA FALIMENT ca doar nu sunt clarvazator

Edited by immpistoff, 24 October 2016 - 23:07.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View Postatupi, on 24 octombrie 2016 - 22:49, said:

Tu o repari pe banii tai daca nu ai casco iar pe nenea ala l-ai facut om cu Carpatica ta.

Carpatica l-a facut om, initiatorul nu are nici cea mai mica vina ca au dat aia faliment.

#8
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
problema nu este a ta ! ... victima, trebe sa se puna in contact cu ASF ptr a-i plati reparatia ! ...
tu te imprumuti de la socri ! ... Posted Image
bafta mai mare in viitor !

Edited by radoset, 24 October 2016 - 23:24.


#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postimmpistoff, on 24 octombrie 2016 - 23:07, said:

.... insa intrebarea era daca trebuie sa imi scot vreun aviz de undeva (firma de asig. , ASF, politia rutiera etc...) ca sa ma pot duce sa repar masina ca nu as vrea sa ma trezesc cu alta patanie pe cap.
...
Hartia ( copie ) de la amiabila e dovada ca poti face reparatiile necesare la masina ta ( daca iti cere cineva ceva => politia numa poate sa-ti ceara asta ) , pe restul ( mecanici ) ii doare in coor de " avize " , pe ei banul ii intereseaza .

Edited by cobi1, 24 October 2016 - 23:29.


#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
trebuie sa te duci impreuna cu "victima" la un centru de daune al "carpatica" ca sa se faca constatare, poze si deschidere dosar daune!
aia stabilesc "vinovatul", nu tu!

Edited by Nero-d, 25 October 2016 - 06:38.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Carpatica nu mai are centre de dauna in functiune.
Pagubitul se va adresa FGA: http://www.fgaromani...d_Carpatica.pdf
Vinovatul repara pe banii lui, daca nu are Casco, evident.

#12
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
tu te ocupi de a ta, o poti repara lejer ( nu iti cere aviz nimeni la un service de cartier, doar la reprezentante mari ), el se ocupa de a lui, prin asigurarea ta.
De recomandat ar fi sa aveti poze la masini. Asta l-as scoate pe el, sa dovedeasca ca i-ai lovit masina, sau pe tine, ca daca el mai cauzeaza daune masinii lui, tot pe asigurarea ta si-o face

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostSef-chenko, on 24 octombrie 2016 - 23:14, said:


Carpatica l-a facut om, initiatorul nu are nici cea mai mica vina ca au dat aia faliment.
Chiar si mult înainte să dea faliment f multi oameni cu un pic de judecată în ocoleau. Despre asta vorbeam. Stiu ca nu omul e responsabil ci statul care ii permite sa existe dar e un pic de ipocrizie în abordarea asta.

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Stai linistit, ca stiu persoane care si-au facut rca la astra/carpatica cu 2 luni inainte sa dea faliment, ca nu ii intereseaza decat economia de 20-30 lei pe polita.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcobi1, on 24 octombrie 2016 - 23:27, said:

pe restul ( mecanici ) ii doare in coor de " avize " , pe ei banul ii intereseaza .

EXACT.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxeleron, on 24 octombrie 2016 - 22:45, said:

Daca tu ai fost vinovat o repari pe banii tai.

View Postbaliosss, on 24 octombrie 2016 - 22:47, said:

Daca nu ai casco o repari din buzunar.

Reparatiile pagubitului se fac dupa constatare,facuta de cineva abilitat pentru acest lucru.Asiguratorul sau asiguratorul asiguratorului.
De ce ar trebui sa o repare din banii lui daca are asigurare valabila,chiar daca asiguratorul nu mai exista?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postadisz, on 25 octombrie 2016 - 11:11, said:

De ce ar trebui sa o repare din banii lui daca are asigurare valabila,chiar daca asiguratorul nu mai exista?

Intelegi diferenta intre CASCO si RCA?

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
acum ca am lamurit ca masina ta ti-o repari pe cheltuiala ta ..... macar spune-ne daca inca mai poti circula sau este de rampa pentru a fi dusa in service.
oricum un element vopsit costa minim 350 lei, iar restul te va costa in functie de cat de bushita este masina ta. Poza ceva....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate