Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce în anii '90 mulți români care aveau aparate foto decente au trecut la săpuniere?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
De ce în anii '90 mulți români care aveau aparate foto decente au trecut la săpuniere? Că cei care își cumpărau aparate noi să zicem că nu erau pasionați de fotografie sau nu aveau bani, dar cei care aveau de exemplu un rangefinder de ce au făcut downgrade? Și prin săpunieră nu mă refer la aparatele compacte care aveau focus automat și unele reglaje manuale, ci la cele mai de jos aparate, la care puteai să setezi doar sensibilitate filmului (dacă o puteai face și pe aia).

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ce inseamna multi romani? Ai niste date concrete sau nu stii cu ce sa-ti umpli timpul?

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Amitiri prea multe de la începutul anilor '90 nu prea am, dar aşa, după 1995 nu am prea văzut mulţi oameni cu rangefindeuri şi S.L.R.-uri la gât (aparatele astea se observă mai uşor). Din moment ce erau destui care aveau aparate foto rangefinder şi S.L.R. înainte de 1990, ce concluzie se trage?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
djl, ce-ai patit tata astazi?

Si gresesti, multi nu erau fotografi profesionisti. Aveau aparate care poate erau profi, dar era un chin pentru ei sa le manipuleze si foloseasca pentru 2-3 poze de familie la un bairam.

Astia evident ca au trecut pe sapuniera, pentru a-si usura viata.


ps. urmeaza topicul:  De ce nu mai avem buda-n fundu curtii, ca in anii 70-90?

Edited by lex404, 24 October 2016 - 15:10.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdjl, on 24 octombrie 2016 - 14:53, said:

De ce în anii '90 mulţi români care aveau aparate foto decente au trecut la săpuniere? Că cei care îşi cumpărau aparate noi să zicem că nu erau pasionaţi de fotografie sau nu aveau bani, dar cei care aveau de exemplu un rangefinder de ce au făcut downgrade? Şi prin săpunieră nu mă refer la aparatele compacte care aveau focus automat şi unele reglaje manuale, ci la cele mai de jos aparate, la care puteai să setezi doar sensibilitate filmului (dacă o puteai face şi pe aia).

E parerea ta, una deformata ca sa iti gasesti subiect pt un nou topic.

Poti compara aparatele alea vechi cu film cu astea noi (pana in 500 lei sa zic) ca si calitate a imaginii ? Pt majoritatea sunt arhisuficiente pt a imortaliza amintirile.

Profesionistii stiu ce marfa sa aleaga din gama pro.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la compactele pe film. Alea digitale pot fi la fel de bun precum un "Zorki" 4...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Puteam sa pariez pe cine e initiatorul. Intr-un sens bun!

Sincer nu sint sigur de cine a trecut la ce, fapt e ca cei care aveau pasiunea fotografiei erau extrem, extrem, extrem de putini. Chiar si la oras, chiar si in "cercurile mai spalate" la zeci de persoane abia aveai 1-2 care sa aibe camera [ma refer folosibila si gasibila, nu ca e undeva prin casa daca nu i-am imprumutat-o lu' Gigel acum 4 ani cind a fost in excursie]. Stiu multe familii care n-au poze decit de buletin, de la prima zi de scoala si de la nunta (nu de la nunta propriu-zisa ci de la fotograf).

DAR intr-adevar pot oarescum sa confirm ce spune djl! Marea majoritate a sapunierelor erau de fapt EXTRAORDINAR DE SLABE! Si nu numai ultimele chinezisme dar chiar si Kodak-urile! Deseori fixed focus, poate o diafragma-doua, ceva intr-adevar incomparabil chiar si cu Smena (desi pe de alta parte aveau blitz inclus si era o diferenta esentiala). N-avea lumea bani (si oricum nu avea de unde sa cumpere) de de-alde Canon, Minolta, Olympus.

Edited by f300, 24 October 2016 - 15:19.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Mai e vorba si de puterea de cumparare, prin '90 cu 1000$ cumparai o casa.

Edited by arg, 24 October 2016 - 15:25.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Era vorba despre cei care aveau deja un aparat cu mai multe setări manuale şi eventual cu optică mai bună, dar şi-au luat unul din ăla.
Da, probabil e aşa precum a zis lex404 , mulţi nu aveau pasiunea fotografiei.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Corect, sapuniera in mana lor facea poze mai bune.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca nu-i Galeo=Astute, e djl si viceversa.
Pe unii dintre voi nu v-as da voie sa deschideti topicuri noi. Mai ales galeo.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Cui nu-i place trecutul, să se ducă să bălăcărească.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
De ce djl, de ce? Pentru ca voiau si ei ceva nou, din plastic, compact si poate cu un blitz. Era satula lumea de fiarele rusesti, e alta poveste ca incet incet a realizat lumea ca sunt niste porcarii dar tot ce era nou si nu era din blocul estic era consumat fara sa se stea prea mult pe ganduri. Consumatorii erau needucati, f simplu.

#14
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
cred ca te inseli ! ... yo personal un cunosc pe nimeni sa fi "coborat" la aparate foto sau scule audio ! ... Posted Image
yo aveam inainte de rev. un Zenit TTL 2 ! ... chiar daca exponometrul exterior era "jale", scula in sine era super ! ...
prin 93, mi-am cumparat un Praktica cu obiectiv "baban" ! ... in ziua de azi le pastrez ! ... :)

Edited by radoset, 24 October 2016 - 15:44.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
atupi , interesantă explicaţia. La asta nu mă gândisem.
Unii au renunţat la magnetofon şi au rămas cu casetofonul.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Acu nu stiu ce sa zic, mai ai un topic oarecum pe subiect - legat de amerele digitale...

Eu nu prea cred ca cei cu range finder-uri au trecut al sapuniere in anii 90. Acuma singura problema e ca pana in 90 ce era pe piata erau ori rusesti - Zenit ori RDG - Practika.

Ce pot sa zic insa e ca cine avea SLR-uri avea si sapuniera - cazul subsemnatului - si inca le mai am.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Acum locul sapunierei a fost luat de telefon.

#18
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Raspunsul e foarte simplu, din comoditate (mod automat, dimensiuni mici deci usor de carat, blitz inclus). Aceleasi motive pentru care azi lumea prefera sa foloseasca smartphones.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate