Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce este/inseamna contractul cadru pentru servicii bancare?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua,
Azi am fost la banca BCR sa ma interesez de o simulare pentru un credit de nevoi personale si doamna de acolo mi-a intins un Contract cadru pentru servicii bancare in 4 pagini sa-l semnez ca cica fara el nu se poate face simularea.( Doamna a motivat ca este pentru prelucrarea de date cu caracter personal dar ajuns acasa am vazut la ei pe site ca are 59 de pagini si scrie mult mai mult decat despre prelucrarea datelor. ) L-am semnat si am intrebat ce termen are acest contract si mi s-a spus ca e valabil doar daca i-au creditul sau daca devin client al bancii (eu nefiind client BCR-nu am nimic la ei). Este normal acest lucru? A mai semnat cineva asa ceva ? Daca nu fac credit la ei ma pot cauta pentru ceva? Mi se pare foarte ciudat . Ma intreb daca te duci la 10 banci toate iti baga pe gat acest contract? Multumesc si astept un raspuns ceva

Edited by Cookie80, 24 October 2016 - 17:57.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu ai cam fost pacalit. semnand cele 4 pagini ti-ai dat de fapt acordul si asupra celorlalte 59 de pagini. pentru astfel de situatii s-a inventat expresia "semnezi ca primarul".

partea buna e ca acest CSB contine doar informatii generale, cu privire la modul in care functioneaza o banca si in care interactioneaza cu clientii. alte banci presupun ca tu deja stii aceste lucruri si nu te mai pun sa semnezi nimic.

#3
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!

De regula, acest contract cadru sta la baza documentatiei de credit ce se semneaza de catre client, dupa obtinerea aprobarii de credit. Acest contract contine clauzele generale, definitia anumitor termeni bancari, etc.. Nu inteleg motivatia dnei de la BCR de a-ti inainta spre semnare acest contract, inainte de aprobarea unui credit, puteai semna pur si simplu o Cerere de credit si un Acord de consultare CRC. Cu toate acestea, semnarea acestui contract nu iti poate crea obligatii financiare fata de banca, fara a semna si restul documentatiei de credit (ce ofera informatii detaliate cu privire la creditul acordat, durata, graficul de rambursare etc.). Incearca sa obtii simulari de credit de la mai multe banci si sa alegi varianta optima pentru tine. Succes!

#4
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
In principiu, i-a fost doamnei lene sa printeze toate paginile, important e ca nu te obliga cu nimic.
La unele semnezi doar BC si iti cer datele pentru simulare, altele fac muschi prin birou arhivand tampenii de genul. Ca deh, fiecare banca are politica ei. In principiu, toate-s de cacao.

#5
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Multumesc pentru raspunsuri. Oricum asta intentionam sa fac: simulari la mai multe banci doar ca am inceput cu BCR si ma intrebam daca o sa semnez si la restul bancilor acest document. Oricum oamenii din banci sunt slab pregatiti (sau fac pe prostii) daca ar explica clar de la inceput am intelege toti din prima.Am mai semnat si un acord pentru Biroul de Credit( ca parca daca sunt un infractor imi dau acordul sa ma caute ei) Stupide procedurile acestea. Ar trebui sa te cauta dupa CNP si gata. La viitoarea banca nu mai semnez acest document. Inca o chestie ciudata mi s-a mai parut si faptul ca mi-a facut copie dupa buletin sa o tina la ei (sa verifice cei de la ANAF). Infine, multumesc inca odata pentru raspunsuri.

Edited by Cookie80, 24 October 2016 - 19:52.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci pentru o simulare a unui credit de nevoi personale tu ai semnat cateva hartii si ai lasat si o copie a cartii de identitate?
esti sigur ca n-ai luat de fapt un credit? :)

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCookie80, on 24 octombrie 2016 - 19:49, said:

... Oricum oamenii din banci sunt slab pregatiti (sau fac pe prostii) daca ar explica clar de la inceput am intelege toti din prima....
...Stupide procedurile acestea....

Neinitiatii considera acele proceduri stupide.Acele proceduri nu sunt stupide deloc.Sunt chiar perfide si sunt facute sa aiba efect devastator asupra celor care doresc colaborarea cu bancile.
Aceste proceduri sunt puse in practica de functionarii bancari,pregatiti (foarte bine) si dresati in mod expres pentru a satisface conditiile impuse de banca in sine.
Toate aceste "sicane"reprezentate  de birocratia excesiva au un singur scop:prostirea clientilor si estomparea vigilentei acestora.

Ca fapt divers,nici o banca nu face nimic din dragoste pentru clienti.Ea urmareste doar profitul.Chestia cu identificare nevoilor si gasirea solutiilor optime apartine in totalitate limbajului de lemn capitalist.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadisz, on 25 octombrie 2016 - 09:21, said:


Sunt chiar perfide si sunt facute sa aiba efect devastator asupra celor care doresc colaborarea cu bancile.

Care este efectul devastator?

#9
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Asta este obligatia legala a tuturor bancilor. BCR a fost suficient de transparenta incat sa il puna pe site. Majoritatea bancilor nu il au pe site...

Alpha: https://www.alphaban...a_roc_pf_ro.pdf
Libra: http://librabank.ro/...oane_fizice.pdf

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostCookie80, on 24 octombrie 2016 - 19:49, said:

La viitoarea banca nu mai semnez acest document
Cand intri intr-o banca sa iti deschizi un cont curent te pune sa semnezi astea. Daca nu vrei, pleci cum ai venit

View Postadisz, on 25 octombrie 2016 - 09:21, said:

Ca fapt divers,nici o banca nu face nimic din dragoste pentru clienti.Ea urmareste doar profitul.
Pai si tu de ce te duci la banca? Nu pt profit? Ca faci depozit sau credit.

Edited by TheWarrior, 26 October 2016 - 12:50.


#11
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Nu _Smiley_, nu am luat nici un credit( trebuia sa mai ma caute si la ANAF si trebuia sa-mi deschid cont la ei.) Oricum cu toate astea daca vrei banii de la banca se pare ca trebuie sa semnezi aceste contracte. Mi se par abuzive dar in tara asta nu ma mai mir de nimic.

Sa nu mai vb de comisionul pentru rambursare anticipata care s-a scos doar la creditele cu dobanda variabila, dar este alta poveste aici.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
...cel putin, nu un credit de care sa stii si tu :)

eu inteleg sa semnezi asa ceva cand intro intr-o relatie contractuala cu banca, dar mi se pare cam mult sa-ti ceara 2-3 semnaturi si copie dupa CI doar pentru o simulare a unui credit.

#13
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Mai toate bancile au simulatoare pe site ca sa iti dai seama cam ce rata ai avea de platit. Oricum la BCR e cam cel mai mare DAE...

#14
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Cookie o fi vrut sa stie si daca trece de scoring.

In rest, majoritatea aplicatiilor sunt conectate la biroul de credit, de aceea e nevoie de acord + copie CI.

#15
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Da asa este, am vrut sa-mi spuna la ce suma maxima ma incadrez. Mi se pare total anevoios acest proces din moment ce au acces la baza de date a ANAF-ului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate