Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

D-Max vs L200 vs Navara vs Amarok vs Ranger

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
Salut,

Dintre tot ce avem disponibil pe piata, limita buget max 30.000 euro, dintre L200, Navara, Amarok, Ranger sau D-Max ce recomandati. Masina o iau ca alternativa la un suv, sa fie mai rezistenta si mai fiabila, dar in acelasi timp sa poata face fata si nevoilor de concediu cu familia, sa fie confortabila la drum lung si viteza normala de croaziera (100-130 km\h). Am nevoie de o astfel de masina deoarece ocazional mai apar diverse obiecte de carat (lemne foc iarna, diverse materiale voluminoase necesare la curte) + desele escapade in natura, la pescuit prin Delta. Am omis Hilux, care-i foarte misto, dar e over the budget si Mazda BT 50 nu se mai vinde in Romania. Masina planuiesc s-o achizitionez prin februarie-martie. Pana atunci, test drive-uri si documentare Posted Image

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Iti iei troaca de agricultor si vrei sa fie confortabila si viteza de croaziera de 130km/h? Masina de concediu? Pentru familie?
Ai mers vreodata cu una? Ai vazut ce fel scutura puntea spate rigida si arcurile alea care sunt facute sa care saci cu ingrasamant si seminte?

Cred ca le cam confunzi cu truck-urile americane. Alea sunt alta treaba.

#3
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
Da, am mers cu L200, Hilux si D-Max .  L200 si D-Max le-am avut pe mana cate o zi si le-am testat si pe autostrada la viteza de peste 160 km\h . Astea noi nu-s asa troace si de agricultori. Merci de raspuns, dar intrebarea era care dintre cele enumerate, nu daca-s troace de agricultori sau nu.

#4
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
daca vrei test adevarat ia soția și copii la teste, abia atunci vei afla adevarul.

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
L-200 cu cobar spate .

#6
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu recomand Alaskan, e ''frate'' cu Navara...
190 CP, 4x4, ecran de 7 inch, navigație și cameră cu vizibilitate de 360 de grade, etc...

Attached Files


Edited by titacodita, 24 October 2016 - 23:58.


#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Am avut pe mana un d-max si pot spune cu mana pe inima ca m-a impresionat pe unde l-am bagat si cum s-a comportat. Imi place si Ford Ranger dar nu stiu mare lucru despre el. Vezi ceva review-uri de-ale lui Robert Adam, poate te lamuresc putin.

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Amarok cum ti se pare ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NwcKxpD0DX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 25 October 2016 - 00:59.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postlobbo, on 24 octombrie 2016 - 23:00, said:

... Astea noi nu-s asa troace si de agricultori. ,,,
Corect. Astea noi sunt putin mai cizelate comparativ cu cele mai vechi care chiar erau niste carute rezistente. Dar sa stii ca tot nu se compara cu un Touareg, de exemplu. E drept, si pretul difera putin.

Una peste alta, daca nu locuiesti la ferma, te vei bucura de masina asta cand o cumperi si cand o vei vinde. Atat. In rest, o sa iti dai seama ca nu ai facut alegerea potrivita.
Eu nu iti spun toate astea sa-ti stric cheful ci sa te gandesti bine la ceea ce faci.
Pentru analiza nevoilor expusa de tine, nu este genul de masina care iti trebuie.

Tu ai mers cate o zi cu ele. Eu am mers cat am vrut. Si nu, nu m-au multumit. Doar pe camp sunt bune, atat, ala e mediul lor.

#10
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
@serginho74
Mai am o masina de oras, o Mazda 3, din 2015. Nevoia mea este de o masina mare, rezistenta si capabila offroad.

@all
Alaskan/Navara, nu stiu cu sunt pe parte mecanica, fiind mecanica Renault, pe care n-o stimez in mod special. Vreau un test drive sa vad diferenta cu suspensia spate multi link, poate o sa ma convinga. Despre VW, cred ca-i usor peste buget, dar dintre toate cred ca arata cel mai SUV-izat. Pana acum, ca si compromis confort aspect, performanta cred ca L200. Cum am zis anterior inca nu m-am plimbat cu toate si astept februarie sa vad noua generatie Isuzu D-Max

#11
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
Un filmulet interesant, dinamica Hilux vs restu .

http://www.4tuning.r...iew/Z2LuQz1ZIBN

#12
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Eu studiez segmentul asta de vreo 2 ani ca sa fac pasul de la Touareg la pick-up, datorita universalitatii crescute si a spatiului mai mare.
Avand in vedere ca timpul cel mai mare va fi exploatat pe sosea, criteriul nr. este confortul si aici castiga detasat Amarokul. Criteriul 2 este stabilitatea la viteza mare si sa poata atinge un 180 km/h. Tot Amarokul. 4x4 permanent si motorul nou V6 de 3L, cel mai puternic in segment. Este chiar mult mai rapid si mai puternic decat multe SUVuri veritabile. Iar in teren se descurca de minune. Problema este pretul care este destul de mare. Singurul contracandidat pe care il iau in seama este Rangerul. Restul subtirel ca si compromis bun onroad/offroad.

Off topic : de fapt exista 2 variante si mai bune dar mai costisitoare si neuzuale la noi : F150 cu motorul Ecoboost de 2,7 benzina sau RAM 1500 cu V6 TDI.

#13
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Aici pe la mine e plin de pick-up uri americane,toate pe GPL,e un compromis foarte bun, motoare puternice V8,spatiu interior imens,taxe foarte mici fiind autoutilitare,combustibilul aproape gratis...

#14
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
@mufasa

Daca faci pasul de la Touareg, cred c-ai pretentii ceva mai mari. Eu fac pasul de la Mazda 3, 2007 si Mazda 3, 2015 . Planul este s-o marit pe Mazduta veche, sa tradez marca :) , (in Romania n-am gasit BT50 la dealeri) sa raman pentru oras si drumuri de zi cu zi cu aia noua si pickup-ul sa-l folosesc la iesirile in weekend sau la diversele nevoi de carat . La bugetul meu, de 30.000 de euro, nu cred ca ma incadrez la motorul de 3L V6 :( , dar o tura cu un Amarok tot vreau sa dau. Cum am zis mai sus, inca astept test drive-ul cu Navara sa vad cum e suspensia aia multilink. L200 l-ai incercat? Nu arata neaparat asa falos ca Amarok-ul, dar are 4x4 permanent, e cel mai mic din clasa lui, deci teoretic e cel mai apropiat de dimensiuni de un suv si e bine dotat ( camera de marsarier, piele, scaune incalzite, clima, etc ) si varianta full este cam 30.000.

@bolo

Americancele sunt misto de privit, dar in Europa, mai ales in Romania nu stiu cat sunt de viabile. Lasand consumul, ca-i gpl sau benzina, cred ca este o mare problema cu servisarea si piesele. Eu o sa ma limitez la un model disponibil in Europa .

#15
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Ii raspunsesem lui @mufasa,daca tot s-a dat pe americane si ofteaza dupa v8 :)

Edited by bolo, 27 October 2016 - 18:55.


#16
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postbolo, on 27 octombrie 2016 - 18:35, said:

Ii raspunsesem lui @mufasa,daca tot s-a dat pe americane si ofteaza dupa v8 Posted Image

Am o presimtire ca baga Fordul si F150 in Europa. N-o fi bagat degeaba EcoBoost de 2,7 l pe el.

View Postlobbo, on 27 octombrie 2016 - 18:33, said:

@mufasa
Daca faci pasul de la Touareg, cred c-ai pretentii ceva mai mari. Eu fac pasul de la Mazda 3, 2007 si Mazda 3, 2015 . Planul este s-o marit pe Mazduta veche, sa tradez marca Posted Image , (in Romania n-am gasit BT50 la dealeri) sa raman pentru oras si drumuri de zi cu zi cu aia noua si pickup-ul sa-l folosesc la iesirile in weekend sau la diversele nevoi de carat . La bugetul meu, de 30.000 de euro, nu cred ca ma incadrez la motorul de 3L V6 Posted Image , dar o tura cu un Amarok tot vreau sa dau. Cum am zis mai sus, inca astept test drive-ul cu Navara sa vad cum e suspensia aia multilink. L200 l-ai incercat? Nu arata neaparat asa falos ca Amarok-ul, dar are 4x4 permanent, e cel mai mic din clasa lui, deci teoretic e cel mai apropiat de dimensiuni de un suv si e bine dotat ( camera de marsarier, piele, scaune incalzite, clima, etc ) si varianta full este cam 30.000.
BT50 = Ranger.
L200 as zice ca-i urmatoarea dupa Ranger, dar nu-mi prea place modelul nou. Arata prea ... coreean.
Insa daca faci un drive test cu Amarokul vs. celelalte s-ar putea dupa aia sa te mai scormonesti prin buzunare Posted Image .

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
L200 e mai degraba italiana,a aparut sora Fiat Fullback

#18
lobbo

lobbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.11.2014
L200 e cu mult inainte sa apara Fiat Fullback, dupa liniile cromate e mai mult asiatica :) . Mie mi-a placut si Isuzu D-Max, ca feeling la volan si tren de rulare, design-ul interior usor invechit, dar asta nou, ce am vazut poze si filmulete imi place. Abia astept sa-l vad in showroom si sa-l iau la o plimbare, si una full e 28.500 , am oferta de la dealer. Cat despre Ranger=BT50, tehnic poate da, dar ca design cred ca Mazda arata mai bine ca Ford.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate