Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Certificat fiscal achizitie Opel Corsa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Salutare,

Am o intrebare si din pacate nu am timpul necesar sa caut informatii legate de acest aspect asa ca va intreb pe voi, poate se gaseste cineva sa ma lamureasca.

Vreau sa achizitionez un Opel Corsa, am vazut masina, verificat, etc., totul e ok. Proprietarul mi-a aratat o chitanta ca a platit aprox. 600 lei taxa de mediu si mi-a spus ca am nevoie pentru inmatriculare de certificat fiscal pe care trebuie sa-l iau eu de la ANAF dupa ce incheiem contractul de vanzare-cumparare, deoarece citez "el nu poate scoate acest certificat fara sa incheie un contract de vanzare-cumparare".

Vreau sa va intreb daca este asa cum spune el si anume ca pot sa scot eu acel certificat fiscal sau trebuie scos de proprietar inainte de a face contractul de vanzare-cumparare?

Am gasit pe net intr-o cautare rapida urmatoarea fraza "La fiecare transcriere a dreptului de proprietate se cere eliberarea adeverinței ANAF care atestă nerecuperarea taxei de poluare/timbru/mediu în numele noului proprietar."

Ms.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Dovada trebuie sa fie pe numele proprietarulu din cate stiu, pentru inmatriculare. Adica pe numele tau.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu din cate stiu, fiscalul trebuie sa-l scoata inainte de vanzare... masina nu poate fi inmatriculata in cazul in care VANZATORUL nu poate oferi fiscalul, nu cumparatorul.
Si in functie de acest detaliu "minor" te decizi daca vrei sa o cumperi sau nu. Deci nu intai cumperi masina si abia apoi te trezesti ca nu-ti poate oferi fiscalul.

#4
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Ai aici procedura completa
http://forum.softped...-update-august/

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiscalul il da proprietarul masinii (vanzatorul) si viitorul proprietar (cumparatorul) trebuie sa-l prezinte in original la "fiscalizarea" masinii. Fara el, nu te baga in seama la finante (nu la ANAF, de unde trebuie luata dovada platii taxei de mediu).


LE: e o regula din vara care, pe scurt
  • Vanzatorul cere fiscalul la masina (prin care confirma ca nu are datorii la taxe si impozite locale) cu contractul incheiat in ziua respectiva

  • Cumparatorul, dupa ce semnati conractul si ai in  original fiscalul de la vanzator, te duci la Finantele de domiciliu (un platesti impozitele) si inregistrezi ("fiscalizezi") pe numele tau masina

  • Te duci la ANAF si ceri adeverinta pentru taxa de mediu (cerere, copie dupa talon, CIV, buletinul tau)

  • Te duci la inmatriuculari
Mai e o taxa care trebuie platita la finante, dar nu mai stiu care (intrebi cand ai actele de la pasul 1)

Edited by Pololica, 24 October 2016 - 16:05.


#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Nu mai prostiti lumea. Fiscalul se scoate de vanzator in baza contractului de vanzare-cumparare de la primaria unde e arondat vanzatorul, in unele locuri, nu se da pe loc. Bagati in capul unora tot felul de prostii si vin cu tot felul de idei nastrusnice sa cumpere masini...Daca ti-e frica sau ai dubii nu dai banii pana nu ai fiscalul, actul de vanzare poate fi rupt oricand. La ANAF se verifica achitarea taxei si nerecuperarea ei. O poate scoate vanzatorul, nu are nicio legatura cu certificatul fiscal. Faptul ca ti-a aratat-o nu inseamna ca nu a recuperat-o. Ce bine o duc unii in tara asta...

Edited by partyman, 24 October 2016 - 16:21.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e datoria lui sa se prezinte cu fiscalul la tine, eu din cauza asta am patimit o luna de zile, avea amenzi neplatite si nu putea sa-l scoata pana nu le platea.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Fiscalul e datoria vânzătorului, preferabil să nu dai vreun ban până nu-l vezi.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 alin0685, on 24 octombrie 2016 - 15:31, said:

[...]certificat fiscal pe care trebuie sa-l iau eu de la ANAF [...]
Sunt 2 chestii diferite pe care le-ai amestecat:
Certificat fiscal (nu are treaba cu ANAF) - pe acesta il ia vanzatorul de la taxe si impozite, oricand are chef. Acesta atesta ca masina are toate obligatiile fiscale platite la zi. Iti trebuie pt. inmatriculare.
Adeverinta de la ANAF cum ca taxa de mediu a fost platita si nu a fost recuperata - Intr-un mod aberant, acesta adeverenita poate fi obtinuta de oricine in afara de vanzator (cel putin asa era acum cativa ani). Adeverinta trebuie sa fie pe numele tau pt. inmatriculare, teoretic o poti obtine inainte de a cumpara masina.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
nu e chiar asa - eu de ex. mi-am cumparat masina sh din suceava, si mi-au zis clar la circa financiara ca certificatul fiscal il elibereaza vanzatorului doar pe baza contractului de vanzare-cumparare semnat. deci, practic l-a putut scoate doar dupa ce am facut actele.

#11
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Nu mai trebuie fisa de inmatriculare si certificat fiscal la vanzarea unei masini din Romania, s-a scos din august 2016.

Contractul de mai jos inlocuieste fisa de inmatriculare si certificatul fiscal, se intocmeste in 5 exemplare: (1 vanzator, 1 cumparator, 1 primarie vanzator, 1 primarie cumparator, 1 inmatriculare politie), pe fiecare contract primaria (taxe si impozite) de la domiciliul vanzatorului pune stampila de radiere, cumparatorul se duce cu cele 3 contracte ramase la taxe si impozite unde are adresa de buletin sa o inscrie si plateste o taxa de inmatriculare de 60 lei, dupa aceea la serviciul de inmatriculare, restul taxelor se platesc la chiseele trezoreriei, prin OP catre trezorerie, sau la posta.
[ http://www.altuning.ro/images/976_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Referitor la taxa de mediu, nu te lua dupa chitanta care ti-a aratat-o, trebuie sa-ti dea de la ANAF o adeverinta (recenta) ca taxa a fost achitata, VANZATORUL (proprietarul) trebuie sa ceara adeverinta cu urmatoarele acte:

-copia cărţii de identitate a vehiculului
-copia certificatului de înmatriculare
-copia documentului de plată a taxei, dacă este cazul
-cerere de eliberare a adeverinței prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei (http://static.anaf.r...FP_407_2013.pdf)

(Posibil sa poata scoate oricine adeverinta cu actele de mai sus, adica nu trebuie contract vanzare pt adeverinta.)

Poate respectivul si-a recuperat taxa, sa nu faci actele si dupa aceea sa te trezesti ca trebuie sa achiti taxa de mediu.

Edited by tenzen, 24 October 2016 - 17:30.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
fisa trebuie, daca ai fiscalele pe contract, o duci completata, nesemnata, la inmatriculari.

#13
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Multumesc pentru lamuriri.

Mai am o intrebare. Daca masina este inmatriculata intr-un alt judet, ca sa o trec pe judetul unde stau eu, formalitatile de inmatriculare sunt aceleasi?

Edited by alin0685, 24 October 2016 - 18:54.


#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Ca sa fii sigur, scoate adeverinta de nerecuperare a taxei inainte sa dai banii. Un vanzator de buna credinta nu are ce sa ascunda.
Eu am dat peste tot felul de ofuscati care imi bagau pe gat ca e ilegal sa facem cv-c fara sa le dau banii. Tu fara fiscal si cu taxa neplatita esti fiul ploii, ei n-au nimic de pierdut.

#15
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 alin0685, on 24 octombrie 2016 - 18:44, said:

Multumesc pentru lamuriri.

Mai am o intrebare. Daca masina este inmatriculata intr-un alt judet, ca sa o trec pe judetul unde stau eu, formalitatile de inmatriculare sunt aceleasi?
da

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate